Kwiaty na podmokłą i wilgotną ziemię. Co sadzić, gdy gleba w ogrodzie jest mokra

0
Irys żółty
Irys żółty należy do roślin, które lubią podmokłą ziemię. Ale takich gatunków jest znacznie więcej.

Zdarza się, że w ogrodzie lub jego części jest podmokła ziemia. Podpowiadamy, jakie kwiaty będą na niej dobrze rosły.

W polskich ogrodach częstym problemem jest sucha, przepuszczalna ziemia. Ale zdarza się też odwrotna sytuacja, kiedy ziemia  poziom wód gruntowych jest wysoki, a ziemia stale wilgotna lub wręcz podmokła. Jednak do każdych warunków można dopasować rośliny i stworzyć piękny ogród. O tym, jakie drzewa i krzewy urosną na podmokłej ziemi, piszemy tutaj. Natomiast poniżej polecamy kwiaty, które poradzą sobie na mokrej glebie lub wilgotnej.

Pamiętajmy też, że jeśli którąś z tych roślin będziemy chcieli posadzić w ziemi, która wilgotna nie jest, będziemy ją musieli regularnie podlewać.

Zobacz zdjęcia

Irys syberyjski

Kosaćce syberyjskie nie są trudne w uprawie. Warto jednak pamiętać, żeby do kilka lat je odmładzać, bo z czasem ich kępy zaczynają ogałacać się od środka.

MiKi_STUDIO - pixabay.com
Jarzmianka większa

Warto wiedzieć, że jarzmianka większa jest rośliną rodzimą w Polsce. Najczęściej występuje na południu kraju.

Katarzyna Laszczak
Knieć błotna (kaczeniec, kaczyniec)

Knieć doskonale znosi zalewanie, ale nie może zostać przesuszona.

Stux - pixabay.com
Krwawnica pospolita

Krwawnica jest ziołem. Wykorzystuje się górne części pędów z kwiatami. Ma m.in. właściwości hamujące krwawienie.

IndiraFoto - pixabay.com
Niezapominajka

Niezapominajki często "same rosną" w ogrodach. Najlepiej czują się na wilgotnej ziemi, a niezapominajka błotna - wręcz na podmokłych.

Hans - pixabay.com
Parzydło leśne

To bardzo dekoracyjna roślina, która musi mieć stale wilgotną ziemię.

Katarzyna Laszczak
Rutewka orlikolistna

W ogrodach uprawia się kilka gatunków rutewek, m.in. orlikolistną, Delavaya, żółta i kilka innych. Mają zbliżone wymagania uprawowe.

Katarzyna Laszczak
Tawułki Arendsa

Tawułki Arendsa są popularnymi roślinami ogrodowymi. Warto sadzić je w miejscach, gdzie jest wilgotna ziemia.

Etienne-F59 - pixabay.com
Wiązówka błotna

Wiązówki błotne ładnie pachną. To roślina zielarska, kiedyś wykorzystywaną ją także do barwienia tkanin.

Vvros62 - pixabay.com

Irysy żółte i syberyjskie

Te dwa gatunki irysów (kosaćców) doskonale radzą sobie z wilgotną, a nawet podmokłą ziemią. Można nimi obsadzać brzegi oczek wodnych i innych zbiorników. Lubią ziemię żyzną, próchniczą. Najlepsze dla nich są miejsca półcieniste, ale mogą być też słoneczne. Irysy żółte – zgodnie z nazwą – kwitną na żółto (od maja do lipca), irysy syberyjskie – najczęściej mają fioletowoniebieski kolor kwiatów (są też odmiany białe i w różnych odcieniach fioletu). Obydwa gatunki są wieloletnie i odporne na mróz.

Poznaj też: Piękne i zróżnicowane irysy cebulowe

Jarzmianka większa

Do roślin, które muszą mieć wilgotną ziemię należy również jarzmianka. To atrakcyjna bylina o ciekawych kwiatach. Jest dość wysoka (do 90 cm), ale ma delikatny, ażurowy pokój. Kwitnie najczęściej na różowo, ale ma odmiany o przeróżnych odcieniach – od ciemnoczerwonych do białych. Dobrze rośnie w cieniu i półcieniu, ale może być sadzona w bardziej nasłonecznionych miejscach (pod warunkiem, że będzie miała stale wilgotną ziemię). Trzeba jednak pamiętać, że ziemia dla jarzmianki, choć wilgotna, powinna być żyzna i przepuszczalna (woda nie powinna stać przy korzeniach).

Języczka pomarańczowa

Języczka pomarańczowa ma ładne liście (od spodu przebarwione na fioletowo) i dekoracyjne kwiaty w żółto-pomarańczowym kolorze. Zakwita latem i kwitnie do jesieni. Lubi miejsca w półcieniu, a nawet cieniu i musi mieć stale wilgotną ziemię. Może rosnąć na brzegach zbiorników wodnych. To okazała roślina – dorasta do 1-1,5 m wysokości, a jej liście tworzą spore kępy i rozrastają się na boki, więc trzeba jej zapewnić odpowiednią ilość miejsca. Zimuje bez problemu.

Knieć błotna

Knieć błotna, zwana popularnie kaczeńcem lub kaczyńcem to roślina, która musi mieć ziemię nie tylko wilgotną, ale stale podmokłą. Można ją sadzić na brzegach oczek wodnych. Kwitnie na żółto – od kwietnia/maja do czerwca. Liście ma ciemnozielone, tworzą one niezbyt duże kępy (dorasta do ok. 30-40 cm wysokości). Lubi miejsca słoneczne lub lekko zacienione. Jest odporna na mróz i szkodniki. Wszystkie części knieci błotnej są trujące.

Krwawnica pospolita

Ta roślina rośnie w Polsce dziko i dość pospolicie, ale warto ją wykorzystywać jako roślinę ozdobną. Ma charakterystyczne długie kwiatostany z różowymi lub karminowymi kwiatami. Kwitnie przez całe lato. Może rosnąć w słońcu lub półcieniu. Można ją sadzić wokół zbiorników wodnych. Jest odporna na mróz i mało wymagająca. Warto wiedzieć, że to roślina lecznicza, a także miododajna. Poza czystym gatunkiem, ma także odmiany ozdobne, o bardziej efektownych kwiatostanach.

Polecamy też: Herbatę z wierzbówki kiprzycy (iwan czaj) i podpowiadamy, jak ją zrobić

Mięta

Dekoracyjna i pożyteczna jest także mięta – wszystkie jej gatunki lubią wilgotną ziemię, a najbardziej mokrą – mięta nadwodna oraz dekoracyjna – mięta długolistna. Obydwa gatunki można wykorzystywać jako rośliny przyprawowe i zioła (ich zapach różni się od siebie, ale jest niewątpliwie „miętowy”). Nie są wymagające, w naturze rosną nad zbiornikami i ciekami wodnymi. W ogrodzie również docenią wilgoć i półcień lub cień. Można je wykorzystywać jako element naturalistycznych nasadzeń. Mięta długolistna ma charakterystyczne, srebrzyste liście, pokryte kutnerem i wydłużone, liliowe kwiatostany, dorasta do 1 m wysokości. Mięta nadwodna ma liście owalne lub jajowate oraz kuliste kwiatostany.

Niezapominajki

Na podmokłe tereny szczególnie dobrze nadają się niezapominajki błotne, ale również niezapominajki leśne (najczęściej uprawiane w ogrodach) lubią wilgotną ziemię. Rośliny obydwu gatunków są bardzo do siebie podobne i w dodatku – krzyżują się ze sobą. Niezapominajki błotne to byliny (leśne są dwuletnie) o charakterystycznych niebieskich kwiatach, z żółtym oczkiem. Bywają też odmiany o kwiatach białych lub różowych. Niezapominajki łatwo się rozsiewają, ale nie są uciążliwe. To rodzime rośliny, więc są w pełni przystosowane do klimatu.

Parzydło leśne

Uprawiając tę roślinę nie należy obawiać się poparzeń, bo jej nazwa pochodzi od tego, że występuje „parami” – jest dwupienna czyli występują rośliny męskie i żeńskie. Kwitną jedne i drugie, choć nieco różnią się wyglądem kwiatostanów. Parzydła tworzą kępy podwójnie pierzastych liści. Z nich wyrastają wysokie, pędy kwiatowe, zwieńczone wiechowatym kwiatostanem w kolorze białym lub kremowym. Są one podobne do nieco bardziej popularnych tawułek Arendsa, ale znacznie od nich większe. Kiedy kwitną, a robią to w czerwcu i lipcu, mogą mieć nawet ponad 2 metry.

Parzydła potrzebują żyznej, próchniczej i stale wilgotnej ziemi. Najlepiej rosną w półcieniu.

Polecamy też: Rośliny na piaszczystą i suchą ziemię

Pstrolistka sercowata

Jeśli szukamy niezbyt wysokich roślin na mokrą ziemię, zwróćmy uwagę na pstrolistkę sercowatą (ta roślina jest też znana jako tułacz pstry). Jej główną ozdobą są kolorowe liście (szczególnie u odmiany Chamaeleon) – przebarwione na żółto, kremowo i czerwono. Znacznie mniej okazałe są kwiaty pstrolistki, które pojawiają się latem. Ta roślina najlepiej czuje się na ziemiach stale wilgotnych, ale przepuszczalnych, o lekko kwaśnym odczynie. Jest wieloletnia, ale nie jest w pełni odporna na mróz, więc warto ją okrywać przed zimą (szczególnie młode rośliny oraz w chłodniejszych regionach kraju).

Rutewki

Wilgotną ziemią lubią także różne gatunki rutewek. Można je sadzić w pobliżu zbiorników wodnych, najlepiej w półcieniu. Rutewki mają delikatne, pierzaste kwiaty (złożone z pręcików), ale wytwarzają ich bardzo dużo. Najczęściej mają kwiaty w odcieniach różu, fioletu, ale też białe i żółtawe. W ogrodach spotyka się kilka gatunków rutewek, różniących się właśnie kolorem kwiatów, pokrojem, kształtem liści, a także wielkością, choć wszystkie to raczej spore rośliny (od 1 do 2 m wys.).

Poznaj: Gatunki rutewek do ogrodu i ich wymagania

Tawułki Arendsa

To piękne i kolorowe byliny, które długo kwitną i mają dość kompaktowe rozmiary. Są uprawiane w wielu ogrodach, niekoniecznie na podmokłej ziemi. Wymagają jednak wtedy regularnego i intensywnego podlewania, bo jeśli mają za sucho – słabo rosną i nie kwitną. Dlatego tawułki warto sadzić w miejscach wilgotnych i półcienistych. Ziemia, choć wilgotna musi być przepuszczalna, żyzna i próchnicza. W takich warunkach chętnie i obficie kwitną, wytwarzając różnokolorowe kwiaty. Są one bardzo drobne, ale zebrane w większe, wiechowate kwiatostany.

Wiązówka błotna

Wiązówka błotna to kolejna roślina, na którą warto zwrócić uwagę, jeśli mamy podmokłą ziemię w ogrodzie. Rośnie dziko w Polsce, więc nie ma problemu z przystosowaniem do klimatu. Jest wieloletnia i odporna na choroby. Kwitnie przez całe lato. Ma biało-kremowe wiechowate kwiatostany złożone z mnóstwa drobnych kwiatów o przyjemnym zapachu. Wiązówka również należy do sporych roślin (dorasta do 2 m wys.). Najlepiej rośnie na wilgotnej i podmokłej ziemi, w półcieniu lub słońcu. Warto wiedzieć, że jest rośliną leczniczą.

Polecamy też: Rośliny na słoneczny skalniak

Oceń artykuł
3,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, ,

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także