Koszenie trawnika zacznij od przygotowania kosiarki do sezonu

0
Koszenie trawnika
Zarówno kosiarkę spalinową, jak i elektryczną trzeba przygotować do sezonu. Pamiętajmy też, że o kosiarkę trzeba dbać przez cały czas.

Dla naszych kosiarek nadchodzi kilka miesięcy intensywnej pracy. Radzimy jak przygotować kosiarkę spalinową i elektryczną do sezonu koszenia trawników i co robić, żeby sprawnie działała przez długi czas.

Wiosną zaczyna się okres intensywnej eksploatacji kosiarki. Zanim ruszymy z nią do koszenia przydomowych trawników, sprawdźmy w jakim stanie jest kosiarka po okresie zimowego bezruchu. W zależności od tego, czy mamy kosiarkę spalinową, czy elektryczną, musimy sprawdzić różne elementy i w razie potrzeby – wykonać kilka prac. Są także elementy wspólne dla obu rodzajów kosiarek. Podpowiadamy co robić, żeby kosiarka działała sprawnie przez cały sezon.

Radzimy: Co zrobić, żeby zregenerować trawnik po zimie i przywrócić mu piękny wygląd

Przygotowanie kosiarki spalinowej do pracy

Podstawowymi elementami kosiarek spalinowych, które należy na wiosnę sprawdzić są: filtr powietrza, świeca zapłonowa i olej. Jednocześnie chciałbym uczulić wszystkich użytkowników kosiarek spalinowych, dla dobra maszyn, trawy i domowego budżetu, na konieczność dbania o kosiarki i opróżnianie zbiornika paliwa, a co najmniej wypalenie paliwa z gaźnika, jeśli nie planujemy używać maszyny dłużej niż miesiąc. Upływ czasu, wahania temperatury i parowanie znacznie obniżają jakość paliwa co nie pozostaje bez wpływu na pracę silnika. Naprawdę warto dbać o kosiarki, tak jak dbamy o swoje samochody. – mówi Robert Spaltabaka, Szef Sieci Serwisowej Aries Power Equipment.

Kontrolę kosiarki spalinowej zaczynamy od sprawdzenia, czy kosiarka jest dobrze oczyszczona. Wprawdzie powinniśmy ją oczyścić jesienią, ale późno niż wcale. Pamiętajmy, żeby zaschnięte resztki roślin, czy błota usuwać delikatnie, tak żeby nie uszkodzić maszyny. Przy okazji warto się przyjrzeć lakierowanym elementom i ewentualnie uzupełnić ubytki powłoki. Potem przechodzimy do kolejnych etapów. Oto one.

Sprawdzenie i wymiana świecy zapłonowej

świeca zapłonowa – jeśli jest pokryta dużą warstwą nalotu, albo izolator jest uszkodzony (np. spękany), świecę trzeba wymienić. Natomiast jeśli świeca jest w dobrym stanie – zwróćmy uwagę na to, czy jest dobrze dokręcona.
Wymiana świecy zapłonowej w kosiarce nie jest trudna - zobacz jak wymienić świecę w kosiarce krok po kroku

Filtr powietrza w kosiarce

Tylko z czystym filtrem powietrza, silnik kosiarki będzie w pełni sprawnie pracował. Przynajmniej raz w roku – najlepiej przez rozpoczęciem sezonu koszenia – filtr powietrza trzeba wymienić. Poza tym regularnie trzeba sprawdzać jego stan - czystość, przepuszczalność oraz kształt (nie może być zdeformowany).

Jeśli filtr jest zanieczyszczony w niewielkim stopniu, można go oczyścić. W tym celu należy filtrem lekko uderzyć w twardą powierzchnię, a brud z wewnętrznej strony pokrywy - delikatnie oczyścić wilgotną ściereczką. Do czyszczenia nie używajmy szczoteczki – w ten sposób zanieczyszczenia mogą się dostać do kanału powietrznego prowadzącego do gaźnika, a tego należy zdecydowanie unikać. Papierowy filtr powietrza musi być suchy w chwili uruchamiania silnika.
Uwaga: nie należy uruchamiać silnika, jeśli filtr powietrza nie jest założony.

Podpowiadamy: Jak założyć trawnik - prace krok po kroku

Sprawdzanie poziomu oleju w kosiarce

Jeśli w kosiarce wymieniliśmy olej podczas jesiennej konserwacji i była ona przechowywana z silnikiem napełnionym nowym olejem – na wiosnę trzeba sprawdzić jego poziom. Natomiast jeśli oleju nie zmieniliśmy jesienią – musimy to zrobić wiosną.

Sprawdzanie stanu noży

Przed rozpoczęciem koszenie trzeba koniecznie sprawdzić stan noży. Jeśli są one stępione, trzeba je naostrzyć (najlepiej zrobić to w punkcie serwisowym, gdzie zadbają też o wyważenie noży). Natomiast jeśli na nożach są widoczne pęknięcia, nierówności, wygięcia – powinniśmy je wymienić.

Stan noży jest bardzo ważny, bo wpływa nie tylko na efektywność koszenia, ale także na stan trawy – tępe lub uszkodzone ostrza mogą spowodować więcej szkód niż pożytku.
Jeśli zależy nam na efektownym trawniku, to warto pamiętać, że to właśnie dobrze naostrzone noże kosiarki, decydujące o jakości cięcia, wpływają na rozwój darni. – wyjaśnia Lidia Tokarska, architekt krajobrazu, inspektor nadzoru terenów zieleni i ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów, prowadząca firmę wykonawczą Zielony Salon. Tępe ostrza – kosiarki, tak jak i nożyc do przycinania żywopłotów, niszczą rośliny. W przypadku trawy, takie noże szarpią, ranią darń i powodują zrywanie miękiszu listków. Uszkadzają też wiązki przewodzące czyli nerwy rośliny. W konsekwencji źdźbła traw silnie transpirują, tracąc więcej wody, a powstałe rany sprzyjają wnikaniu czynników chorobotwórczych. Darń jest osłabiona, choruje i potem ratowanie jej jest sporym wysiłkiem, często przez cały sezon. Dlatego polecam systematyczne sprawdzanie noży kosiarek, regularne ich ostrzenie, a przy zakupie kosiarki – warto zwrócić uwagę na standard wykonania i jakość noży.

Sprawdzenie kosza kosiarki

Kosz kosiarki często umyka naszej uwadze, a przecież jest narażony na duże obciążenia i również się zużywa. Dlatego wiosną zwróćmy uwagę na kosz kosiarki i w razie potrzeby – wymieńmy go na nowy.

Dokręcamy śruby

Na koniec sprawdźmy też stan dokręcenia śrub – i w razie potrzeby, dokręćmy je. Jest to jedna z tych czynności, która ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa użytkownika oraz prawidłowego funkcjonowania maszyny. To, czy śruby są dobrze dokręcone, powinniśmy sprawdzać regularnie w ciągu całego sezonu.

Co wybrać: kosiarkę spalinową, czy elektryczną. A może robot do koszenia?

Przygotowanie kosiarki elektrycznej

W przypadku kosiarki elektrycznej mamy nieco mniej prac do wykonania. Uwaga – zanim zaczniemy sprawdzać stan kosiarki, upewnijmy się, czy jest odłączona od zasilania.

W przypadku kosiarki elektrycznej podobnie, jak spalinowej – prace zaczynamy od sprawdzenia czystości i ewentualnego oczyszczenia urządzenia z resztek traw itp. UWAGA: nie wolno tego celu używać wody pod ciśnieniem, by uniknąć zamoczenia silnika lub innych elementów elektrycznych.

Następnie sprawdzamy:

  • stan przewodów elektrycznych,
  • czy osłona wyrzutu i kosz nie uległy przetarciu.

Pozostałe czynności, czyli: kontrola stanu noży i ich naostrzenie lub wymiana oraz wyważenie, dokręcenie śrub, wykonujemy tak samo jak w przypadku kosiarek spalinowych.

Dlaczego kosiarka może się zepsuć?

Niestety wiele wskazuje na to, że kosiarki często psujemy sami, a przynajmniej przyczyniamy się do tego stanu. Kosiarki dobrej jakości i renomowanych producentów są produkowane z myślą o wieloletniej eksploatacji, ale pod warunkiem, że o kosiarkę będziemy dbać.
– Wieloletnie doświadczenie naszych autoryzowanych serwisów pozwala na postawienie tezy, że to sami użytkownicy kosiarek przyczyniają się do psucia się tych maszyn. – stwierdza Robert Spaltabaka. - Kosiarki spalinowe Honda mają długo okres gwarancji, jednak i okres gwarancyjny zobowiązuje właściciela maszyny do corocznego przeglądu. W praktyce, owa dbałość o maszyny nie wygląda najlepiej. Największym grzechem użytkowników jest zimowe przechowywanie kosiarek z pozostawionym paliwem oraz ich uruchamianie na tymże zapasie. To często prowadzi do problemów z gaźnikiem i uruchomieniem silnika. Kolejne poważne zaniedbania, z którymi styka się najczęściej obsługa serwisowa to zanieczyszczony, długo niewymieniany filtr powietrza, olej czy zużyta  świeca oraz brak systematycznych przeglądów technicznych maszyny. Często zdarza się, że użytkownik zgłasza kosiarkę do serwisu dopiero wtedy, gdy nastąpi awaria. A wówczas koszty naprawy są z reguły dużo wyższe, niż w przypadku regularnych przeglądów.

Przeczytaj też: Jak przechowywać narzędzia ogrodnicze - polecamy domek na narzędzia

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Aries Power / Honda

Polecamy Ci również

Zobacz także