Kuflik cytrynowy – egzotyczna ozdoba tarasu. Jak uprawiać kuflik

0
Kuflik cytrynowy
Kuflik cytrynowy jest egzotycznym krzewem, który można uprawiać w doniczce. Jego kwiatostany wyglądem przypominają... szczotki do mycia butelek. Są też bardzo miododajne.

Kuflik jest dość egzotyczną rośliną o bardzo efektownych kwiatostanach. Można uprawiać go w doniczkach – podpowiadamy, jak to zrobić.

Kuflik jak szczotka do butelek

Mało roślin może pochwalić się tak oryginalnymi, egzotycznymi i pięknymi kwiatami jak kuflik cytrynowy. Wprawdzie jego pojedyncze kwiaty są małe i niepozorne, ale mają jaskrawą, czerwoną barwę i bardzo długie, czerwone pręciki, zakończone żółtymi pylnikami.

Zebrane w duże, kłosowe, szczytowe kwiatostany, wyglądają niezwykle spektakularnie i przypominają duże, puchate, kolorowe ogony lub najeżoną szczotkę do mycia butelek (lub kufli – stąd jego polska nazwa). Na pędach pojawiają się od wiosny do późnego lata (czerwiec-sierpień), dlatego mogą być piękną, letnią ozdobą balkonu lub tarasu.

Zobacz zdjęcia

Kwiatostany kuflika

Kuflik ma bardzo oryginalne kwiatostany w żywym, czerwonym kolorze.

Jackmac34 - pixabay.com
Kuflik cytrynowy

Kwiatostany kuflika przypominają szczotki do butelek lub kufli - stąd polska nazwa tej rośliny.

Katarzyna Laszczak
Kuflik

Kufliki pochodzą z Australii, dlatego ich wymagania uprawowe są dość specyficzne.

Katarzyna Laszczak
Gałązki kuflika

W polskim klimacie kuflik może spędzić lato na balkonie lub tarasie, jednak na zimę trzeba przenieść go do pomieszczenia.

Katarzyna Laszczak
Kuflik

Latem kuflik potrzebuje ciepła i słońca, zimą oczekuje chłodu (temperatury ok. 5-8°C).

Katarzyna Laszczak
Rozkwitający kuflik

Trzeba zwrócić uwagę na podlewanie kuflika - potrzebuje on wilgotnego, ale nie mokrego podłoża (nie może ono przeschnąć również zimą).

Lindell325 - pixabay.com
Krzew kuflika

W naturze kuflik jest sporym krzewem. W doniczce osiąga mniejsze rozmiary, można go też przycinać lub wybrać odmianę karłową.

Katarzyna Laszczak
Kuflik - kwiatostan

Kufliki wytwarzają naturalną substancję chwastobójczą, którą wykorzystuje się do produkcji naturalnych herbicydów.

Katarzyna Laszczak

Kuflik – letnia ozdoba tarasu

Roślina pochodzi z Australii, więc w naszym klimacie nie może być przez cały rok uprawiana w gruncie, gdyż nie przetrwa mrozów. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby uprawiać ją w doniczce i w okresie letnim wystawiać na balkon lub do ogrodu.

Podpowiadamy też: Jak uprawiać kolorowe dziwaczki jalapa w ogrodzie

W naturze tworzy okazałe krzewy lub niewielkie drzewka, gęsto pokryte dużymi, skórzastymi, lancetowatymi liśćmi o cytrynowym aromacie i dorasta nawet do 12 m w wysokości. Posiada jednak odmiany karłowe, które są znacznie niższe, dzięki czemu nadają się do uprawy w pojemnikach (dorastają do ok. 1 m jak np. „Little John”). Zbyt intensywny wzrost rośliny można też ograniczyć za pomocą cięcia, przeprowadzanego na przedwiośniu lub zaraz po kwitnieniu.

Specyficzne wymagania kuflika

Mimo iż kuflik cytrynowy jest wyjątkowo pięknym i atrakcyjnym krzewem, jego uprawa doniczkowa nie jest jednak najłatwiejszym zadaniem, gdyż roślina ma dość szczególne oczekiwania. W sezonie wymaga bardzo ciepłego, słonecznego i zacisznego stanowiska, natomiast zimą woli chłód i musi być przechowywana w jasnym pomieszczeniu o temperaturze ok. 5-8°C. W tym czasie oczekuje też znacznie bardziej skąpego podlewania, choć nie zniesie, jeśli ziemia w jej doniczce całkiem wyschnie.

Jeśli kuflika pozostawimy na zimę w ciepłym, dusznym, niedoświetlonym mieszkaniu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie przetrwa do wiosny. Kiedy jednak uda się przechować szczęśliwie roślinę do następnego roku, na przedwiośniu warto skrócić jej pędy, dzięki czemu lepiej się rozkrzewi i zawiąże więcej kwiatów.

Czego jeszcze potrzebuje kuflik

Oprócz właściwej temperatury i bardzo dobrego oświetlenia, kuflik do prawidłowego rozwoju potrzebuje też żyznego, próchniczego, przepuszczalnego podłoża o lekko kwaśnym odczynie pH. Ziemia w jego doniczce nigdy nie powinna przesychać, ale też w żadnym wypadku nie może być mokra, gdyż korzenie rośliny są bardzo wrażliwe na zalanie oraz znajdujące się w ich pobliżu zastoiska wody. Dlatego też jeśli po podlaniu na podstawce pozostanie woda, należy ją jak najszybciej usunąć.

Jeśli chcemy aby kuflik obficie kwitł przez całe lato, powinniśmy systematycznie zasilać go nawozami dla kwitnących roślin kwasolubnych.

Polecamy też: Fuksję magellańską, która może zimować w ogrodzie. Tajniki uprawy

Wymagające rozmnażanie kuflika

O roślinę warto dbać naprawdę troskliwie, gdyż dość trudno ją samodzielnie rozmnożyć. Wprawdzie można to zrobić za pomocą siewu nasion, ale ich wschody mogą być bardzo słabe, ponieważ w naturze roślina rozmnaża się w bardzo szczególny sposób. Rosnąc na terenach systematycznie nękanych przez pożary, przystosowała się do tej sytuacji i jej nasiona najlepiej kiełkują wtedy, gdy wcześniej zostaną poddane działaniu wysokiej temperatury.

Możliwe jest także rozmnażanie krzewu za pomocą sadzonek pędowych, ale zadanie również nie należy do najłatwiejszych, gdyż sadzonki ciężko się ukorzeniają i w nieodpowiednich warunkach łatwo gniją, dlatego też jeśli nie uda nam się kuflika przechować przez zimę w dobrej formie, a mimo to nadal chcemy cieszyć się urodą jego kwiatów, wiosną najlepiej kupić nową, zdrową i dorodną sadzonkę w centrum ogrodniczym lub u producenta.

Kuflik do walki z chwastami

Bardzo ciekawą informacją dotyczącą kuflika cytrynowego jest fakt, że roślina wydziela do gleby naturalną substancję chwastobójczą (alleopatyczną), pomagającą jej walczyć z chwastami. Naukowcy określili ją jako leptospermon i w wyniku dalszych prac uzyskali z jej pomocą substancję o jeszcze silniejszym działaniu chwastobójczym (mezotrion), która posłużyła do stworzenia preparatów ochrony roślin, służących głównie do zwalczania chwastów w uprawach kukurydzy (m.in.: CALLISTO® 100 SC).

Sprawdź: Jak uprawiać portulakę, która pięknie kwitnie i nie potrzebuje dużo wody

Oceń artykuł
3,38 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także