Kwiaty doniczkowe - rozmnażanie z sadzonek liściowych

0
Fiołek afrykański
Z sadzonek liściowych można rozmnażać m.in. fiołki afrykańskie.

Przy okazji przesadzania kwiatów warto się zastanowić, które z nich chcielibyśmy rozmnożyć. Wymagają tego na pewno stare egzemplarze, które straciły kształt i nie mieszczą się w donicach. Warto też zrobić sadzonki ze wszystkich tych roślin, których chcielibyśmy mieć więcej w domu – zaoszczędzimy w ten sposób na kupowaniu nowych kwiatów.

Najprostszą i najpopularniejszą metodą rozmnażania kwiatów doniczkowych jest wykonanie sadzonek liściowych. W ten sposób możemy rozmnażać np. fiołki afrykańskie i skrętniki. Starannie wybrane listki, bez oznak choroby lub działania szkodników, odcinamy tuż przy nasadzie. Sadzimy je w podłożu nieco ukośnie, aby nowe liście wyrastały na zewnątrz i nie przeszkadzały sobie nawzajem w rozwoju. Najlepsze do ukorzeniania sadzonek liściowych będzie podłoże z perlitu bądź torfu zmieszanego z piaskiem w proporcji 1:1.

Podpowiadamy: Jak uprawiać różne gatunki fikusów

Zadbajmy o temperaturę (około 22 st. C). Można nakryć doniczkę torebką foliową – uważając, aby nie dotykała sadzonki, bo w tym miejscu woda zbierająca się na folii będzie moczyć liść i pojakimś czasie zacznie on gnić. Taki zabieg pozwoli utrzymać stałą wilgotność podłoża i powietrza w otoczeniu sadzonki. Młode roślinki pojawią się w ciągu miesiąca, a ukorzenią po około dwóch tygodniach. Wtedy możemy je rozdzielić i przesadzić do osobnych doniczek. W podobny sposób wykonujemy sadzonki z sansewierii lub begonii. Liście tych kwiatów możemy jednak pociąć na paski tak, że z jednego liścia otrzymamy nie kilka, ale kilkanaście młodych egzemplarzy. Uważajmy jednak, aby sadzić pocięte paski liści od powiednią stroną w podłożu – umieszczone do góry nogami nie wypuszczą sadzonek.

Oceń artykuł
5,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Izabella Sieńko-Holewa

Źródło: polskatimes.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także