Kufea hyzopolistna. Uprawa, pielęgnacja, zimowanie

0
Kufea
Kufea to urocza roślinka, która coraz częściej zdobi nasze tarasy i balkony.

Kufea hyzopolistna jest wiecznie zielona i niemal wiecznie – obsypana kwiatami. Podpowiadamy, co robić, żeby kufea dobrze rosła i kwitła, a także – jak ją przezimować.

Wśród wielu atrakcyjnych roślin balkonowych, na uwagę zasługuje między innymi kufea hyzopolistna. Ta niewielka, mało jeszcze popularna roślina, może stać się jedną z ciekawszych na naszym balkonie, gdyż długo i obficie kwitnie, a do tego ma bardzo ładny, gęsty, kopulasty, lekko zwisający pokrój.

Zobacz zdjęcia

Kufea hyzopolistna

Kufea to wiecznie zielona krzewinka, pochodząca z Ameryki Środkowej. Coraz częściej można ją spotkać w centrach ogrodniczych.

Katarzyna Laszczak
Kwitnąca kufea

Od wiosny do późnej jesieni kufea jest dosłownie obsypana kwiatuszkami. Są one drobne, ale bardzo liczne.

Katarzyna Laszczak
Kufea na tarasie

Kufea najlepiej nadaje się do uprawy doniczkowej - na balkonach i tarasach. Jednak na zimę trzeba jej zapewnić cieplejsze schronienie.

Katarzyna Laszczak
Kufea

Zimę kufea powinna spędzić w chłodnym i jasnym miejscu. Może zimować też w mieszkaniu, ale wtedy gorzej zregeneruje się przed następnym sezonem.

Congerdesign - pixabay.com
Kufea na rabacie

Kufea może też być ozdobą rabaty. Ale przed zimą trzeba ją przesadzić do doniczki, albo potraktować jako roślinę jednoroczną.

Katarzyna Laszczak

Kufea hyzopolistna – krzewinka pokryta kwiatami

W naturze kufea hyzopolistna rośnie między innymi w Meksyku, gdzie dorasta do 60 cm wys. i jest wiecznie zielonym półkrzewem. W naszych warunkach zwykle osiąga co najwyżej 20-30 cm wysokości i musi być uprawiana w doniczkach lub sezonowo na rabatach kwiatowych.

Poznajcie też: Trójsklepkę - roślinę ogrodową o egzotycznym wyglądzie

Oprócz pokroju i mnóstwa drobnych, wąskich, błyszczących z wierzchu, zielonych liści, jej największą ozdobą są małe, ale bardzo liczne kwiaty, które pojawiają się od wiosny do późnej jesieni (kwiecień-październik). Wyrastają one w kątach liści, osadzonych na cienkich, sztywnych (drewniejących z wiekiem), czerwonawych pędach. U gatunku kwiaty zwykle są bladoliliowe, ale u odmian mogą być różowe, fioletowe lub białe (np. „Rosea”, „White”).

Jak uprawiać kufeę – miejsce, podlewanie, nawożenie

Uprawa rośliny nie jest trudna, jednak jeśli kufea ma ładnie się rozrastać i obficie kwitnąć przez cały sezon, należy zapewnić jej odpowiednie warunki. Roślina przede wszystkim potrzebuje ciepła, światła i stale lekko wilgotnego, żyznego, przepuszczalnego podłoża.

Na balkonie należy ustawić ją w miejscu jak najwidniejszym, ale osłoniętym przed południowym, palącym słońcem i silnymi opadami deszczu. Na stanowisku nadmiernie zacienionym może zrzucić pąki kwiatowe oraz kwiaty, a kiedy będzie narażona na częste opady deszczu, może zacząć chorować.

Trzeba też systematycznie, ale umiarkowanie roślinę podlewać, gdyż nie znosi zarówno suszy (może zrzucić kwiaty), jak i zalania (system korzeniowy szybko ulega zgniciu).

W sezonie przyda się też zasilanie kufei wieloskładnikowymi nawozami dla roślin kwitnących, dzięki czemu będzie dłużej i obficiej kwitła.

Podpowiadamy: Jak uprawiać lobelię, która kwitnie przez cały sezon

Jak przezimować kufeę

Jesienią roślinę przestajemy nawozić i ograniczamy jej podlewanie, przygotowując ja do okresu spoczynku, który powinna przejść w chłodnym (temp. ok. 3-5°C), widnym pomieszczeniu. W czasie zimowania roślinę podlewamy bardzo oszczędnie i tylko tyle, aby podłoże całkiem nie wyschło, gdyż w chłodnym pomieszczeniu wysoka wilgotność może sprzyjać pojawianiu się chorób grzybowych (np. szarej pleśni).

Zdarza się, że kufea może przetrwać zimę także w mieszkaniu w wyższych temperaturach. Wtedy jednak jej kondycja słabnie, bo nie tylko przy podwyższonej temperaturze ma zimą za mało światła, ale też nie ma czasu by zregenerować siły po długim, wyczerpującym i obfitym kwitnieniu w sezonie.

Kiedy zima dobiega końca, roślinę przenosimy do cieplejszego miejsca, a po minięciu ryzyka wiosennych przymrozków, wystawiamy na balkon.

Przesadzanie i przycinanie kufei

Wiosną kufeę możemy też przesadzić do nowego podłoża i w razie potrzeby przyciąć, skracając jej pędy nawet o połowę. Zwykle jednak zabieg nie jest potrzebny, bo roślina posiada naturalny, bardzo ładny, gęsty, zwarty pokrój i nie ma tendencji do wybiegania.

Podpowiadamy: Jak uprawiać lak pachnący

Jak rozmnożyć kufeę

Kufee hyzopolistną możemy rozmnażać zarówno za pomocą nasion jak i sadzonek pędowych. Ponieważ jednak rozmnażanie jej z nasion to zadanie bardzo trudne i długotrwałe, w uprawie amatorskiej wykorzystuje się do tego celu wyłącznie sadzonki pędowe.

Można pobierać je wiosną (np. przy okazji cięcia) lub wczesnym latem i po ukorzenieniu w wodzie bądź wilgotnym podłożu, od razu posadzić do doniczek.

Kufea na balkon, taras i do gruntu - o czym pamiętać

Kufea hyzopolistna to piękna i atrakcyjna roślina balkonowa i tarasowa. Najlepiej prezentuje w samodzielnych, wiszących lub stojących na podwyższeniu doniczkach, gdyż towarzystwo innych roślin, szczególnie tych, o dużych, barwnych kwiatach (np. pelargonii), może ją nieco przytłoczyć i zagłuszyć urodę drobnych, delikatnych, uroczych kwiatków kufei.

Sezonowo może być też uprawiana w ogrodzie na rabacie kwiatowej. Wtedy jednak albo wykopiemy ją przed zimą i umieszczamy w pomieszczeniu, albo traktujemy jako roślinę jednoroczną.

W najcieplejszych rejonach kraju, na ciepłych, osłoniętych stanowiskach i pod solidnym okryciem, możemy zaryzykować jej całoroczną uprawę w gruncie, ale nie zdziwmy się, jeśli roślina przemarznie i wiosną nie podejmie wegetacji.

Sprawdź: Jak uprawiać rącznik czyli rycynus i na co uważać

Oceń artykuł
4,37 / 30 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także