Kwiaty w wazonie - co robić, żeby stały jak najdłużej

0
Bukiet
Bukiet kwiatów to radość i ozdoba mieszkania. Warto zadbać o to, żeby kwiaty były jak najbardziej trwałe.

Kwiaty w wazonie każdemu wnętrzu dodają uroku i elegancji. Gdy przyniesiemy je do domu, są piękne, świeże i atrakcyjne, ale szybko zaczną tracić swoją urodę, jeśli w odpowiedni sposób o nie zadbamy. Podpowiadamy, co robić, żeby bukiet zachował urodę jak najdłużej.

Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na gatunek, gdyż nie wszystkie kwiaty mają taką samą trwałość. Jest to szczególnie ważne w przypadku kwiatów z ogrodu (o czym poniżej), bo w kwiaciarniach raczej kupimy gatunki, które są przeznaczone właśnie na kwiat cięty.

Zobacz zdjęcia

Bukiet z róż

Róże w wazonie przetrwają długo, ale musimy je kupić świeże, a potem - dobrze o nie zadbać.

Braetschit - pixabay.com
Bukiet z lilaków, zwanych bzami

Do wazonu najlepiej nadają się lilaki o pojedynczych kwiatach. Przetrwają w nim dłużej, niż odmiany o pełnych kwiatach.

DariaYakovleva - pixabay.com
Bukiet kwiatów

Bardzo ważne jest to, żeby kwiatom codziennie zmieniać wodę. Nie zanurzajmy też ich łodyżek zbyt głęboko - wystarczy kilka centymetrów.

eadrozda - pixabay.com
Złocień - chryzantema

Chryzantemy to prawdziwe rekordzistki, jeśli chodzi o trwałość, jako kwiatów ciętych.

Kareni - pixabay.com
Bukiet w odcieniach różu

Przed włożeniem do wazonu, łodygi trzeba pozbawić liści. Koniec łodygi trzeba przyciąć (najlepiej pod kątem).

Katjasv - pixabay.com
Dalie w wazonie

Kwiaty w wazonie można wzmocnić odżywką kupioną lub przygotowaną samodzielnie. Pamiętajmy tylko, żeby nie stosować samego cukru.

Nikakoscielny - pixabay.com
Słoneczniki w wazonie

Ścinając kwiaty z ogrodu weźmy pod uwagę porę dnia - kwiaty ścięte w południe będę mniej trwałe.

Oldiefan - pixabay.com
Bukiet z polnych kwiatów

Niestety niektóre polne i ogrodowe kwiaty są bardzo nietrwałe po ścięciu i bukiet z nich nie postoi długo.

RitaE - pixabay.com
Róże

Pamiętajmy też, żeby ściętych kwiatów nie pozostawiać długo bez wody.

StockSnap - pixabay.com

Kiedy kupujemy kwiaty weźmy pod uwagę miejsce, bo nie wszędzie spotkamy kwiaty świeże, czy odpowiednio przechowywane. Takie kwiaty nie postoją długo, bez względu na to, jak je potraktujemy. Szczególnie "ryzykownym" miejscem kupowania kwiatów są supermarkety (choć zdarzają się chlubne wyjątki). 

Polecamy: Cynie do ogrodu i wazonu. Jak je uprawiać

Co robić, żeby kwiaty w wazonie stały długo

Jeśli chcemy długo cieszyć się bukietem ulubionych kwiatów, codziennie wymieniajmy im wodę, a przed włożeniem do wazonu, usuńmy z ich pędów wszystkie dolne liście (m.in. u astrów i cynii), gdyż w wodzie szybko zaczną gnić i skrócą życie kwiatów. Z podobnym ryzykiem wiąże się także zgniatanie końców łodyżek, gdyż na uszkodzonych tkankach, szybko rozwijają się bakterie, a woda się psuje. Z tych samych powodów, umieśćmy w wodzie jedynie końcówki pędów kwiatowych, a nie całe łodyżki (na ok. 3-5 cm). Wcześniej łodygi przytnijmy nieco, najlepiej pod kątem, dzięki temu kwiaty będą lepiej pobierać wodę.

Wazon z kwiatami postawmy też w miejscu stosunkowo chłodnym i z dala od słońca. Starajmy się również nie umieszczać w jego pobliżu dojrzałych owoców, które wydzielają etylen, powodujący szybkie starzenie się kwiatów (np. lilii, róż).

Te kwiaty warto mieć: Kwitnące kwiaty doniczkowe, które są łatwe w uprawie

Odżywki dla kwiatów w wazonie

Trwałość kwiatów przedłużymy również, dodając do ich wody odpowiednią odżywkę (najlepiej przeznaczoną do danego gatunku). Możemy pójść na skróty i kupić gotowy preparat w kwiaciarni, ale możemy też skorzystać z domowych metod np. na 1 litr wody dodając mieszankę octu winnego z cukrem (po dwie łyżeczki, ocet dodatkowo zakwasza wodę, co korzystnie wpływa na trwałość kwiatów) lub cukier z polopiryną S (2 łyżeczki cukru + 1 tabletka).

Polopirynę możemy zastąpić odrobiną nadmanganianu potasu (do zaróżowienia się wody). Cukier dostarczy kwiatom energii, a ocet, polopiryna lub nadmanganian, zapobiegną rozwojowi bakterii. Pamiętajmy tylko, żeby nie dodawać samego cukru, bo przyspieszy on rozwój bakterii i skróci żywot naszych kwiatów.

Uważaj na wodę i... towarzystwo w wazonie

Jeśli mamy taką możliwość, zamiast wody z kranu, wlejmy do wazonu wodę destylowana, która dla kwiatów jest znacznie korzystniejsza. Pamiętajmy również, że niektórych kwiatów nie wolno łączyć z innymi, gdyż ich łodyżki wydzielają toksyczny sok, utrudniający życie pozostałym roślinom (np. narcyzy, hiacynty).

Z ogrodu do wazonu - jakie kwiaty ogrodowe są najbardziej i najmniej trwałe

W wazonie najkrócej wytrzymają maciejki, maki polne, liliowce czy niezapominajki, które już po kilku godzinach zwiędną, pozostawiając po sobie jedynie wspomnienie.

Trochę dłużej, bo kilka dni przetrwają w wazonie floksy wiechowate, groszki pachnące czy ostróżki ogrodowe. Jeszcze dłużej mogą postać w wodzie róże, cynie, dalie, piwonie, krokosmie, lilie oraz tulipany, które (ok. 1-1,5 tyg.), a najdłużej kwiaty goździka brodatego, lewkonii (z korzeniem), jeżówki purpurowej, mieczyka, rudbekii i astrów (ok. 2-3 tygodni).

Rekordzistami wśród kwiatów ciętych są jednak złocienie (chryzantemy), które przy właściwej pielęgnacji, postoją w wazonie nawet miesiąc.

Oprócz kwiatów rabatowych, do cięcia nadają się też kwiaty niektórych krzewów ozdobnych. Wprawdzie większość z nich nie ma imponującej trwałości i już po kilku dniach w wazonie zaczynają więdnąć, mimo to czasami warto przynieść je do domu, gdyż są bardzo atrakcyjne.

Do wazonu nadają się m.in.: kwiaty forsycji, jaśminowców, pigwowców, migdałków trójklapowych, hortensji bukietowych i ogrodowych, kaliny koralowej (szczególnie odm. „Roseum”, o kulistych, białych kwiatostanach) oraz lilaków. W przypadku tych ostatnich, wybierajmy pędy o drobnych, pojedynczych kwiatach, gdyż te pełne i okazałe, pochodzące z odmian ozdobnych, najlepiej sprawdzają się w ogrodzie, gdyż po ścięciu szybko więdną i słabo pachną.

To Cię zainteresuje: Co robić, żeby hortensje dobrze kwitły i jak zmienić kolor ich kwiatów

Jak ścinać kwiaty do bukietu

Na trwałość kwiatów ciętych ma jednak wpływ nie tylko gatunek, z którego pochodzą, ale też pora cięcia, faza rozwoju, regularna wymiana wody w wazonie oraz kilka innych ważnych drobiazgów. Kiedy wybieramy się do ogrodu po kwiaty, pamiętajmy, aby nie ścinać ich w południe, gdyż dość szybko zwiędną.

Po ścięciu nie trzymajmy ich też zbyt długo bez wody, bo w wazonie trudno będzie im ponownie odzyskać świeżość. Kwiaty ścinajmy też w najlepszej dla danego gatunku fazie rozwoju: lilie, piwonie, mieczyki, tulipany oraz róże wtedy, gdy mają co najmniej jeden dobrze wybarwiony pąk, ostróżki, konwalie i groszki z kilkoma rozwiniętymi kwiatkami, natomiast cynie, nagietki, dalie, astry i goździki brodate tylko w pełnym rozkwicie.

Oceń artykuł
4,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, ,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także