Kwiaty na balkon - dobieramy i sadzimy kwiaty

9
Kwiaty na balkonie
Kwiaty balkonowe nie są trudne w uprawie. A zróżnicowanie ich form i kolorów pozwala tworzyć piękne kompozycje.

Wybór roślin, które można uprawiać w skrzynkach na balkonie, albo tarasie jest bardzo duży. Podpowiadamy, jak je dobierać, żeby dobrze rosły.

Uprawa wielu gatunków kwiatów balkonowych jest łatwa, jednak planując nasadzenia kwiatów trzeba wziąć pod uwagę stopień nasłonecznienia balkonu czy tarasu. Bardzo dekoracyjnie wyglądają skrzynki, w których posadzimy kilka gatunków kwiatów – trzeba jednak uważać, by sadzić razem te, które mają podobne wymagania, co do nasłonecznienia, czy podlewania.

Zobaczcie pomysły na kwiaty balkonowe i ich kompozycje

Petunie i smagliczki

Dobierając kwiaty, pamiętajmy, żeby rośliny miał podobne wymagania.

KL
Kolorowe petunie

Popularne kwiaty balkonowe są dostępne w bardzo bogatej gamie kolorów.

KL
Kompozycja balkonowa

Różne odmiany petunii w towarzystwie smagliczki.

KL
Różnokolorowe petunie

Wybierając kwiaty na balkon zastanówmy się nad kolorystyką kwiatów. Można tworzyć naprawdę ciekawe kompozycje.

KL
Nemezje

Nemezje to niezbyt popularne, ale bardzo dekoracyjne kwiaty.

KL
Pelargonie i lobelie

Zwisające pelargonie i lobelie w wiszącym koszu ozdobią nasz balkon przez całe lato.

KL
Kolorowa kompozycja z kwiatów balkonowych

Kolorowe kwiaty można uzupełnić roślinami o barwnych liściach, takich jako koleus, czy oksalis.

KL
Pelargonie na balkonie

Pelargonie pięknie kwitną. Dobrze znoszą słońce, nie lubią nadmiaru wody.

KL
Surfinie i calibrachoa

Zarówno surfinie, jak i calibrachoa to kuzynki petunii. Mają podobne wymagania uprawowe.

KL
Heliotropy i petunie

Heliotropy o fioletowych kwiatach mają piękny zapach. Dobrze rosną w słońcu.

KL
Begonia bulwiasta zwisająca

Begonie bulwiaste dobrze będą się czuły na zacienionym balkonie.

KL
Smagliczka i petunie

Smagliczki (na pierwszym planie) są mało wymagające. Kwitną aż do pierwszych mrozów i mają przyjemny zapach.

KL
Niecierpki

Jeśli nasz balkon jest zacieniony, możemy posadzić niecierpki. Mają wiele odmian i kolorów.

KL
Fuksja

Cień preferują też fuksje. Na balkonie pięknie wyglądają odmiany o zwisających pędach.

KL
Lobelie

Lobelie mają drobne kwiaty. Ale kwitną bardzo obficie i wyglądają pięknie.

KL

Kwiaty na słoneczny balkon

Jednymi z bardziej popularnych gatunków, sadzonych na balkonach są pelargonie. Kwitną od maja do jesieni i występują w wielu odmianach, różniących się kształtem, kolorem i typem kwiatów. Dzięki temu mamy możliwość stworzenia różnorodnych kompozycji, nawet sadząc tylko pelargonie. Lubią słońce i regularne, ale niezbyt obfite podlewanie.

Polecamy: Popularne odmiany pelargonii

Równie popularne i wdzięczne są petunie oraz ich bardzo ostatnio modna odmiana – surfinie. Do wyboru jest również wiele odmian i kolorów, występują nawet rośliny o kwiatach dwukolorowych. Kwitną długo, jednak są wrażliwe na wiatr i deszcz, dlatego skrzynkę z nimi lepiej ustawić w jakimś zacisznym miejscu. Dobrze kwitną na stanowiskach słonecznych, nie znoszą nadmiaru wilgoci, warto je też regularnie nawozić. Pięknie wyglądają też odmiany drobnokwiatowe, ale bardzo obficie kwitnące, czyli calibrachoa (zwana "Million bells").

Słoneczne stanowiska preferują także wyglądające niezwykle delikatnie lobelie, o kwiatach białych, różowych lub odcieniach niebieskiego – aż po fiolet. W takim miejscu dobrze sprawdzają się też drobnokwiatowe smagliczki – fioletowe, różowe lub białe, które w dodatku pachną.

Jeśli zależy nam na pachnących kwiatach, możemy znaleźć takie odmiany wśród petunii i surfinii. Piękny, waniliowy zapach ma też heliotrop. Do uprawy na słonecznych balkonach doskonała jest też bardzo dekoracyjna, choć nieco mniej popularna nemezja – krzewiąca się, o różnokolorowych kwiatach oraz szczawik (oksalis) lub scewola. Ta ostatnia wypuszcza długie pędy, o oryginalnych wachlarzowatych kwiatach.

Dowiedz się więcej: Jak uprawiać lobelie na balkonie i w ogrodzie

Kwiaty na balkon półcienisty i cienisty

W miejscach cienistych i półcienistych dobrze czują się begonie, lubią też intensywne podlewanie. Trzeba jednak zadbać, żeby ziemia była przepuszczalna i woda nie gromadziła się w pojemniku. Na balkon najlepiej wybierać odmiany niskie i miniaturowe oraz zwisające.
W bardziej zacienionych miejscach doskonale rosną też niecierpki. Są bardzo dekoracyjne – o kwiatach w różnych odcieniach różu, czerwieni oraz białych, mogą mieć także liście o lekko bordowym odcieniu. Na słonecznych lub półcienistych balkonach można też uprawiać kropliki – o zabawnych, nakrapianych kwiatach.
Takie warunki odpowiadają też niezwykle dekoracyjnym fuksjom. Fuksje najczęściej mają dwukolorowe kwiaty, o żywych barwach. Na balkon doskonale nadają się odmiany o zwisających pędach, jeśli jednak mamy do dyspozycji więcej miejsca, można sadzić wyższe odmiany.

Poznaj: Odmiany begonii i ich wymagania

Jak dbać o kwiaty na balkonie

Żeby balkon w kwiatach  dostarczył nam jak najwięcej radości należy pamiętać o regularnym podlewaniu roślin – zgodnie z ich wymaganiami. Najlepiej robić to rankiem, albo wieczorem (nigdy, kiedy słońce świeci wprost na rośliny), dobrze też jest zraszać kwiaty. Doniczki powinny mieć otwory w dnie oraz warstwę drenażu nad nimi – kwiaty nie lubią, kiedy woda zalega w skrzynce. Warto też obrywać przekwitłe kwiaty – wtedy rośliny kwitną dłużej.

Przyda się też odpowiedni nawóz, inaczej kwiaty nie będą miały siły, żeby kwitnąć. Dostępne są takie, przeznaczone do roślin balkonowych, kwitnących. Warto też korzystać z naturalnych humusów. Taki nawóz w postaci płynnego koncentratu kupuje się w butelce. Odpowiednią ilość (wg wskazań producenta, określonych na opakowaniu), dolewa się do wody, którą podlewamy kwiaty. Ich zaletą jest to, że są naturalne i raczej nie grozi przedawkowanie nawozu.

Polecamy też: Skrzynki, które same dbają o nawodnienie kwiatówOceń artykuł
4,67 / 12 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także