Doniczkowe rośliny ozdobne, zwykle kojarzą się z prywatną sferą naszego życia. Chętnie uprawiamy wiele z nich w mieszkaniach lub na balkonach. Jeśli jednak pracujemy w biurze, warto spróbować również tam wprowadzić rośliny.
Oczywiście nie wszystkie się do tego nadają, gdyż te wymagające szczególnej troski lub specyficznych warunków, mogą sobie nie poradzić. Ale jest sporo gatunków, które z powodzeniem zaaklimatyzują się w biurowcach i przyniosą nam wiele rozmaitych korzyści.
Dowiedz się: Co to jest fitoremediacja i dlaczego rośliny są dal nas takie ważne
Łagodne klimaty dzięki roślinom
Zacznijmy o tego, że kwiaty zawsze „ocieplają” klimat pomieszczenia, w którym się znajdują. Ich zieleń działa na nas kojąco i pomaga się wyciszyć. W takiej przyjaznej atmosferze zdecydowanie lepiej i sprawniej wykonuje się obowiązki zawodowe. Jeśli roślin w pomieszczeniu jest dużo lub posiadają spore liście, wytwarzają wokół siebie korzystny mikroklimat. Pochłaniają dwutlenek węgla, oddając w zamian do atmosfery tlen, niezbędny nam do życia. W takim miejscu lepiej się oddycha, a dotleniony organizm funkcjonuje znacznie sprawniej.
Zagrożenia biurowe
Jednak poza wymienionymi walorami, rośliny doniczkowe mogą zaoferować nam jeszcze bardziej wymierne korzyści. Być może niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że w pokojach biurowych kumuluje się sporo różnorodnych toksycznych substancji. Ich stężenie nie jest na ogół groźne dla życia, ale takie nieświeże powietrze wdychane systematycznie, może z czasem powodować różne kłopotliwe dolegliwości, z bólem głowy i rozkojarzeniem na czele.
Substancje chemiczne, niekorzystne dla naszego organizmu, mogą być wydzielane przez: wykładziny, ściany, nowe meble, farby malarskie i drukarskie, chemię gospodarczą, preparaty owadobójcze, odświeżacze powietrza, dym papierosowy, kleje, a nawet pracujące komputery. Wśród nich najczęściej spotyka się: benzen, formaldehyd, trójchloroetylen, CO2, ksylen, oktan i toluen. Z tego też powodu zaleca się częste wietrzenie pomieszczeń biurowych. Jednak jak się okazuje, w neutralizacji tych toksyn mogą być też bardzo pomocne niektóre rośliny. Ich zdolność oczyszczania środowiska (w tym tlenu, wody i gleby), określa się terminem fitoremediacji.
Polecamy: Rośliny, które oczyszczają powietrze w domu, również ze smogu
Rośliny skuteczne w walce z toksynami
W badaniach nad tymi zdolnościami roślin, wyłoniono szereg gatunków, które znacznie skuteczniej niż inne radzą sobie z problemem zanieczyszczonego powietrza.
Wśród roślin doniczkowych, sprawdzających się w warunkach biurowych, na szczególną uwagę zasługują:
- filodendron pnący,
- figowiec benjamina,
- zielistka,
- figowiec sprężysty (fikus sprężysty),
- nefrolepis wysoki,
- sansewieria (wężownica),
- dracena,
- bluszcz pospolity,
- skrzydłokwiat,
- areka (roślina palmowa),
- hoja różowa,
- trzykrotka,
- asparagus gęstokwiatowy.
Nie są to gatunki szczególnie trudne w uprawie, a zabiegi pielęgnacyjne wokół nich nie wymagają wiele czasu. Ich zdolność pochłaniania lub neutralizacji niektórych toksyn zawartych w powietrzu, jest potwierdzona badaniami doświadczalnymi i o ile uprawiane egzemplarze są w dobrej kondycji i nie chorują, będą z powodzeniem wspomagać filtrację powietrza.
Dowiedz się: Jak uprawiać piękny i pożyteczny skrzydłokwiat
Dla przykładu dobrymi pochłaniaczami formaldehydu jest większość wymienionych roślin, choć najsłabiej radzi sobie z tym zadaniem areka. Jest ona jednak rośliną, która dość dobrze neutralizuje ksylen i toluen, podobnie jak trzykrotka, dracena i bluszcz. Z oktanem natomiast sprawnie radzi sobie fikus benjamina, a z benzenem skrzydłokwiat, bluszcz i draceny. No i oczywiście wszystkie rośliny pochłaniają CO2, produkując przy tym tlen.
Wymienione gatunki nadają się doskonale nie tylko do biura, ale również do szkół, banków, urzędów, ośrodków zdrowia i hoteli czyli miejsc użyteczności publicznej. Na szczęście w wielu tych placówkach rośliny już znalazły swoje stałe miejsce.
marta_p
zawsze miałam jakieś kwiatki w biurze (bo po prostu lubię), ale nie wiedziałam, że są aż tak pożyteczne