Kwiaty doniczkowe do biura

1
Kwiaty doniczkowe do biura

Doniczkowe rośliny ozdobne, zwykle kojarzą się z prywatną sferą naszego życia. Chętnie uprawiamy wiele z nich w mieszkaniach lub na balkonach. Jeśli jednak pracujemy w biurze, warto spróbować również tam wprowadzić rośliny.

rośliny doniczkowe do biuraOczywiście nie wszystkie się do tego nadają, gdyż te wymagające szczególnej troski lub specyficznych warunków, mogą sobie nie poradzić. Ale jest sporo gatunków, które z powodzeniem zaaklimatyzują się w biurowcach i przyniosą nam wiele rozmaitych korzyści.

Łagodne klimaty

Zacznijmy o tego, że kwiaty zawsze „ocieplają” klimat pomieszczenia, w którym się znajdują. Ich zieleń działa na nas kojąco i pomaga się wyciszyć. W takiej przyjaznej atmosferze zdecydowanie lepiej i sprawniej wykonuje się obowiązki zawodowe. Jeśli roślin w pomieszczeniu jest dużo lub posiadają spore liście, wytwarzają wokół siebie korzystny mikroklimat. Pochłaniają dwutlenek węgla, oddając w zamian do atmosfery tlen, niezbędny nam do życia. W takim miejscu lepiej się oddycha, a dotleniony organizm funkcjonuje znacznie sprawniej.

arekafigowiec benjaminadracena

Zagrożenia biurowe

Jednak poza wymienionymi walorami, rośliny doniczkowe mogą zaoferować nam jeszcze bardziej wymierne korzyści. Być może niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że w pokojach biurowych kumuluje się sporo różnorodnych toksycznych substancji. Ich stężenie nie jest na ogół groźne dla życia, ale takie nieświeże powietrze wdychane systematycznie, może z czasem powodować różne kłopotliwe dolegliwości, z bólem głowy i rozkojarzeniem na czele.
Substancje chemiczne, niekorzystne dla naszego organizmu, mogą być wydzielane przez: wykładziny, ściany, nowe meble, farby malarskie i drukarskie, chemię gospodarczą, preparaty owadobójcze, odświeżacze powietrza, dym papierosowy, kleje, a nawet pracujące komputery. Wśród nich najczęściej spotyka się: benzen, formaldehyd, trójchloroetylen, CO2,  ksylen, oktan i toluen. Z tego też powodu zaleca się częste wietrzenie pomieszczeń biurowych. Jednak jak się okazuje, w neutralizacji tych toksyn mogą być też bardzo pomocne niektóre rośliny. Ich zdolność oczyszczania środowiska (w tym tlenu, wody i gleby), określa się terminem fitoremediacji.

nefrolepsis wysokizielistka

Rośliny skuteczne w walce z toksynami

W badaniach nad tymi zdolnościami roślin, wyłoniono szereg gatunków, które znacznie skuteczniej niż inne radzą sobie z problemem zanieczyszczonego powietrza. Wśród roślin doniczkowych, sprawdzających się w warunkach biurowych, na szczególną uwagę zasługują: filodendron pnący, figowiec benjamina, zielistka, figowiec sprężysty, nefrolepis wysoki, sansewieria (wężownica), dracena, bluszcz pospolity, skrzydłokwiat, areka (roślina palmowa), hoja różowa, trzykrotka, asparagus gęstokwiatowy. Nie są to gatunki szczególnie trudne w uprawie, a zabiegi pielęgnacyjne wokół nich nie wymagają wiele czasu. Ich zdolność pochłaniania lub neutralizacji niektórych toksyn zawartych w powietrzu, jest potwierdzona badaniami doświadczalnymi i o ile uprawiane egzemplarze są w dobrej kondycji i nie chorują, będą z powodzeniem wspomagać filtrację powietrza.

zielistka - kwiatfilodendron pnący

wężownicaDla przykładu dobrymi pochłaniaczami formaldehydu jest większość wymienionych roślin, choć najsłabiej radzi sobie z tym zadaniem areka. Jest ona jednak rośliną, która dość dobrze neutralizuje ksylen i toluen, podobnie jak trzykrotka, dracena i bluszcz. Z oktanem natomiast sprawnie radzi sobie fikus benjamina, a z benzenem skrzydłokwiat, bluszcz i draceny. No i oczywiście  wszystkie rośliny pochłaniają CO2, produkując przy tym tlen.

Wymienione gatunki nadają się doskonale nie tylko do biura, ale również do szkół, banków, urzędów, ośrodków zdrowia i hoteli czyli miejsc użyteczności publicznej. Na szczęście w wielu tych placówkach rośliny już znalazły swoje stałe miejsce.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Józefowicz

Zdjęcia: green-home-design.com, plantoftheweek.org, wilkinsonplus.com, gardenersworld.com, nargil.ir, indoor-plants.co.uk, fotolia, wikipedia.org - Twdragon, Forest&Kim Starr

Polecamy Ci również

Zobacz także