Kwiaty na cienisty balkon. Co posadzić w cieniu i półcieniu

2
Kwiaty doniczkowe w cieniu
Na zacienionym balkonie lub parapecie można mieć piękne kwiaty. Jest sporo roślin, które nie przepadają za słońcem.

Kiedy urządzamy słoneczny balkon, do wyboru mamy mnóstwo pięknych roślin. Trudniejsze zadanie czeka nas, gdy nasz taras nie jest skąpany w słońcu i przez większą część dnia pozostaje w półcieniu.

Nie musimy się jednak martwić, gdyż taka sytuacja wcale nie wyklucza posiadania pięknych, kwiatowych dekoracji. Są bowiem gatunki, które przedkładają podobne warunki nad gorące promienie słońca.

Zobacz zdjęcia

Fuksja

Fuksje to przepiękne kwiaty, które lubią półcień. Świetnie sprawują się na zacienionych balkonach.

Fietzfotos - pixabay.com
Fuksja

Fuksje mogą mieć wzniesione pędy lub zwisające. Te ostatnie najlepiej jest sadzić w wiszących pojemnikach.

_Alicja_ - pixabay.com
Fuksja

Warto wiedzieć, że fuksję można przezimować. Ale na zimę trzeba ją przenieść do chłodnego pomieszczenia i od czasu do czasu podlewać (żeby podłoże całkowicie nie przeschło).

HansLinde - pixabay.com
Begonie bulwiaste

Begonie bulwiaste mają wyjątkowo okazałe kwiaty w przeróżnych kolorach.

Katarzyna Laszczak
Begonie bulwiaste

Begonie bulwiaste mają najczęściej pełne kwiaty. Ich liście i pędy mogą mieć czerwonawe zabarwienie.

Katarzyna Laszczak
Niecierpek sułtański (niecierpek waleriana)

Niecierpki są łatwe w uprawie i dostępne w przeróżnych kolorach.

Sarangib - pixabay.com
Niecierpek nowogwinejski

Niecierpek nowogwinejski lubi rozproszone światło. Dobrze nadaje się do półcienia.

Katarzyna Laszczak
Niecierpek nowogwinejski

Niecierpek sułtański i nowogwinejski są bardzo popularne. Najłatwiej odróżnić je po kształcie liści.

Katarzyna Laszczak
Lobelia przylądkowa

Lobelie wyglądają delikatnie, ale są pięknym uzupełnieniem kompozycji kwiatowych. Potrzebują półcienistego i zacisznego miejsca.

FotoAugenblick - pixabay.com
Liście funkii

Funkie mogą osiągać spore rozmiary, więc na balkon wybierajmy karłowe (miniaturowe) odmiany.

Katiem2 - pixabay.com
Kwitnąca funkia

Funkie mają przede wszystkim dekoracyjne liście, ale ich kwiaty też są ładne.

HansLinde - pixabay.com
Funkie i żurawki

W cieniu można stworzyć ładną kompozycję z roślin o kolorowych liściach.

905513 - pixabay.com
Żurawki

Żurawki mają liście w przeróżnych kolorach - od żółtego, po bordowy. Dodatkowo wytwarzają niewielkie, ale urocze kwiaty.

Katarzyna Laszczak
Bluszcz

W cieniu doskonale rosną bluszcze. Dostępne są również ich odmiany o kolorowych liściach (one potrzebują nieco więcej światła).

Katarzyna Laszczak
Bluszczyk kurdybanek

To na pierwszy rzut oka niepozorna roślina. Ale ma odmiany ozdobne, jest bardzo łatwa w uprawie, a w dodatku jest pożytecznym ziołem.

Hans - pixabay.com

Kolorowe kwiaty na cienisty i półcienisty balkon

Na półcienistym stanowisku sprawdzą się z pewnością begonie bulwiaste. Ich mięsiste pędy i delikatne liście, bardzo źle znoszą pełne słońce, przez które mogą zostać mocno uszkodzone. W półcieniu wyglądają dużo zdrowiej i znacznie lepiej kwitną. Wśród wielu odmian występują rośliny o kwiatach białych, żółtych, różowych, czerwonych oraz dwubarwnych. Najczęściej są one pełne, a ich płatki mogą mieć fantazyjnie pofalowane i pomarszczone brzegi.

Poznaj też: Inne gatunki begonii na balkon i do ogrodu. Wymagania i uprawa

Podobnie źle nadmiar słońca znoszą niecierpki. Narażone na takie warunki bardzo szybko przestają kwitnąć, a ich liście bledną i stają się matowe. Najlepsze dla nich miejsce to półcień lub nawet większe zacienienie, gdzie będą mogły w pełni zaprezentować swoje piękne i barwne kwiaty, rozwijające się od wiosny do późnej jesieni. Ich kolory są wyraziste i zdecydowane (czerwone, różowe, amarantowe, fioletowe, łososiowe i dwubarwne), przez co pięknie kontrastują z żywą zielenią gładkich liści.

Do półcienia nadają się również piękne fuksje zwane ułankami. Ich odmian jest ogromna ilość, więc nie można narzekać na mały wybór. Są tu rośliny duże i małe, o kwiatach jedno lub częściej dwubarwnych, występujących w kolorach czerwonych, białych, różowych, liliowych, fioletowych oraz najrozmaitszych ich kombinacjach i odcieniach. Roślina ta jednak nie toleruje przesuszenia i niezbyt dobrze znosi duże upały.

Na półcienistym balkonie bardzo dobrze poczują się lobelie przylądkowe. Są one stosunkowo drobne, ale kwitną obficie i mogą mieć różne kolory kwiatów - od niemal granatowych, przez inne odcienie niebieskiego, różowe, białe, fioletowe, a także - dwubarwne. Lobelie, podobnie jak fuksje, mogą mieć wzniesiony pokrój lub zwisające pędy. Warto to uwzględnić, sadząc rośliny - te o zwisających pędach warto sadzić z brzegu doniczki oraz w wiszących pojemnikach.

Jeśli mamy nieco więcej miejsca, na półcienistym balkonie możemy mieć też hortensje ogrodowe w doniczkach. Zachwycają one pięknymi i różnobarwnymi kwiatostanami. Są wieloletnie i można je przezimować, ale trzeba przenieść do pomieszczenia (podobnie jak fuksje).

Sprawdź: Jak zadbać o hortensję w doniczce

Rośliny o ozdobnych liściach na balkon w cieniu

Na ocienionych balkonach możemy również uprawiać rośliny, których ozdobą są liście.

Na czoło wysuwa się oczywiście funkia i jej wspaniałe, duże, owalne, często dwubarwne liście (biało-zielone lub zielono-żółte), występujące w ogromnej ilości odmian. Funkie dobrze rosną w półcieniu, ale nie lubią przesuszania, więc o regularnym podlewaniu w ich przypadku nie wolno zapominać. Funkie są bardzo zróżnicowane pod względem kolorów i wzorów liści, ale też wielkości - na balkon wybierzmy mniejsze odmiany.

Na balkon możemy też wprowadzić inną roślinę rabatową, która półcień znosi bardzo dobrze. Żurawka, bo to o niej mowa, ma niezwykle piękne liście z nieco pofalowanymi brzegami i z pewnością uatrakcyjni każdą przestrzeń, w której słońca zwykle brakuje. Wprawdzie wydaje kwiaty, ale nie są one bardzo dekoracyjne i to właśnie liście spełniają główną rolę ozdobną.

Podpowiadamy: Jak i czym nawozić rośliny balkonowe

W miejscach niedoświetlonych poradzą sobie doskonale także bluszcze, szczególnie te odmiany, których liście mają zieloną barwę. Rośliny pstre potrzebują bowiem nieco więcej światła. Bluszcze są mało wymagające i niespecjalnie wrażliwe na niedobór wody oraz złe warunki pogodowe.

Rolę wypełniacza doniczkowego, świetnie spełni plektrantus koleusowaty . Jego białozielone ubarwienie, nada kompozycjom ciekawy charakter, a poza tym dodatkowo uatrakcyjni półcieniste miejsca. Wytwarza on długie, dorastające nawet do ok. 1 m pędy, a więc najbardziej nadaje się do pojemników wiszących. Ze względu na swój charakterystyczny zapach, który nie jest szczególnie lubiany przez komary, może służyć jako odstraszacz na te właśnie owady. Ta cecha przyczyniła się do nadania plektrantusowi obiegowej nazwy, określającej go komarzycą lub komarnicą.

Podobnie wyrazistym zapachem może pochwalić się także bluszczyk kurdybanek. On również lubi półcień, a nawet cień, ale dorasta zaledwie do 20 cm wysokości i tworzy gęste, zadarniające kępy. Z tego powodu, podobnie jak komarzyca, wykorzystywany jest do uzupełniania kompozycji. Jednak jego pokrój pozwala na zastosowanie rośliny przede wszystkim w pojemnikach stojących. Kwitnie zwykle na niebiesko, niezbyt intensywnie i dość krótko (od kwietnia do czerwca). Lubi wilgotne i żyzne podłoże, w którym rośnie wyjątkowo bujnie i dobrze się korzeni. Odmiany ozdobne miewają pstre liście - biało-zielone lub żółtawo-zielone.

Warto wiedzieć, że bluszczyk kurdybanek jest ziołem i można go stosować jako przyprawę.

Dowiedz się więcej: Jakie właściwości ma bluszczyk kurdybanek i jak go wykorzystać

Funkie, żurawki, bluszcze i kurdybanki to wieloletnie rośliny, które mogą przezimować na balkonie. Trzeba in jednak zapewnić ocieploną doniczkę oraz okrycie.

Uważaj na choroby grzybowe

Zacieniony balkon lub taras, sprzyja jednak występowaniu chorób grzybowych. Szczególnie w ciepłe i wilgotne lata, na osłoniętych stanowiskach, mogą być one dla nas i naszych roślin sporym utrapieniem. Dlatego trzeba bacznie obserwować rośliny pod tym właśnie kątem i szybko reagować po zauważeniu pierwszych objawów choroby. Zdecydowane działanie (oprysk preparatami przeciwgrzybowymi) daje nam duże szanse na ograniczenie lub nawet zlikwidowanie rozwijającej się infekcji.

Oceń artykuł
4,14 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także