Krzewy iglaste - małe jest piękne

0
Krzewy iglaste - małe jest piękne

Czasem niewielkie rozmiary i powolny wzrost jest bardzo pożądaną cechą gatunkową. Maleńkie krzewy iglaste o różnorodnych kolorach i ciekawych kształtach mogą pomóc nam w stworzeniu oryginalnych kompozycji ogrodowych nie tylko na skalniakach.

Uprawa karłowatych krzewów iglastych

Karłowate i nieduże krzewy iglaste należą do najbardziej popularnych roślin uprawianych na balkonach, tarasach i skalniakach. Dają nam pewność, że kompozycja roślinna utworzona z nich, zachowa swój oryginalny kształt i kolorystykę na długo, czego nie możemy być pewni w przypadku odmian bujnie rozrastających się. Należy jednak pamiętać, że odmiany karłowate nie nadają się do uprawy we wszystkich warunkach, uważajmy więc przy ich wyborze. Jeśli mini iglaki mają rosnąć na balkonie w pojemnikach, należy zwrócić uwagę na odpowiedni ich dobór.

Przeczytaj też: Jak sadzić iglaki - praktyczne porady

 

Uprawa iglaków w pojemnikach

Pojemniki na iglaki powinny być mrozoodporne, zaopatrzone w otwory drenażowe i odpowiednie do rozmiaru krzewu. Patio czy balkon to najczęściej miejsce o niedużych rozmiarach, a już kilka krzewów potrafi stworzyć tam niezwykle interesującą kompozycję. Iglaste krzewy karłowe nie nadają się natomiast do większych miejsc, takich jak taras. Tam lepiej jest uprawiać gatunki średniego wzrostu lub nawet pokusić się o czasowe wstawienie dużych okazów, które gdy nadmiernie się rozrosną przesadzimy do ogrodu. Możemy je również posadzić wokół patio, czy w kwietnikach wmurowanych wprost w jego podłogę.

Przeczytaj też: Jak uprawiać kosodrzewinę w ogrodzie

Kolory krzewów iglastych

Najistotniejszą cechą krzewów iglastych jest to, że przez cały rok zachowują swój dekoracyjny wygląd i ciekawą kolorystykę. Niektóre z nich ciemnieją w czasie zimy, u innych wiosenne pędy są jaśniejsze, jeszcze inne wydają szyszki, będące kolorystycznym akcentem na tle rośliny. Dobierając krzewy do naszych oczekiwań, spytajmy w sklepie ogrodniczym, jaka będzie ostateczna kolorystyka krzewu. Niektóre krzewy iglaste są bardzo jaskrawe, jest to cecha pożądana w zestawieniu z innymi iglakami, może rozjaśniać kompozycję złożoną z ciemnych egzemplarzy, ale niestety należy zwrócić uwagę, czy będzie się dobrze komponować ze stałymi elementami architektury, takimi jak chodnik czy posadzka na tarasie. Czasem powstała kombinacja kolorystyczna okazuje się na dłuższą metę nie do zniesienia. Lepiej więc przed posadzeniem w pojemnikach przyjrzeć się kompozycji roślinnej.

Kształty krzewów iglastych

Krzewy iglaste mają bardzo różne pokroje - naprawdę jest w czym wybierać. Niektóre z nich mają kształt kolumnowy, wąski i strzelisty, jak „Juniperus scopularum Skyrocket”, inne są rozłożyste i płożące, jak „Juniperus horizontalis Hughes”. Jeszcze inne mają pokrój kulisty, jak „cyprysik Lawsonia”. Korzystajmy z tej różnorodności, pamiętając, że te iglaki są wyjątkowe i zachowują formę na długo.

Oceń artykuł
4,18 / 11 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Beata Kubiak

Zdjęcia: topiary-gardens.com, cnos.biz, home.howstuffworks.com

Polecamy Ci również

Zobacz także