Paleta barw krokusów może przyprawić o zawrót głowy. Warto je mieć w ogrodzie, bo są piękne i łatwe w uprawie. Podpowiadamy, jak zadbać o krokusy.
Krokus wiosną i... jesienią
Krokusy są dla nas przede wszystkim zwiastunami wiosny. Rozkwitają już w lutym-marcu, niektóre odmiany kwitną też w kwietniu. W ogrodach uprawiamy przede wszystkim krokusy wiosenne (Crocus vernus) i ich odmiany oraz mieszańce. Do tego gatunku bywa zaliczany też dziko rosnący krokus spiski, którego łany pokrywają górskie łąki.
Zobacz zdjęcia
Krokusy zakwitają już w marcu, czasem kwietniu. Trawnik kolorowy od krokusów to bajeczny widok. Słupki krokusów jesiennych dostarczają niezwykle cennej przyprawy - szafranu. Krokusy są jednymi z pierwszych kwiatów, których nektarem mogą pożywić się pszczoły. Tym bardziej powinniśmy je sadzić w ogrodach. Krokusy i przebiśniegi posadzone razem sprawią, że wiosna będzie piękniejsza. Nazwa "krokus" pochodzi o łacińskiej nazwy tych kwiatów. Polska nazwa to "szafran". Krokusy często zaczynają kwitnąć, zanim na dobre zejdzie śnieg. Krokusy występują w wielu kolorach. Są też odmiany różniące się wielkością.
Ale gatunków krokusów jest całkiem sporo (ponad 80) i są wśród nich też takie, które kwitną jesienią. Najpopularniejszym z nich jest krokus siewny (Crocus sativus), który w dodatku dostarcza cennej przyprawy - szafranu. Szafran to znamiona kwiatów, wyjątkowo okazałe u tego gatunku. Ale szafran to też polska nazwa krokusów, choć jest używana coraz rzadziej ("krokus" to spolszczona nazwa łacińska tych roślin).
Dowiedz się więcej o: Szafranie i innych egzotycznych przyprawach z ogródka
Uprawa krokusów
Krokusy wymagają ziemi dobrze uprawionej, próchniczej, o lekko kwaśnym odczynie. Ze względu na choroby grzybicze nie należy ich sadzić w miejscach, w których wcześniej rosły mieczyki i frezje. Przed posadzeniem bulwy trzeba zaprawić na mokro lub sucho w roztworach preparatów przeznaczonych do krokusów, co zapobiega rozwojowi grzybów, na które szafran jest niezwykle wrażliwy.
Krokusy wiosenne należy sadzić od połowy września do połowy października, na głębokość około 8 cm. Krokusy jesienne sadzi się w sierpniu. Odległość między bulwami powinna być równa ich średnicy.
Krokusy świetnie się rozmnażają, dlatego nie trzeba ich co roku wykopywać. Po kilku latach spędzonych w jednym miejscu tworzą duże, dekoracyjne kępy kwiatów. Są niezwykle wrażliwe na sąsiedztwo chwastów, zatem trzeba je starannie pielić. Wymagają także regularnego podlewania w okresach bezdeszczowych.
Rośliny z objawami chorób należy jak najszybciej usunąć, gdyż łatwo stracić całą plantację - choroby krokusów łatwo przenoszą się pomiędzy bulwami. Plamy na płatkach kwiatu czy karłowatość rośliny są sygnałem do natychmiastowego usunięcia bulwy z ogrodowej rabaty.
Polecamy też: Puszkinie - kwiaty wczesnej wiosny. Zasady uprawy
Co robić, żeby krokusy dobrze kwitły
Nawożenie krokusów gwarantuje ich szybki rozrost i bujne kwitnienie. Nawożenie mieszankami fosforowymi i potasowymi warto rozpocząć jeszcze przed posadzeniem cebulek jesienią, zasilając ziemię kilka tygodni wcześniej.
Wiosną dwukrotnie stosujemy nawozy azotowe (wieloskładnikowe) - pierwszy raz tuż po pojawieniu się roślin, drugi przed kwitnieniem (jeśli stosujemy nawóz długodziałający, to wystarczy jedna dawka).
Można również zastosować nawóz naturalny - kompost. Szczególnie dobrze sprawdza się także jesienne ściółkowanie krokusów kompostem, który zasili cebulki i ochroni je przed mrozem.
Sprawdź: Jak uprawiać irysy cebulowe
Rozmnażanie krokusów
Rozmnażanie szafranu polega na oddzielaniu nowych bulw od zamierającej bulwy matczynej. Krokusy wiosenne należy wykopać w czerwcu, wysuszyć w temperaturze około 20ºC, wyczyścić i dopiero wówczas rozdzielać bulwy. Krokusy jesienne wykopujemy wczesną wiosną.
Pamiętajmy, żeby z wykopaniem cebul poczekać do czasu, aż liście krokusów zaschną (tylko wtedy roślina będzie mogą zgromadzić odpowiednie "zapasy" w cebuli i zakwitnąć w następnym sezonie). Cebulki krokusów można wykopywać co 4-5 lat.
Szafran na wagę złota
Z krokusami wiąże się pewna ciekawostka - szafran to najdroższa przyprawa świata nie ze względu na trudność uprawy krokusów, gdyż ta jest niezwykle łatwa, a ze względu na ilość kwiatów potrzebną do uzyskania kilograma żółto-pomarańczowego proszku, będącego w istocie słupkami kwiatów krokusa. Potrzeba aż 150 tysięcy kwiatów. W efekcie szafran osiąga ceny wyższe od złota.
Poznaj też: Zimowity - kwiaty bardzo podobne do krokusów, ale trujące
marta_p
Ja od kilku lat kupuję krokusy w doniczce i trzymam w domu, zanim zakwitną te w ogrodzie. A po przekwitnięciu krokusów w doniczce, przechowuję cebulki do jesieni i sadzę w ogródku. Rabata krokusów rozrasta się, a ja się cieszę nimi znacznie dłużej niż normalne kwitnienie - polecam
saba.solarz
niesamowite z tym szafranem. Może rozwinę uprawę krokusów na szerszą skalę i zacznę sprzedawać
kinga_rr
mam nadzieję, że te krokusy, które kwitną teraz to jednak zwiastują wiosnę )