Krzewy zimozielone łatwe w uprawie

kwitnący różanecznik

Krzewy zimozielone, które pozostają zielone przez cały rok są piękną ozdobą ogrodu. Ich wielką zaletą jest także łatwa pielęgnacja.

Krzewy zimozielone występują w rożnych odmianach kolorystycznych oraz formach,
co sprawia, że świetnie nadają się do tworzenia wielobarwnych i ciekawych kompozycji.
W przeciwieństwie do rabat sezonowych są dekoracyjne przez cały rok i nie wymagają wymiany.
Dzięki obecności krzewów zimozielonych nasz ogród może stać się jednocześnie dekoracyjny oraz ekonomiczny. W najbardziej opłacalnym wariancie 85% roślin w ogrodzie będą stanowić krzewy zimozielone, reszta to krzewy zrzucające liście oraz byliny.
Dzięki temu, że krzewy wiecznie zielone są gęste, mogą służyć za parawan oddzielający od sąsiadów czy drogi, nadają się także na żywopłot. Świetnie nadają się także na bariery chroniące delikatniejsze rośliny przed wiatrem bądź tworzące przytulny kącik do siedzenia w ogrodzie. Rosnące gęsto krzewy zimozielone szczelnie okrywają podłoże, co sprawia, że nie przepuszczają promieni słonecznych. Dzięki temu rozwój chwastów zostaje bardzo ograniczony. Niewątpliwą przewagą krzewów zimozielonych nad tymi zrzucającymi liście na zimę, jest fakt, że zmieniają one liście stopniowo, co sprawia, że ich grabienie nie jest tak pracochłonne.

Krzewy zimozielone - wybór stanowiska

Wśród krzewów zimozielonych znajdują się takie, które są mało wymagające, jeśli chodzi o miejsce, na którym rosną. Dobrze czują się zarówno na stanowiskach nasłonecznionych i ciepłych, jak i zacienionych. Do takich roślin należą niektóre odmiany berberysu, różanecznik oraz ognik (krzew półzimozielony). Są też takie krzewy zimozielone, które preferują głęboko zacienione miejsca, np. mahonia pospolita i laurowiśnia wschodnia.

Krzewy zimozielone - sadzenie

Zanim posadzimy nowo zakupione rośliny, należy odpowiednio przygotować dla nich podłoże. Zarówno suche, jak i cieniste stanowiska wymagają dodatku dobrze rozłożonego nawozu organicznego. Po posadzeniu należy rośliny obficie podlewać oraz nawozić, aby zapewnić im odpowiednie warunki do ukorzenienia. Niektóre krzewy zimozielone wymagają silnie kwaśnego podłoża, np. różaneczniki i pierisy. Zanim posadzimy takie rośliny dobrze jest sprawdzić, czy gleba na danym stanowisku ma odpowiedni odczyn. Jeśli okaże się, że  gleba jest zbyt zasadowa, najlepiej jest uprawiać takie krzewy w pojemnikach, gdzie łatwej będzie zadbać o właściwe pH podłoża. Krzewy zimozielone liściaste i iglaste, które mają barwne liście należy nawozić wczesną wiosną nawozem do ogólnego stosowania. Dzięki temu ich wzrost i kwitnienie będzie obfite.

różanecznik - rododendronPrzycinanie krzewów zimozielonych

Okrywowe i niskie odmiany wymagają okresowego przycinania, gdy zaczną zbytnio się rozrastać. Aby uniknąć deformacji krzewu, należy ograniczyć cięcie do najniższych pędów. W ten sposób powstałe ubytki zostaną zasłonięte przez pędy rosnące wyżej. Jeśli chcemy nadać krzewom odpowiedni kształt, należy skrócić pędy rosnące nieco wyżej, które za bardzo odstają od góry.

Krzewy zimozielone tolerujące różne rodzaje gleb

Różanecznik - liściasty krzew zimozielony. Kwitnie na przełomie maja i czerwca. Wymaga stanowiska osłoniętego od wiatru oraz kwaśniej, wilgotnej gleby z dużą zawartością próchnicy.
Ognik szkarłatny - krzew o gęstym ulistnieniu skórzastych liści i ciernistych pędach. Dorasta do 2 m. Kwitnie na biało, a jego kwiaty są zebrane w gęste baldachogrona. Po przekwitnięciu rozwijają się koralowe lub żółte owoce, długo utrzymujące się na krzewie i zdobiące pędy.
Ostrokrzew kolczasty - krzew o gęstej kulistej formie. Ma sztywne, skórzaste liście, kwitnie na biało od maja do czerwca. Jego intensywnie czerwone owoce dojrzewają we wrześniu i długo zdobią gałązki.
Bukszpan zwyczajny - gęsty krzew osiągający wysokość kilu metrów. Kwitnie w maju. Dobrze znosi suszę i cień, ale równie dobrze rośnie na pełnym słońcu. Jest łatwy do formowania.

Oceń artykuł
3,71 / 17 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Tomasz Rynkiewicz

Zdjęcia: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także