Krokusy - zwiastuny wiosny. Co warto o nich wiedzieć?

3
Krokusy
Kiedy krokusy pojawiają się w ogrodach to prawdziwa zapowiedź wiosny. Ale są też krokusy jesienne, które zwiastują... zimę.

Paleta barw krokusów może przyprawić o zawrót głowy. Fioletowe, purpurowe, niebieskie, żółte, białe to tylko najpopularniejsze.

Kwitnące krokusy

Krokusy zakwitają już w marcu, czasem kwietniu.

Acloutier - pixabay.com
Krokusy na trawniku

Trawnik kolorowy od krokusów to bajeczny widok.

Couleur - pixabay.com
Białe i fioletowe krokusy

Słupki krokusów jesiennych dostarczają niezwykle cennej przyprawy - szafranu.

Katarzyna Laszczak
Pszczoła na krokusie

Krokusy są jednymi z pierwszych kwiatów, których nektarem mogą pożywić się pszczoły. Tym bardziej powinniśmy je sadzić w ogrodach.

Katarzyna Laszczak
Krokusy i przebiśniegi

Krokusy i przebiśniegi posadzone razem sprawią, że wiosna będzie piękniejsza.

Gellinger - pixabay.com
Kwiaty krokusów

Nazwa "krokus" pochodzi o łacińskiej nazwy tych kwiatów. Polska nazwa to "szafran".

Hans - pixabay.com
Krokusy w śniegu

Krokusy często zaczynają kwitnąć, zanim na dobre zejdzie śnieg.

Kaiserlilie - pixabay.com
Żółte krokusy

Krokusy występują w wielu kolorach. Są też odmiany różniące się wielkością.

LoggaWiggler - pixabay.com

Krokus, czyli szafran

O szafranie słyszał każdy. Najdroższa przyprawa świata swoją nazwę bierze z rośliny, z której jest pozyskiwana - kwiatu krokusa. Crocus to po polsku szafran. Kwiaty jednak przyjęło się nazywać krokusami. O krokusach jesiennych, z których pozyskuje się szafran, mało kto jednak cokolwiek wie, choć są równie dekoracyjne jak wszystkie inne krokusy.
Nic dziwnego, skoro masowo uprawiamy jedynie popularne odmiany wiosenne, takie jak szafran neapolitański, wiosenny czy złocisty. Łącznie znanych jest tymczasem ponad 80 gatunków tych pięknych kwiatów, wyrastających bezpośrednio z bulwy, zanim zdążą pojawić się liście. Wbrew powszechnemu mniemaniu, krokusy nie są tylko zwiastunem wiosny. Mało kto wie, że, oprócz wszystkim znanych krokusów wiosennych, istnieją odmiany jesienne, kwitnące we wrześniu i październiku.

Słupki krokusów droższe od złota

Krokusy wiosenne rozkwitają już w marcu. Bulwy wszystkich odmian są jednoroczne. Z bulwy matczynej powstają nowe. Jest ich dokładnie tyle, ile kwiatów. Z krokusami wiąże się pewna ciekawostka - szafran to najdroższa przyprawa świata nie ze względu na trudność uprawy krokusów, gdyż ta jest niezwykle łatwa, a ze względu na ilość kwiatów potrzebną do uzyskania kilograma żółto-pomarańczowego proszku, będącego w istocie słupkami kwiatów krokusa. Potrzeba aż 150 tysięcy kwiatów. W efekcie szafran osiąga ceny wyższe od złota.

Dowiedz się więcej o: Szafranie i innych egzotycznych przyprawach z ogródka

Bulwy krokusów do zaprawienia

Krokusy wymagają ziemi dobrze uprawionej, próchniczej, o lekko kwaśnym odczynie. Ze względu na choroby grzybicze nie należy ich sadzić w miejscach, w których wcześniej rosły mieczyki i frezje. Przed posadzeniem bulwy trzeba zaprawić na mokro lub sucho w roztworach preparatów przeznaczonych do krokusów, co zapobiega rozwojowi grzybów, na które szafran jest niezwykle wrażliwy. Krokusy wiosenne należy sadzić na przełomie września i października, jesienne w sierpniu, na głębokość około 8 cm. Odległość między bulwami powinna być równa ich średnicy. Krokusy świetnie się rozmnażają, dlatego nie trzeba ich co roku wykopywać. Po kilku latach spędzonych w jednym miejscu tworzą duże, dekoracyjne kępy kwiatów. Są niezwykle wrażliwe na sąsiedztwo chwastów, zatem trzeba je starannie pielić. Wymagają także regularnego podlewania w okresach bezdeszczowych. Rośliny z objawami chorób należy jak najszybciej usunąć, gdyż łatwo stracić całą plantację - choroby krokusów łatwo przenoszą się pomiędzy bulwami. Plamy na płatkach kwiatu czy karłowatość rośliny są sygnałem do natychmiastowego usunięcia bulwy z ogrodowej rabaty.

Przeczytaj też: Kiedy i jak sadzić krokusy i inne rośliny cebulowe

Nawożenie to podstawa

Intensywne nawożenie krokusów gwarantuje ich szybki rozrost i bujne kwitnienie. Nawożenie mieszankami fosforowymi i potasowymi warto rozpocząć już 14 dni po posadzeniu. Wiosną dwukrotnie stosujemy nawozy azotowe - pierwszy raz tuż po pojawieniu się roślin, drugi po przekwitnięciu. Krokusy są wprawdzie mrozoodporne, jednak zabezpieczone na zimę drobną korą czy torfem odwdzięczą się bujnym kwitnieniem. Rozmnażanie szafranu polega na oddzielaniu nowych bulw od zamierającej bulwy matczynej. Krokusy wiosenne należy wykopać w czerwcu, wysuszyć w temperaturze około 20ºC, wyczyścić i dopiero wówczas rozdzielać bulwy. Krokusy jesienne wykopujemy wczesną wiosną.

Oceń artykuł
3,77 / 13 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Agnieszka Wiącek

Polecamy Ci również

Zobacz także