Krzewy - przycinanie

Krzewy - przycinanie

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym wykonywanym podczas późno zimowego cięcia jest prześwietlanie krzewów. Polega ono na usunięciu wszystkich gałęzi, które rosną „do środka” i sprawiają, że do wnętrza krzewu dociera za mało słońca. A jego brak powoduje ogołocenie pędów z liści.

przycinanie krzewówJednocześnie powinno się także wykonać cięcia sanitarne, czyli usunąć wszystkie nadłamane, odarte z kory i zniekształcone pędy. Warto zlikwidować gałązki, które się krzyżują i opierają
o siebie. W przeciwnym razie podczas wiatru będą się ocierać i w ten sposób powstaną uszkodzenia kory, przez które wnikają bakterie i zarodniki grzybów. W przypadku nie których gatunków cięcie jest również konieczne, aby pobudzić je do kwitnienia. Dotyczy to krzewów, które kwitną latem i wczesną jesienią, czyli wytwarzają pąki kwiatowe na tegorocznych przyrostach (np. żylistki, krzewuszki, tawuły japońskie, hortensje i róże wielkokwiatowe). Podczas takiego zabiegu należy usunąć pędy najstarsze, 4–5-letnie, a resztę lekko skrócić. Na wiosnę pojawią się nowe gałązki, które latem obficie pokryją się pąkami kwiatowymi.
Wszystkie wymienione rodzaje cięć stosuje się zarówno w przypadku gatunków ozdobnych, jak
i owocowych. Różnica polega jedynie na częstotliwości ich wykonywania. Krzewy owocowe trzeba prześwietlać co roku. Z tą samą częstotliwością muszą być też pobudzane do kwitnienia, aby miały potem więcej owoców. Krzewy ozdobne każdego roku wymagają jedynie cięcia sanitarnego. Prześwietla się je co 2–3 lata.

Oceń artykuł
3,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Izabella Sieńko-Holewa

Źródło: polskatimes.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także