Kwiaty cebulowe sadzimy jesienią. Jak wybrać cebule, jak głęboko i kiedy sadzić

1
Tulipany
Rośliny cebulowe, kwitnące wiosną trzeba posadzić we wrześniu lub w październiku (jeśli aura sprzyja).

Rośliny cebulowe są urozmaiceniem rabaty w każdym sezonie i dodają jej koloru. Czas, aby je posadzić przychodzi we wrześniu i trwa do października.

Wiele roślin cebulowych wygląda pięknie już w pierwszym sezonie od posadzenia, inne rozwijają się z każdym rokiem. Łatwo dają się rozmnażać, ponieważ wytwarzają małe cebulki. Jeśli więc nie potrafimy ich przechowywać lub na przechowywanie cebul w domu nie mamy warunków, można traktować je jak rośliny jednoroczne, dla samej urody kompozycji. Rośliny cebulowe pozwalają na eksperymentowanie i zmianę kompozycji rabaty co sezon. Można je też uprawiać w pojemnikach.

Polecamy: Kalendarz księżycowy na wrzesień - jak zaplanować prace

Jakie cebule wybierać?

Kupując nowe odmiany roślin cebulowych, zwracajmy uwagę na ich pochodzenie. Nie wszystkie bowiem sprawdzają się w naszym klimacie. Kupujmy cebule wyhodowane w szkółkach ogrodniczych, które gwarantują dobrą jakość materiału roślinnego. Wybierajmy tylko zdrowe okazy cebul, niekiełkujące, bez plam i śladów pleśni. Cebulki powinny być jędrne, twarde i nieuszkodzone. Zwracajmy też uwagę na wielkość cebul – im większe cebulki, tym dorodniejsze kwiaty z nich otrzymamy.

Lepiej kupić więcej cebulek niż potrzebujemy, ponieważ nie ma pewności czy wszystkie zakwitną. Zwracajmy też uwagę na wymagania roślin i dostosujmy nasze oczekiwania do możliwości ogrodu. Dowiedzmy się, czy rośliny cebulowe, które nam się spodobały, należy sadzić w słońcu czy w cieniu, oraz jak należy je przechowywać.

Duża część roślin kwitnących wiosną źle znosi, jeśli okres bezdeszczowy pokrywa się z czasem, w którym uzupełniają one zapasy po kwitnieniu. Jeśli zaniedbamy podlewanie ich w tym czasie, w następnym sezonie będą kwitły mniej obficie.

Dowiedz się też: Jak i kiedy sadzić iglaki

Sadzenie cebul kwiatowych - ogólne zasady

 • Cebule sadzimy bezpośrednio po kupieniu.
 • Źle przechowywane przesuszają się lub pleśnieją.
 • Gorzej kwitną posadzone w nieodpowiednim terminie.
 • Jeśli sadzimy rośliny cebulowe bezpośrednio w gruncie, miejsce sadzenia wybieramy zwracając uwagę na potrzeby rośliny – odpowiednią glebę, wilgotność i nasłonecznienie.
 • Zwracajmy też uwagę na to jak dużo miejsca zajmie roślina w pełni rozkwitu – jeśli będzie jej zbyt ciasno nie będzie wyglądała dostatecznie pięknie.
 • Pamiętajmy o podstawowej zasadzie – cebule sadzi się na głębokości dwu- lub trzykrotnie większej niż wysokość samej cebuli. W glebach ciężkich sadzimy je płycej, w lekkich - głębiej.
 • W ciężkiej glebie, dla poprawienia drenażu, pod cebulę wsypujemy gruboziarnisty piasek, gdyż w podmokłym gruncie cebule gniją.
 • Korzystnie jest zasilić cebule zaraz po posadzeniu nawozem wieloskładnikowym. Najwygodniej zastosować nawóz do roślin cebulowych, który ma odpowiednio dobrany skład. Można także stosować kompost. Nawóz ponownie stosuje się wczesną wiosną, kiedy rośliny zaczynają wypuszczać pędy oraz  - najczęściej - po przekwitnięciu.
 • Po kwitnieniu pozwólmy roślinie naturalnie uschnąć, nie usuwajmy też jej liści dopóki są zielone, ponieważ dzięki nim podziemna część rośliny odżywia się. Usuwamy jednak przekwitłe kwiatostany, żeby rośliny nie zawiązywały nasion.

Kiedy sadzić wiosenne kwiaty cebulowe - terminarz

Rośliny cebulowe, kwitnące wiosną należy posadzić we wrześniu.  To najlepszy czas na sadzenie tulipanów, hiacyntów, krokusów, szafirków, przebiśniegów, szachownic, cebulic syberyjskich i irysów cebulowych. W przypadku większości gatunków można to robić przez cały miesiąc aż do początku października. Wyjątkiem są szachownice (w tym korony cesarskie) oraz narcyzy, które trzeba posadzić dość wcześnie.

Podpowiadamy: Z czym warto sadzić kwiaty cebulowe, żeby rabata kwitła przez cały sezon

Oto optymalne terminy sadzenia kwiatów cebulowych kwitnących wiosną:

 • korony cesarskie i inne szachownice: końcówka sierpnia do pierwszych dni września,
 • narcyzy (w tym żonkile): koniec sierpnia - pierwszy tydzień września,
 • przebiśniegi: wrzesień (do 15-20 września),
 • tulipany, hiacynty, szafirki, cebulice, śnieżniki, przebiśniegi, puszkinie: połowa września - połowa października,
 • irysy cebulowe: przełom września i października.

Jesienią możemy też posadzić lilie zimujące w gruncie (w tym drzewiaste) - robi się to na przełomie września i października. Kolejny dobry termin sadzenia cebul lilii to kwiecień-maj. Wyjątkiem są lilie białe i złotogłów, które najlepiej sadzić w sierpniu.

Jeśli wiosenne kwiaty posadzimy dużo później niż optymalny termin (np. damy się skusić na wyprzedaż cebulek), jest możliwość, że nie zakwitną one podczas najbliższej wiosny, bo nie zdążą się dobrze ukorzenić. Ale wiele zależy od pogody. Ponadto powinny kwitnąć w kolejnych sezonach (jeśli tylko nie przemarzły po posadzeniu).

Sprawdź: Co robić, jeśli rośliny cebulowe zaczną kiełkować jesienią

 


Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Dorota Kulesza

Polecamy Ci również

Zobacz także