Większość klasycznych kwiatów balkonowych to gatunki, które najlepiej wyglądają latem. Jednak na to, żeby uprawiać kwiaty balkonowe wcale nie trzeba czekać do lata. Jest sporo wiosennych kwiatów, mogą zdobić nasz balkon.
Rośliny cebulowe na wiosenny balkon
Jeśli chcemy już wiosną mieć kwitnący balkon możemy postawić na rośliny cebulowe. Te, już gotowe do kwitnięcia, pojawiają się w sprzedaży wczesną wiosną w bardzo dużym wyborze. Możemy zacząć od krokusów, ustawianych w różnych dekoracyjnych doniczkach na zewnętrznym parapecie. Potem przyjdzie czas na hiacynty, żonkile czy miniaturowe tulipany. Można również dodać szafirki.
Zobacz zdjęcia

Kolorowe hiacynty pięknie ozdobią balkon już w marcu.
Katarzyna Laszczak
Wiosenna skrzynka ożywi balkon, zanim pojawią się kwiaty w ogrodach.
Katarzyna Laszczak
Prymuli należą do podstawowych wiosennych kwiatów, które możemy sadzić na balkonie.
Katarzyna Laszczak
Hiacynty świetnie wyglądają w towarzystwie szafirków.
Katarzyna Laszczak
Kupione w supermarkecie żonkile szybko rozwiną się w balkonowej skrzynce.
Katarzyna Laszczak
Żonkile, hiacynty i szafirki możemy posadzić już w marcu w balkonowej skrzynce.
Katarzyna Laszczak
Kolorowe kwiaty na balkonie mogą nas cieszyć już wczesną wiosną.
Katarzyna Laszczak
Pierwsze wiosenne kwiaty są miododajne.
Katarzyna Laszczak
Pierwiosnki kubkowate to bardzo efektowna odmiana tych kwiatów.
Katarzyna Laszczak
Bratki są odporne na niskie temperatury.
Katarzyna Laszczak
Z bratków różnych kolorów i odmian można tworzyć ciekawe kompozycje.
Katarzyna Laszczak
W połowie kwietnia możemy sadzić pełniki (jaskry).
Katarzyna Laszczak
Kompozycję z bratków możemy z czasem uzupełnić wcześnie kwitnącą skalnicą i gęsiówką.
Katarzyna Laszczak
Prymulki i bratki w balkonowej skrzynce wyglądają bardzo dekoracyjnie.
Katarzyna Laszczak
Kolorowe bratki i prymulki na balkonie.
Katarzyna LaszczakKwiaty możemy również po prostu ustawić na parapecie, w doniczkach w których zostały kupione, jednak znacznie ciekawiej będą się prezentować w kolorowych osłonkach, wiklinowych koszyczkach, czy szklanych pojemnikach. Można je także przesadzić do skrzynek i stworzyć prawdziwe kompozycje, łącząc gatunki i kolory. Tylko od naszej wyobraźni i gustu zależy czy będą to kompozycje jednobarwne, czy bajecznie kolorowe.
Podpowiadamy: Od czego zacząć urządzanie ogrodu na balkonie
Ponieważ najczęściej kupujemy okazy, które są prawie gotowe do kwitnięcia, ta inwestycja właściwie nie może się nie udać. Wiosenne kwiaty cebulowe mają zbliżone wymagania – lubią słońce, ale znoszą półcień, więc można je dowolnie łączyć. Podlewać je należy średnio dwa razy w tygodniu, chyba że jest wyjątkowo ciepło i sucho.
Inne kwiaty, które warto mieć wiosną na balkonie
Do najpopularniejszych, a jednocześnie łatwych w uprawie wiosennych kwiatów, które możemy sadzić na balkonach należą bratki, stokrotki i niezapominajki.
Wyjątkowo wdzięczne są bratki, zachwycające zróżnicowanymi kolorami. Są odporne na zimno i kwitną nawet od marca-kwietnia do czerwca. Wybór kolorów i ocieni jest bardzo duży. Bratki preferują słoneczne stanowiska i żyzną ziemię o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Równie godne polecenia jako kwiaty balkonowe są stokrotki, szczególnie ich odmiany o kwiatach pełnych i półpełnych, takie jak Alba Plena, Rob Roy, czy Alice.
Do wiosennych balkonowych kompozycji świetnie nadają się również prymulki, czyli pierwiosnki. Ich kolorowe kwiaty, otoczone kryzą liści, wyglądają bardzo dekoracyjnie. Najbardziej popularne są pierwiosnki bezłodygowe, ale warto zwrócić również uwagę na prymulki kubkowate, które czasem pojawią się w sklepach. Ich kwiaty osadzone są na wyniosłych łodyżkach, a cała roślina przypomina nieco pelargonie. Prymulki lubią chłód i będą doskonale czuły się na wiosennym balkonie.
Do wiosennych kompozycji balkonowych doskonale nadają się też niezapominajki. Te byliny są wyższe i najczęściej stają się bardziej rozłożyste niż wyżej wspomniane kwiaty, o czym warto pamiętać, sadząc je w towarzystwie innych roślin. Najbardziej popularne niezapominajki mają niebieskie kwiaty (z żółtym „oczkiem”), ale można też kupić białe oraz różowe. Nie mają dużych wymagań – znoszą zarówno słońce, jak i półcień, ale preferują raczej wilgotną glebę.
Polecamy też: Owoce, warzywa i zioła, które można uprawiać na balkonie
Wiosenne kompozycje na balkonie
Właściwie wszystkie wiosenne kwiaty można ze sobą łączyć. Wyjątkiem są jedynie bratki i hiacynty, ale tylko w przypadku, kiedy zafundowaliśmy bratkom kwaśną glebę, bo za taką hiacynty nie przepadają. Jeśli sadzimy rośliny w glebie o odczynie obojętnym, to nie ma żadnych kompozycyjnych ograniczeń. Szczególnie klasycznie wygląda połączenie tulipanów i niezapominajek, ale ciekawy kontrast kolorystyczny utworzą żonkile i szafirki oraz hiacynty.
Co zrobić, kiedy wiosenne kwiaty przekwitną
Zaleta wiosennych kwiatów balkonowych, jaką jest wczesne kwitnienie, niestety jest też ich wadą. Nie będziemy się nimi cieszyć dłużej niż do czerwca. Rośliny cebulowe zanikną zupełnie, a stokrotki, bratki i niezapominajki będą wyglądały bardzo nieatrakcyjnie.
Podpowiadamy: Kiedy sadzić i jak uprawiać begonie bulwiaste na balkonie i w ogrodzie
Cebulki roślin możemy na szczęście odzyskać i zasadzić je ponownie we wrześniu-październiku do gruntu lub umieszczonej w chłodnym miejscu doniczce. Zakwitną wtedy następnej wiosny. Z bratkami, stokrotkami i niezapominajkami niestety będziemy musieli się rozstać. Ale w czerwcu już będziemy mogli obsadzić balkon na dłużej, letnimi kwiatami balkonowymi.
Cyperus
w weekend biorę się za sadzenie - już widzę swój balkon w kwiatach
stokrotka362
Ostatnio widziałam fajne doniczki technorattanowe na rattanart.pl Materiał jest wytrzymały i odporny na pogodę. serdecznie polecam:)
Dasos
ja w weekend posadziłam już bratki - pięknie wyglądają ))
sniezyca
Kwitnące bratki w donicach posadziłam już pierwszego dnia wiosny. W tym sezonie kompozycje wykonałam w dwóch tonacjach: ciepłej (bratki w kolorach - żółtym, pomarańczowym i czerwono-bordowym) oraz zimnej (bratki zwykłe i drobne w kolorach - fioletowo-różowym, białym, niebieskim i fioletowo-fiołkowym z żółtymi oczkami). WYGLĄDAJĄ PIĘKNIE!!! Mężnie zniosły nocne przymrozki, a przy odpowiedniej pielęgnacji będą kwitły bardzo długo, do połowy lata. Zachęcam do wczesno-wiosennego sadzenia bratków )
alberto123
my co roku sadzimy pelargonie są tanie i bardzo łatwe w pielęgnacji, nie trzeba się przy nich narobić za dużo a do tego jak się rozrosną to cały balkon jest w kwiatach
Big09
Bratki u nas dominują.
marian.kowal
my co roku sadzimy pelargonie są tanie i bardzo łatwe w pielęgnacji, nie trzeba się przy nich narobić za dużo a do tego jak się rozrosną to cały balkon jest w kwiatach
Słyszałem, że z pelargoniami jest problem bo łapią choroby grzybowy i wirusowe. Mieliście z nimi takie problemy? Bo nie wiem czy to kolejny mit czy faktycznie wymagają szczególnej pielęgnacji?
jarekcda
Pelargonie na pewno są na balkonach najbardziej popularne. Kwiaty dobiera się w zależności od nasłonecznienia. Na południowy balkon nadają się askamitka, ageratum, begonia stale kwitnąca, nasturcja. Więcej propozycji można znaleźć w tym artykule http://dzialka.bazafirmy.pl/kwiaty/dekoracje-roslinne-balkonow.php
gardenrun
Ściągniecie sobie pszczoły na balkon.