Krzewy i kwiaty, które kwitną dwa razy w roku. Podpowiadamy, co posadzić

0
Bez drobnolistny
Do wiosennych krzewów, które powtarzają kwitnienie latem, należy m.in. lilak (bez) drobnolistny. Ale takich krzewów i bylin jest więcej.

Jest sporo krzewów i bylin, które kwitną dwa razy w ciągu sezonu. Polecamy popularne rośliny, które powtarzają kwitnienie i piszemy, jak je do tego zachęcić.

Wiele krzewów i bylin najbardziej ozdobna jest w czasie kwitnienia. Często jednak trwa ono dość krótko, dlatego warto poszukać roślin, które je powtarzają. Niektóre kwitną powtórnie bez naszego udziału (cecha odmianowa lub gatunkowa), innym trzeba trochę pomóc.

Polecamy też: Fioletowe kwiaty do ogrodu na balkon

Należy też pamiętać, że drugie kwitnienie nie jest zwykle tak efektowne jak pierwsze, więc nie ma co liczyć na burzę kwiatów. Ale i tak warto je mieć.

Zobacz zdjęcia

Róża rabatowa Geisha

Wiele odmian róż naturalnie powtarza kwitnienie. Jednak trzeba zapewnić im odpowiednie warunki.

Katarzyna Laszczak
Krzewuszka cudowna

Krzewuszka cudowna to wdzięczny krzew, który kwitnie późną wiosną i pod koniec lata (a nawet jesienią - zdjęcie z października).

Katarzyna Laszczak
Bez drobnolistny Suberba

Zapach bzu może nam towarzyszyć nie tylko w maju. Bez drobnolistny Suberba chętnie powtarza kwitnienie późnym latem.

Katarzyna Laszczak
Magnolia purpurowa Nigra

Również magnolie mogą kwitnąć nie tylko wiosną. Godną polecenia jest magnolia purpurowa Nigra, kwitnienie często powtarza też popularna Susan (pochodząca od magnolii Nigra).

Katarzyna Laszczak
Rododendron

Jeśli chcemy mieć rododendrony kwitnące dwa razy w roku, warto wybrać m.in. „Cunningham's White” (białe kwiaty), „Norfolk Candy (oryginalne pomarańczowo-łososiowe kwiaty).

Minka2507 - pixabay.com
Floks wiechowaty

Jeśli zetniemy floksy zaraz po tym, kiedy przekwitną, zakwitną drugi raz późnym latem.

Kreutzfelder - pixabay.com
Dzielżany (i floks)

Do wdzięcznych ogrodowych bylin należą też dzielżany.

Katarzyna Laszczak
Szałwia omszona

Szałwia omszona jest łatwa w uprawie. Powtarza kwitnienie pod warunkiem usuwania przekwitłych kwiatostanów.

Katarzyna Laszczak
Ostróżki ogrodowe

Ostróżki to wyjątkowo piękne byliny. Warto je ściąć kiedy przekwitną (lub do wazonu), bo wtedy mamy szansę się doczekać, że zakwitną po raz drugi.

Manfredrichter - pixabay.com
Przetacznik kłosowy

Przetacznik kłosowy jest mało wymagającą, a dekoracyjną byliną, która powtarza kwitnienie.

Katarzyna Laszczak
Lawenda wąskolistna

Do licznych zalet lawendy wąskolistnej można zaliczyć i to, że powtarza kwitnienie (po ścięciu pierwszych kwiatów).

Wulfcb - pixabay.com
Naparstnice

Naparstnice mają piękne kwiatostany, ale pamiętajmy, że to silnie trujące rośliny.

Teddiec - pixabay.com
Powojnik wielkokwiatowy

Wśród roślin, które kwitną dwa razy w roku są też pnącza czyli sporo gatunków powojników (klematisów) wielkokwiatowych.

Katarzyna Laszczak

Róże, które powtarzają kwitnienie

Do grona krzewów powtarzających kwitnienie należą przede wszystkim róże. Część z nich może kwitnąć bez przerwy od wiosny do jesieni, ale wiele odmian kwitnie tylko raz (3-4 tygodni wiosną lub latem). Dlatego szczególnie cenne są te odmiany, które powtarzają kwitnienie. Należą do nich np.

  • róże wielokwiatowe „Alberich”,
  • róże okrywowe „Bassino”,
  • róże historyczne: „Comte de Chambord”, „Louise Odier”, „Madame Pierre Oger”, „Chippendale”,
  • róże pnące: „Ghislaine de Féligonde”, „Ilse Krohn Superior”, „Morgengruss”, „Harlekin”, „Super Dorothy”,
  • róże wielkokwiatowe: „La Perla”, „Waltz Time”, angielskie: „Munstead Wood”, „Othello”,
  • róże rabatowe: „New Imagine”, „Goldelse”, „Geisha”,
  • róże parkowe: „Rokoko”, „Sahara”, „Ulmer Münster”.

O co zadbać, żeby róże obficie kwitły

Zdolność do powtórnego kwitnienia róże zawdzięczają głównie cechom odmianowym, ale jeśli kolejne kwitnienie ma być obfite, krzewy muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki (zwykle słoneczne, zaciszne, ciepłe stanowisko i żyzną, próchniczą, lekko wilgotną glebę) i muszą być zdrowe. Przyda się im też systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów.

Krzewuszka cudowna nie tylko z nazwy

Popularnym krzewem ozdobnym, który lubi powtarzać kwitnienie jest też krzewuszka cudowna. Pierwsza fala jej urokliwych kwiatów pojawia się na pędach późną wiosną (maj-czerwiec), ale większość odmian może ponownie zakwitnąć w drugiej połowie lata, choć wtedy wyda już znacznie mniej kwiatów.

Jeśli chcemy, żeby krzewuszki kwitły dwa razy, powinniśmy im zapewnić zaciszne, słoneczne stanowisko i żyzną, próchniczą, przepuszczalną glebę o umiarkowanej wilgotności.

"Bez" nie tylko w maju

Uroczym krzewem ozdobnym powtarzającym kwitnienie jest też lilak (bez) drobnolistny „Superba”. Po pierwszym, obfitym, wiosennym kwitnieniu (maj-czerwiec), pojedyncze kwiaty mogą pojawiać się na jego pędach przez całe lato aż do pierwszych, jesiennych przymrozków (październik). Jego kwiaty roztaczają przyjemny aromat.

Podobnie jak inne rośliny powtarzające kwitnienie, lilak musi mieć jednak zapewnione odpowiednie warunki uprawowe czyli ciepłe, słoneczne, zaciszne stanowisko oraz żyzną, próchniczą, umiarkowanie wilgotną glebę.

Polecamy też: Hortensje, które kwitną przez całe lato

Magnolie i różaneczniki, które zakwitną nie tylko wiosną

Kwitnienie lubi też powtarzać magnolia purpurowa „Nigra”, która najobficiej kwitnie wiosną (maj), ale po krótkiej przerwie rozwija pojedyncze kwiaty przez całe lato. Kwitnienie powtarza również popularna magnolia Susan, którą wyhodowano m.in. właśnie z magnolii Nigra.

Odmiany powtarzające kwitnienie możemy znaleźć też wśród różaneczników. Wprawdzie jest ich niewiele, a kwiaty podczas drugiego kwitnienia są nieliczne (m.in. odmiany „Cunningham's White”, „Norfolk Candy), jednak warto się nimi zainteresować, gdyż są dużą atrakcją wśród różaneczników.

Jakie byliny zakwitną dwa razy i jak je do tego zachęcić

Powtarzające kwitnienie gatunki, znajdziemy też wśród bylin. W ich przypadku za ponowne kwitnienie odpowiadać będzie jednak nie tylko odmiana czy gatunek, ale też systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Do najpopularniejszych bylin powtarzających kwitnienie należą floksy wiechowate.

Aby jednak po pierwszym kwitnieniu znów wydały kwiaty, muszą zostać jak najszybciej przycięte. Przekwitłe kwiatostany ścina się pod ostatnim kwiatem, tuż nad znajdującą się pod nimi parą liści. Tak potraktowane wypuszczą nowe pędy z kątów liści i zawiążą na nich kolejne, choć mniejsze kwiatostany, które będą rozwijać się aż do późnej jesieni.

Floksy wiechowate do ponownego kwitnienia potrzebują jednak nie tylko właściwego cięcia i odpowiednich warunków uprawowych (słonecznego stanowiska i żyznej, próchniczej, stale lekko wilgotnej gleby), ale też ochrony przed chorobami, gdyż są bardzo wrażliwe na mączniaka prawdziwego, który może w krótkim czasie opanować roślinę, dobierając jej szansę nie tylko na drugie, ale nawet na pierwsze kwitnienie.

Sprawdź: Jakim roślinom zagraża mączniak i jak z nim walczyć

Te rośliny też zakwitną powtórnie

Bylinami powtarzającymi kwitnienie dzięki usuwaniu przekwitłych kwiatostanów są także: dzielżany ogrodowe, szałwie omszone, ostróżki ogrodowe, przetacznik kłosowy, łubin trwały, naparstnica purpurowa, lawenda wąskolistna.

Liczne odmiany powtarzające kwitnienie znajdziemy też wśród powojników wielkokwiatowych.

Poznaj też: Trojeści - piękne rośliny, ale nie wszystkie można uprawiać. Jakie wybrać i jak o nie zadbać

Oceń artykuł
3,70 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, ,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także