Kwiaty na słoneczny balkon

2
Kwiaty na słoneczny balkon

Posiadanie słonecznego tarasu lub balkonu, daje nam duże możliwości jego zagospodarowania. Wiele roślin ubóstwia podobne warunki i na stanowiskach słonecznych czuje się znakomicie.

Oczywiście nie wszystkie rośliny poradzą sobie na słonecznym balkonie równie dobrze, dlatego już na początku sezonu warto się zastanowić, jakie gatunki najlepiej wybrać, aby cieszyć się pięknymi roślinami balkonowymi przez cały sezon.

Rośliny jednoroczne na słoneczny balkon

Słońce to żywioł niewielkiej rośliny o kwiatach w intensywnie żółtym kolorze i niewielkich, zielonych listkach. Sanwitalia czyli polegnatka rozesłana, to dziecko słońca. Jej kwiaty przypominają maleńkie słoneczniki i mogą być całe żółte łącznie
z środkiem lub mieć kontrastowe wnętrze, w brązowym kolorze. Roślina tworzy zwykle niezbyt długie, lekko przewieszające się pędy i dość zwarte kępy, ale umieszczona choćby w niewielkim półcieniu, natychmiast mocno się wyciąga
i niemal „ucieka” z doniczki. Nie osiąga jednak imponujących rozmiarów, więc dobrze sprawdza się jako wypełniacz rozmaitych kompozycji kwiatowych. Należy jednak pamiętać, że nie znosi przesuszenia i na choćby krótkotrwały brak wody, reaguje natychmiastowym więdnięciem.

Polecamy poradnikPielęgnacja, nawożenie i podlewanie roślin balkonowych

Bardzo oryginalną ozdobą słonecznych balkonów, może być również nieco egzotyczna lantana pospolita. Ta piękna roślina zachwyca niewielkimi, barwnymi kwiatkami, zabranymi w niemal okrągłe, niezbyt duże kwiatostany. Ciekawostką jest w jej przypadku fakt, że kwiaty lantany w poszczególnych okręgach kwiatostanu, mają w trakcie kwitnienia różną barwę. Początkowo żółtawe, przechodzą w odcienie pomarańczowe, aby w najniższych partiach osiągnąć barwę czerwoną. Nieco łagodniejsze cieniowanie występuje u odmiany o kwiatach żółto-pomarańczowych. Całość daje niespotykany i zaskakujący efekt i wygląda bardzo dekoracyjnie. Ostatnio są też dostępne odmiany jednobarwne w kolorach białych bądź żółtych. Aby jednak lantana dobrze się krzewiła, należy skracać nieco jej pędy, szczególnie w pierwszym okresie wzrostu.

Na słonecznym stanowisku nie może zabraknąć rozmaitych odmian petunii (surfinie, „Milion Bells” itp.). W takim miejscu czuje się ona bardzo dobrze, ale potrzebuje stale wilgotnego podłoża w pojemniku i regularnego nawożenia. Nie gorzej radzą sobie również pelargonie (z wyjątkiem angielskiej), które na szczęście dla nas, nie są tak wymagające jak petunie. Na dobrze oświetlonym stanowisku świetnie rosną też werbeny. Szczególnie odmiany zwisające są godne polecenia na balkony i tarasy, gdyż tworzą luźne kępy, a ich pędy zwisają malowniczo ze skrzynek i doniczek. Kwitną nieprzerwanie od wiosny do późnej jesieni i nawet kilkudniowe, niskie temperatury (w okolicy zera), nie powstrzymują ich rozwoju.

Radzimy: Jak uprawiać i pielęgnować pelargonie

Pnącza na słoneczny balkon

Jeśli chcielibyśmy uprawiać na słonecznym tarasie pnącza, również mamy kilka roślin do wyboru. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje wspaniale kwitnąca i bardzo modna w ostatnich latach sundevilla. Ta wyjątkowo piękna roślina, obsypuje się przez cały sezon, dość dużymi, trąbkowatymi kwiatami w kolorach czerwonych, różowych bądź białych, ale niezbyt dobrze znosi przesuszanie. Jej pędy są długie, ale dość lekkie, więc za podporę wystarczy im ogrodowa, drewniana kratka dla roślin pnących.

Równie atrakcyjnym pnączem kochającym słońce jest tunbergia. Kwiaty tej rośliny w przeciwieństwie do sundewilli, są niemal płaskie i występują głównie w kolorze żółtym bądź pomarańczowym, ale jedna z popularniejszych i bardzo ozdobnych odmian, ma niezwykle atrakcyjne zestawienie barw, gdyż wnętrze jej intensywnie pomarańczowych kwiatów wypełnia niemal idealnie okrągły, prawie czarny środek, tworząc wewnątrz kwiatu wyraziste „oczko”. Tunbergia jest jednak wrażliwa na niedobór wilgoci w podłożu i dość podatna na mszyce.

ZobaczJak skutecznie zwalczać mszyce

Słoneczny balkon - zagrożenia

Podobnie jak wystawa północna, również południowa niesie ze sobą pewne zagrożenia dla roślin rosnących w takich warunkach. Pełne słońce to wysoka temperatura, która przyczynia się do błyskawicznego parowania wody i nagrzewania się ziemi w niewielkich pojemnikach. Dlatego rośliny będą wymagały regularnego nawadniania (z pominięciem godzin południowych) i systematycznej kontroli wilgotności podłoża. Warto też wybierać dla nich stosunkowo duże i jasne doniczki, w których ziemia będzie nagrzewała się wolniej niż w małych i ciemnych. Nie sprawdzą się też w takim miejscu pojemniki metalowe, za to dobrym rozwiązaniem będą skrzynki wykonane z drewna.

Warto przeczytaćHydrożele do gleby i doniczek

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także