Podpowiadamy, jakie wybrać krzewy, żeby nasz ogród szybko otoczył piękny żywopłot, a jego utrzymanie nie wymagało wiele pracy.
Żywopłot to niezastąpiony element każdego ogrodu, chroniący go przed kurzem, hałasem i wzrokiem sąsiadów. Niestety, zwykle nie zjawia się na działce z dnia na dzień, wiec zanim zaczniemy się nim cieszyć, musimy uzbroić się w cierpliwość. Często też musimy troskliwie o niego zadbać, aby był naprawdę piękny.
Sprawdź: Czy wiąz Turkiestanu to rzeczywiście "cudowny żywopłot"? Poznaj jego wymagania, zalety i wady
Są jednak krzewy, które nie oczekują nadmiernej troski by dobrze wyglądać. Rosną też szybko i w stosunkowo krótkim czasie zapewniają nam upragniony efekt.
Zobacz zdjęcia

Jeśli chcemy szybko mieć żywopłot z tuj, lepiej wybrać odmianę Brabant zamiast Smaragd.
Katarzyna Laszczak
Pęcherznica kalinolistna to krzew o minimalnych wymaganiach. Można ją przycinać lub prowadzić jako żywopłot nieformowany.
Katarzyna Laszczak
Pęcherznice mają liście o różnych kolorach i ładnie kwitną, a późnym latem wytwarzają dekoracyjne owocostany.
Katarzyna Laszczak
Berberys Thunberga ma bardzo dużo odmian, różniących się m.in. wielkością. Można z nich tworzyć i wysokie, i średnie (a nawet niskie) żywopłoty.
Katarzyna Laszczak
Przycinane berberysy ładnie zagęszczają się, ale można je także pozostawić bez cięcia. Warto wiedzieć, że ich pędy mają kolce.
Katarzyna Laszczak
Tawuła Van Houtte`a to jeden z mniej wymagających krzewów na żywopłot. Przepięknie wygląda późną wiosną, kiedy jest dosłownie obsypana białymi kwiatkami.
Alusruvi - pixabay.com
Mało wymagające krzewy można łączyć - tak skomponowany żywopłot wygląda bardzo dekoracyjnie.
Katarzyna Laszczak
Derenie na zimę tracą liście, ale wiele odmian derenia białego ma piękne, kolorowe pędy.
Kalhh - pixabay.comTuja zachodnia „Brabant”
Jednym z mało kłopotliwych krzewów na żywopłot jest m.in. tuja zachodnia odm. „Brabant”. Krzew rośnie bardzo szybko (nawet do 30 cm w roku) i może osiągać nawet kilkanaście metrów wysokości, dlatego dobrze nadaje się na wysokie, formowane żywopłoty. Jest też bardziej odporny na niekorzystne warunki klimatyczne i choroby od innych odmian tego gatunku (np. pięknej, ale delikatnej tui „Smaragd”), więc po zimie rzadko sprawia przykre niespodzianki np. w postaci zamierających pędów. Ma też mniejsze wymagania glebowe.
Niestety, ta tuja posiada również wady. Jej pokrój jest dość luźny, a początkowo nawet nieporządny, dlatego jeśli ma ładnie się zagęścić, musi być systematycznie cięta (zwykle 2 razy w sezonie, wiosną na przełomie kwietnia i maja oraz latem w końcu lipca).
Kolejnym mankamentem „Brabantów” jest ich tendencja do obfitego „szyszkowania”, co nie każdemu odpowiada (problem rozwiąże systematyczne cięcie).
Przeczytaj koniecznie: Czy tuje trują? Wyjaśniamy mity na temat tuj
Pęcherznica kalinolistna
Bardzo ciekawy, choć sezonowy żywopłot możemy też uzyskać z szybko rosnących i mało wymagających pęcherznic kalinolistnych. Krzewy mają luźny pokrój i dorastają do ok. 2-3 m wysokości. Doskonale nadają się zarówno na luźne jak i formowane żywopłoty, w obu przypadkach tworząc piękną, gęstą zasłonę.
Krzewy pozostawione bez cięcia, przybierają malowniczy, lekko przewieszający się pokrój i tworzą wysoki parawan, który prezentuje się szczególnie atrakcyjnie, gdy jest skomponowany z odmian o różnej barwie liści (np. „Luteus” i „Diablo”).
Natomiast krzewy systematycznie przycinane dobrze się zagęszczają i tworzą żywopłot pożądanej wysokości. Należy jednak pamiętać, aby nie ciąć roślin wiosną, bo wtedy tracą dużo soków (cięcie prowadzi się po kwitnieniu). W przypadku pęcherznicy to właściwie jedyna rzecz, której należy pilnować, gdyż roślina nie wymaga żadnych innych zabiegów. Jest dostatecznie mrozoodporna i mało wymagająca w stosunku do stanowiska (wystarczy jej typowa gleba ogrodowa i widne stanowisko). Dobrze znosi też zanieczyszczone powietrze i suszę.
Berberys Thunberga
Bardzo ładny, a do tego obronny żywopłot otrzymamy też z berberysu Thunberga. Roślina dobrze znosi cięcie, więc nadaje się zarówno na żywopłoty formowane (krzewy tnie się po kwitnieniu i latem na przełomie lipca i sierpnia) jak i nieformowane.
Berberys dość szybko rośnie, nie ma wysokich wymagań uprawowych i jest odporna na mróz, suszę oraz zanieczyszczone powietrze. Posiada też sporo odmian i to zarówno wysokich, dorastających do ok. 2 m (np. „Carmen”, „Golden Ring”, „Kelleris”), jak i niewielkich (ok. 1-1,5 m), odpowiednich na niskie żywopłoty (np. „Erecta”, „Maria”, „Orange Sunrise”).
Berberys ładnie kwitnie, a jesienią i zimą zdobią go owoce. Jego pędy są pokryte kolcami, dlatego stworzy trudną do sforsowania barierę.
Podpowiadamy też: Jak założyć żywopłot z ligustru, kiedy go przycinać i jak pielęgnować
Tawuła Van Houtte`a
Piękny i do tego wspaniale kwitnący żywopłot możemy otrzymać też z tawuły Van Houtte'a. Ten silnie rosnący, gęsty, duży krzew (wys. ok. 2-2,5 m) o malowniczym, przewieszającym się pokroju jest idealną propozycją na nieformowane żywopłoty.
Cięcie znosi wprawdzie dobrze (zabieg wykonuje się po kwitnieniu), jednak najpiękniej prezentuje się w naturalnej formie, szczególnie wiosną (maj-czerwiec), kiedy obsypuje się licznymi, białymi kwiatami. Jest też mrozoodporny i niezbyt wymagający (wystarczy mu typowa gleba ogrodowa i słoneczne lub półcieniste stanowisko).
Dereń biały i rozłogowy
Ciekawą propozycją na szybki, mało wymagający i efektowny żywopłot mogą być też derenie: biały lub rozłogowy (inwazyjny, wiec odpowiedni do większych ogrodów). Krzewy dorastają do ok. 2-3 m i mają ładny, rozłożysty pokrój.
Dobrze znoszą cięcie, ale najpiękniej prezentują się w naturalnej formie, dlatego są odpowiednie na nieformowane żywopłoty. Preferują żyzne gleby i słoneczne stanowiska, ale są tolerancyjne. Dobrze znoszą mróz, suszę i zanieczyszczone powietrze. Zimą ich dodatkową ozdobą stają się kolorowe pędy (np. u dom. „Flaviramea”, „Elegantissima”, „Sibirica”).