Kwiaty doniczkowe łatwe w uprawie (również w sezonie grzewczym)

0
Tzw. fiołki afrykańskie, czyli sępolie
Tak zwane fiołki afrykańskie to jedne z kwiatów, których uprawa nie przysparza problemów. Nawet w sezonie grzewczym.

Jesień i zima to trudny okres dla kwiatów doniczkowych. Niedostatek słońca, grzejące kaloryfery i suche powietrze tworzą niesprzyjające warunki dla roślin. Jest jednak spory wybór kwiatów, które świetnie sobie radzą również w takich warunkach.

Rośliny doniczkowe w ogrzewanym mieszkaniu

Kwiaty doniczkowe uprawiane w naszych mieszkaniach, to zwykle rośliny pochodzące z tropikalnych rejonów świata, dlatego ich wymagania są dość szczególne. Wysoka temperatura, dużo światła i podwyższona wilgotność podłoża oraz powietrza, to dla nich najlepsze warunki do wzrostu i rozwoju.

Zobacz zdjęcia

Sansewieria gwinejska

Sansewieria jest odporna na trudne warunki, ma wiele odmian i w dodatku doskonale pasuje do nowoczesnego wystroju wnętrz.

Barbos2514 - pixabay.com
Zamiokulkas zamiolistny

Zamiokulkas zamiolistny to kwiat nie tylko atrakcyjny i łatwy w uprawie, ale również modny.

CITYEDV - pixabay.com
Hoja

Hoja ma dekoracyjne, ciemnozielone liście, a w dodatku wytwarza piękne i pachnące kwiaty.

SylwiaAptacy - pixabay.com
Zielistka

Zielistka ma małe wymagania uprawowe, trzeba zadbać jedynie o w miarę wilgotne podłoże.

Structuro - pixabay.com
Fiołek afrykański, czyli sępolia fiołkowana

Sępolie, znane lepiej jako fiołki afrykańskie mogą kwitnąć niemal przez cały rok.

Walkingbird 96 - pixabay.com

W mieszkaniu trudno jest jednak zapewnić je roślinom w okresie zimowym, gdy słońca zaczyna brakować, a powietrze przesusza się od centralnego ogrzewania. W pewnym stopniu można temu zaradzić, ustawiając doniczki w pobliżu południowego okna i zwiększając w pomieszczeniu wilgotność powietrza za pomocą nawilżaczy, ale nie wszystkim roślinom to wystarcza, dlatego najlepiej poszukać takich gatunków, które względnie dobrze zniosą trudne, zimowe warunki i nie będą przysparzać większych problemów.

Podpowiadamy: Jak zadbać o kwiaty doniczkowe w sezonie grzewczym

Sansewieria gwinejska – roślina odporna na wszystko

Jedną z takich wytrzymałych i mało wymagających roślin jest między innymi sansewieria gwinejska, znana głównie ze szkolnych parapetów i urzędowych korytarzy. Warto na nią jednak spojrzeć świeżym okiem – jej proste liście świetnie pasują do nowoczesnego wystroju wnętrz. Nie bez przyczyny jest ona najczęściej spotykaną w budynkach użyteczności publicznej rośliną, gdyż ma niezwykle małe wymagania uprawowe i dobrze znosi niekorzystne warunki.

Doskonale rośnie w półcieniu i toleruje suche powietrze oraz skąpe podlewanie. Rzadko też bywa atakowana przez choroby i szkodniki. Decydując się na uprawę sansewierii, nie jesteśmy też skazani wyłącznie na dobrze nam znane, wysokie, sztywne, zielone liście, gdyż obecnie na rynku dostępnych jest wiele odmian, o różnym pokroju oraz kształcie i barwie liści.

Aspidistra wyniosła, czyli żelazny liść

Podobną wytrzymałością na niesprzyjające warunki panujące zimą w mieszkaniu, może pochwalić się także aspidistra wyniosła, która ze względu na swoją odporność, nazywana jest nawet „żelaznym liściem”. Z powodu zielonych, dużych, skórzastych liści, rozwijających się na szczycie długich, sztywnych ogonków liściowych, aspidistra przypomina wyglądem niezwykle lubiane skrzydłokwiaty, ale jest od niech dużo bardziej wytrzymała i lepiej znosi suszę, suche powietrze, wahania temperatury, dym tytoniowy oraz błędy uprawowe.

Polecamy też: Kwitnące zimą cyklameny (fiołki alpejskie)

Modny i atrakcyjny zamiokulkas

Niezwykle modnym i wyjątkowo atrakcyjnym gatunkiem mało wymagającej rośliny doniczkowej jest zamiokulkas. Jego długie, wygięte łukowato pędy, pokryte licznymi, zielonymi, błyszczącymi liśćmi, wyglądają bardzo elegancko i pasują do każdego wnętrza. Zamiokulkas nie lubi pełnego słońca, dlatego powinien być uprawiany w miejscu półcienistym, a nawet zacienionym. Roślina rzadko choruje, dobrze znosi suszę i nie jest wrażliwa na przesuszone powietrze, dlatego idealnie nadaje się do uprawy w mieszkaniu.

Hoja różowa o pachnących kwiatach

Suche powietrze, niedobór światła i niezbyt wilgotne podłoże nie są też straszne dla hoi różowej. Przez cały rok roślina zdobi nasze mieszkania długimi pędami i pięknymi, skórzastymi, błyszczącymi liśćmi, natomiast latem obsypuje się dodatkowo cudownie pachnącymi, gwiazdkowymi kwiatami, zebranymi w wiszące baldachogrona. Jeśli chcemy się nimi cieszyć każdego roku, nie obrywajmy kwiatów po przekwitnieniu (same opadną), gdyż w tym samym miejscu roślina ponownie zawiąże kwiaty w następnym roku.

Zielistka łatwa w uprawie

Kolejną rośliną, która toleruje suche powietrze w mieszkaniu jest zielistka. Podobnie jak poprzednie gatunki, nie ma wysokich wymagań uprawowych i rzadko choruje, ale oczekuje nieco bardziej wilgotnego podłoża, bo gorzej znosi suszę.

Pięknie kwitnące fiołki afrykańskie, czyli sępolie

Pięknymi i uroczymi roślinami, dobrze radzącymi sobie w warunkach domowych są też sępolie fiołkowe (nazywane fiołkami afrykańskimi). Ich nieduże, kolorowe kwiaty, mogą zdobić nasze mieszkania niemal przez cały rok, jeśli tylko uprawiamy rośliny na stanowisku półcienistym i nie męczymy ich nadmiernym podlewaniem (przy podlewaniu uważajmy, żeby nie zmoczyć ich liści).

To Cię zainteresuje: Jakie wymagania mają kaktusy i jak je uprawiać w domu

Sukulenty i kaktusy

Suche powietrze doskonale znoszą także wszystkie sukulenty (m.in. grubosze, aloesy, kalanchoe) i kaktusy, gdyż ich liście pokrywa gruba warstwa kutneru, ograniczającego parowanie wody. Zimą rośliny cierpią jednak z powodu braku światła (ich pędy się wyciągają, a liście bledną), a kaktusy dodatkowo z powodu zbyt wysokich temperatur (zimą większość z nich wymaga okresu spoczynku w temp. ok. 10-12°C), dlatego jeśli nie posiadamy okna kwiatowego lub innego dobrze oświetlonego miejsca z odpowiednią temperatura, możemy mieć z nimi trochę kłopotów.


Oceń artykuł
4,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także