Kwiaty na balkonie - pomysł na kompozycję

1
Kwiaty w balkonowej skrzynce
Wybierając kwiaty na balkon musimy uwzględnić to jakie warunki na nim panują. Przede wszystkim ważne jest nasłonecznienie.

Wybór kwiatów na balkon zależy od naszych preferencji i warunków, jakie panują na naszym balkonie – przede wszystkim nasłonecznienia.

Wybór kwiatów na balkon jest bardzo duży. Możemy postawić na kompozycje złożone z jednego gatunku (tu doskonale sprawdzają się efektowne surfinie), możemy też stworzyć bardziej różnorodną kompozycję, wybierając kolorowe kwiaty różnych gatunków. Oczywiście dobierając kwiaty musimy zwrócić uwagę na ich wymagania – unikajmy połączeń roślin, które lubią obfite podlewanie z takimi, które wolą bardziej suche warunki, ważne też jest nasłonecznienie.

Skrzynka z kwiatami

Zestaw kwiatów na południowy balkon.

KL
Kwiaty - kompozycja na balkon

Ciemne listki oksalisa ożywiają kwiatową kompozycję.

KL
Milion dzwonków, czyli calibrachoa

Calibrachoa jest spokrewniona z petunią i surfinią. Ma drobne kwiatki, ale kwitnie obficie.

KL
Nemezja

Nemezje nie są popularnymi kwiatami, ale wyglądają bardzo dekoracyjnie.

KL
Kwitnący szczawik, czyli oksalis

Oksalisy mają ciekawie przebarwione liście (choć są także zielone) i wdzięczne kwiatuszki, najczęściej żółte lub różowe.

KL
Scewola

Scewola ma fioletowe, pazurkowate kwiaty. Jej pędy przewieszają się, dlatego dobrze nadaje się do wiszących pojemników.

KL
Skrzynka w ocienionym zakątku balkonu

W zacienionych miejscach dobrze będą rosły np. niecierpki i hortensje.

KL

Pomysł na kwiaty na balkonie

Żadna aranżacja balkonu nie może się obejść bez kwiatów. Od wielu lat najbardziej popualrnymi kwiatami balkonowymi są pelargonie. Są łatwe w uprawie i długo kwitną. Jednak nie powinniśmy kierować się tym co jest modne w danym sezonie lecz tym jak bardzo nasłoneczniony jest nasz balkon. Nie wszystkie kwiaty nadają się na cienisty balkon i nie wszystkie możemy uprawiać na balkonie nasłonecznionym.

Przeczytaj poradnikJak pielęgnować, nawozić i podlewać rośliny balkonowe

Balkon południowy - jakie kwiaty

Dziś proponujemy pomysł na kolorową kompozycję na balkon o południowej ekspozycji, ale częściowo zacieniony przez rosnące przy nim drzewo.W części nasłonecznionej w skrzynkach znalazły się różowe, bordowe i białe petunie oraz delikatne calibrachoa, przypominające miniaturowe surfinie. Żywy akcent kolorystyczny wprowadzają intensywnie żółte nemezje i oksalisy o bordowych liściach. Kompozycję uzupełniono fioletowymi scewolami i drobnymi smagliczkami, posadzono także rośliny o dekoracyjnych liściach – dwubarwne koleusy i kocanki o szaro-srebrnych listkach. Aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń – skrzynki z kwiatami umieszczono w dwóch rzędach.

Warto wiedziećJak sadzić kwiaty na balkonie


W części zacienionej znalazła się duża skrzynia, w której posadzono biało-różową hortensję w towarzystwie różowych niecierpków.

Na balkon polecamy też: Aktinidię, czyli pnącze ozdobne i owocujące jak kiwi

Takie kolorowe kwiaty na balkonie wyglądają żywo i radośnie bez względu na pogodę.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także