Kwiaty słońca w ogrodzie. Jak uprawiać słoneczniki zwyczajne

0
Słonecznik zwyczajny
Słonecznik zwyczajny nie tylko dostarcza pożytecznych nasion, ale jest bardzo atrakcyjną rośliną i może być prawdziwą ozdobą ogrodu.

Słoneczniki dostarczają smacznych nasion, bogatych w zdrowy olej. Ale to też piękne rośliny ozdobne, tym bardziej że mają sporo dekoracyjnych odmian. Podpowiadamy, jak uprawiać słoneczniki.

Słonecznik zwyczajny – pożyteczny i piękny

Słoneczniki zwyczajne można z powodzeniem zaliczyć do jednych z najpiękniejszych roślin użytkowych. Ich ogromne, talerzowate kwiaty, otoczone wianuszkiem żółtych, dużych płatków, wspaniale prezentują się w towarzystwie okazałych, zielonych, sercowatych liści, na wysokim, sztywnym, zielonym, szorstkim pędzie, dlatego mogą być nie tylko ozdobą ogrodu użytkowego, ale też ozdobnego.

Zobacz zdjęcia

Słoneczniki w ogrodzie

Słoneczniki w ogrodzie mogą wyglądać niezwykle dekoracyjne. To jednak wymagające rośliny.

Tetzemann - pixabay.com
Słonecznik o pełnych kwiatach

Słonecznik zwyczajny ma wiele dekoracyjnych odmian, m.in. o pełnych kwiatach.

Agamaszota - pixabay.com
Słonecznik ozdobny

Odmiany słoneczników różnią się także wielkością, pokrojem i kolorem kwiatów.

Alicja_J - pixabay.com
Ozdobna odmiana słonecznika

Słoneczniki kojarzą się z żółtym kolorem płatków, ale wcale nie jest to jedyna barwa, jaką mają.

Couleur - pixabay.com
Dekoracyjna odmiana słonecznika zwyczajnego

Kwiaty słoneczników mają zaskakującą właściwość - ich "główki" obracają się za słońcem, zgodnie z jego położeniem w ciągu dnia.

Phokphoon - pixabay.com
Brązowo-żółty słonecznik

Słoneczniki absolutnie wymagają słonecznego miejsca. Ich uprawa w nawet częściowo zacienionym miejscu nie da dobrych rezultatów.

RapahelaFotografie - pixabay.com
Kwiat słonecznika

Nie bez znaczenia są oczywiście nasiona słonecznika.

FelixMiettermeier - pixabay.com
Słonecznik

Słoneczniki wymagają żyznej ziemi, dlatego jeśli chcemy je uprawiać, musimy pamiętać o nawożeniu.

Magdalena Kmita-Kulesza
Trzmiele na słoneczniku

Słoneczniki są zapylane głównie przez pszczoły i trzmiele.

Couleur - pixabay.com
Sikorka na słoneczniku

Jeśli doczekamy się nasion słonecznika, warto podzielić się nimi ptakami.

Schanin - pixabay.com
Słonecznik w wazonie

Słoneczniki bardzo pięknie wyglądają też jako kwiat cięty.

Katarzyna Laszczak

Słonecznik zwyczajny uprawiany jest jednak zwykle nie tyle dla walorów ozdobnych, ile dla bardzo wartościowych nasion, zamkniętych w paskowanej, sztywnej, ciemnej okrywie. Po wyłuskaniu, nasiona wykorzystywane są w przemyśle spożywczym (jako dodatek do pieczywa oraz surowiec do wyrobu wartościowego oleju słonecznikowego) oraz w kuchni (dodatek do sałatek, surówek, past, musli oraz domowych wypieków) lub traktowane jako zdrowa przekąska.

Podpowiadamy: Jak uprawiać wilec zwyczajny - dekoracyjne pnącze, które daje słodkie ziemniaki

Słoneczniki tylko w słońcu. Warunki uprawy

Chcąc uprawiać słoneczniki w ogrodzie, trzeba jednak pamiętać, że są to rośliny duże, okazałe i wysokie (mogą dorastać nawet do 2-3 m wysokości), dlatego potrzebują dla siebie sporo miejsca. Kochają też słońce i z pewnością nie poradzą sobie w cieniu, ani w półcieniu. Odzwierciedla to nawet ich nazwa botaniczna "helianthus" oznaczająca kwiaty słońca. Ciekawą cechą słoneczników jest też ich zdolność do podążania w ciągu dnia za słońcem i obracania „główek” się w jego stronę.

Poza sporą ilością miejsca i słonecznym, ciepłym stanowiskiem, słoneczniki potrzebują też żyznej, zasobnej w składniki pokarmowe, próchniczej i stale lekko wilgotnej gleby. Na słabszym podłożu i w miejscach niedoświetlonych, karleją i słabo kwitną, a ich nasiona źle się wykształcają i są częściowo puste w środku. Aby uniknąć podobnych problemów, przed uprawą słoneczników słabsze gleby warto wzbogacić w składniki pokarmowe i to zarówno za pomocą nawozów organicznych (np. kompostem lub obornikiem stosowanym jesienią) jak i mineralnych (najlepiej z przewagą potasu np. w postaci soli potasowej jesienią lub saletry amonowej wiosną).

Niestety, mimo najlepszych warunków uprawowych, słoneczniki nie zawsze dobrze plonują. Skutecznie może im to utrudnić brzydka pogoda i częste opady, ograniczające możliwość zapylenia kwiatów przez owady (głównie trzmiele i pszczoły).

Poznaj też: Heliotropy - kwiaty pachnące wanilią, które można uprawiać w ogrodach i na balkonach

Kiedy i jak wysiewać słonecznik zwyczajny

Słoneczniki to rośliny jednoroczne, które uprawia się wyłącznie z siewu nasion wprost do gruntu, gdyż nie tolerują przesadzania. Mimo iż są ciepłolubne, ich siewki potrafią przetrwać niewielkie, wiosenne przymrozki (do ok. -4ºC), dlatego nasiona można wysiewać już pod koniec kwietnia (do około połowy maja), umieszczając je w podłożu punktowo. Po wschodach rośliny się przerwa, pozostawiając po jednej, najsilniejszej siewce na danym stanowisku. W zależności od siły wzrostu, rozstaw między roślinami powinien wynosić ok. 50 x 50 cm dla odmian niższych lub 75 x 75 cm dla wyższych.

Słoneczniki na rabatach. Odmiany i zastosowanie

W zależności od odmiany, słoneczniki kwitną od lipca do września, dlatego w ogrodzie mogą pełnić zarówno rolę użytkową jak i dekoracyjną, szczególnie jeśli zdecydujemy się na ich odmiany ozdobne np.

  • „Honey Bear” - wys. ok. 80-90 cm, kwiaty żółte, pełne,
  • „Evening Sun” - koszyczek brązowy, kwiaty języczkowe brązowo-czerwono-żółte, wys. 1,8-2 m,
  • „Sunspot” - koszyczek brązowy, kwiaty języczkowe żółte, wys. ok. 50 cm,
  • „Fullsun” - koszyczek brązowy, niepylący, kwiaty języczkowe żółte, idealne na kwiat cięty, wys. 1,8 m,
  • „Abendsonne” - koszyczek brązowy, kwiaty języczkowe brązowo-czerwone, wys. ok. 2 m,
  • „Ring of Fire” - koszyczek brązowy, kwiaty języczkowe żółte z brązową podstawą, wys. 1,2 m,
  • „Teddy Bear”- kwiaty pełne, żółte, wys. 40-50 cm.

Odmiany różnią się miedzy sobą wysokością, terminem kwitnienia, wielkością, budową i barwą kwiatów, a też pokrojem (pędy mogą być pojedyncze lub rozgałęzione). Wysokie słoneczniki wspaniale wyglądają w grupach na tle ogrodzenia lub ściany budynku i mogą być dobrym tłem dla kompozycji rabatowych z niższych bylin lub roślin jednorocznych. Doskonale nadają się też do uprawy w ogrodach urządzonych na styl wiejski, romantyczny lub rustykalny. Ich kwiaty nadają się także do cięcia. Niższe odmiany mogą natomiast stanowić element kompozycji rabatowych lub być uprawiane w donicach na balkonach i tarasach (np. „Sunspot”).

Polecamy również: Topinambur, czyli słonecznik bulwiasty. Jak go uprawiać i wykorzystywać

Oceń artykuł
3,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także