Krokusy - zwiastuny wiosny. Co warto o nich wiedzieć?

3
Krokusy
Kiedy krokusy pojawiają się w ogrodach to prawdziwa zapowiedź wiosny. Ale są też krokusy jesienne, które zwiastują... zimę.

Paleta barw krokusów może przyprawić o zawrót głowy. Warto je mieć w ogrodzie, bo są piękne i łatwe w uprawie. Podpowiadamy, jak zadbać o krokusy.

Krokus wiosną i... jesienią

Krokusy są dla nas przede wszystkim zwiastunami wiosny. Rozkwitają już w lutym-marcu, niektóre odmiany kwitną też w kwietniu. W ogrodach uprawiamy przede wszystkim krokusy wiosenne (Crocus vernus) i ich odmiany oraz mieszańce. Do tego gatunku bywa zaliczany też dziko rosnący krokus spiski, którego łany pokrywają górskie łąki.

Zobacz zdjęcia

Kwitnące krokusy

Krokusy zakwitają już w marcu, czasem kwietniu.

Acloutier - pixabay.com
Krokusy na trawniku

Trawnik kolorowy od krokusów to bajeczny widok.

Couleur - pixabay.com
Białe i fioletowe krokusy

Słupki krokusów jesiennych dostarczają niezwykle cennej przyprawy - szafranu.

Katarzyna Laszczak
Pszczoła na krokusie

Krokusy są jednymi z pierwszych kwiatów, których nektarem mogą pożywić się pszczoły. Tym bardziej powinniśmy je sadzić w ogrodach.

Katarzyna Laszczak
Krokusy i przebiśniegi

Krokusy i przebiśniegi posadzone razem sprawią, że wiosna będzie piękniejsza.

Gellinger - pixabay.com
Kwiaty krokusów

Nazwa "krokus" pochodzi o łacińskiej nazwy tych kwiatów. Polska nazwa to "szafran".

Hans - pixabay.com
Krokusy w śniegu

Krokusy często zaczynają kwitnąć, zanim na dobre zejdzie śnieg.

Kaiserlilie - pixabay.com
Żółte krokusy

Krokusy występują w wielu kolorach. Są też odmiany różniące się wielkością.

LoggaWiggler - pixabay.com

Ale gatunków krokusów jest całkiem sporo (ponad 80) i są wśród nich też takie, które kwitną jesienią. Najpopularniejszym z nich jest krokus siewny (Crocus sativus), który w dodatku dostarcza cennej przyprawy - szafranu. Szafran to znamiona kwiatów, wyjątkowo okazałe u tego gatunku. Ale szafran to też polska nazwa krokusów, choć jest używana coraz rzadziej ("krokus" to spolszczona nazwa łacińska tych roślin).

Dowiedz się więcej o: Szafranie i innych egzotycznych przyprawach z ogródka

Uprawa krokusów

Krokusy wymagają ziemi dobrze uprawionej, próchniczej, o lekko kwaśnym odczynie. Ze względu na choroby grzybicze nie należy ich sadzić w miejscach, w których wcześniej rosły mieczyki i frezje. Przed posadzeniem bulwy trzeba zaprawić na mokro lub sucho w roztworach preparatów przeznaczonych do krokusów, co zapobiega rozwojowi grzybów, na które szafran jest niezwykle wrażliwy.

Krokusy wiosenne należy sadzić od połowy września do połowy października, na głębokość około 8 cm. Krokusy jesienne sadzi się w sierpniu. Odległość między bulwami powinna być równa ich średnicy.

Krokusy świetnie się rozmnażają, dlatego nie trzeba ich co roku wykopywać. Po kilku latach spędzonych w jednym miejscu tworzą duże, dekoracyjne kępy kwiatów. Są niezwykle wrażliwe na sąsiedztwo chwastów, zatem trzeba je starannie pielić. Wymagają także regularnego podlewania w okresach bezdeszczowych.

Rośliny z objawami chorób należy jak najszybciej usunąć, gdyż łatwo stracić całą plantację - choroby krokusów łatwo przenoszą się pomiędzy bulwami. Plamy na płatkach kwiatu czy karłowatość rośliny są sygnałem do natychmiastowego usunięcia bulwy z ogrodowej rabaty.

Polecamy też: Puszkinie - kwiaty wczesnej wiosny. Zasady uprawy

Co robić, żeby krokusy dobrze kwitły

Nawożenie krokusów gwarantuje ich szybki rozrost i bujne kwitnienie. Nawożenie mieszankami fosforowymi i potasowymi warto rozpocząć jeszcze przed posadzeniem cebulek jesienią, zasilając ziemię kilka tygodni wcześniej.

Wiosną dwukrotnie stosujemy nawozy azotowe (wieloskładnikowe) - pierwszy raz tuż po pojawieniu się roślin, drugi przed kwitnieniem (jeśli stosujemy nawóz długodziałający, to wystarczy jedna dawka).

Można również zastosować nawóz naturalny - kompost. Szczególnie dobrze sprawdza się także jesienne ściółkowanie krokusów kompostem, który zasili cebulki i ochroni je przed mrozem.

Sprawdź: Jak uprawiać irysy cebulowe

Rozmnażanie krokusów

Rozmnażanie szafranu polega na oddzielaniu nowych bulw od zamierającej bulwy matczynej. Krokusy wiosenne należy wykopać w czerwcu, wysuszyć w temperaturze około 20ºC, wyczyścić i dopiero wówczas rozdzielać bulwy. Krokusy jesienne wykopujemy wczesną wiosną.

Pamiętajmy, żeby z wykopaniem cebul poczekać do czasu, aż liście krokusów zaschną (tylko wtedy roślina będzie mogą zgromadzić odpowiednie "zapasy" w cebuli i zakwitnąć w następnym sezonie). Cebulki krokusów można wykopywać co 4-5 lat.

Szafran na wagę złota

Z krokusami wiąże się pewna ciekawostka - szafran to najdroższa przyprawa świata nie ze względu na trudność uprawy krokusów, gdyż ta jest niezwykle łatwa, a ze względu na ilość kwiatów potrzebną do uzyskania kilograma żółto-pomarańczowego proszku, będącego w istocie słupkami kwiatów krokusa. Potrzeba aż 150 tysięcy kwiatów. W efekcie szafran osiąga ceny wyższe od złota.

Poznaj też: Zimowity - kwiaty bardzo podobne do krokusów, ale trujące

Oceń artykuł
3,65 / 23 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Agnieszka Wiącek

Polecamy Ci również

Zobacz także