Koszenie trawnika - zabiegi pielęgnacyjne

Koszenie trawnika - zabiegi pielęgnacyjne

Koszenie to dla trawnika najważniejszy zabieg pielęgnacyjny. Generalnie przyjmuje się, że trawę trzeba ciąć dość krótko (poniżej 5 cm), bo jeśli pozwolimy jej wyrosnąć zbyt wysoko, po następnym koszeniu zamiast zielonej powierzchni pojawią się bladożółte pokładające się źdźbła.

koszenie trawnikaWysokość koszenia zależy także od typu trawnika, położenia murawy oraz tego, jaką trawą ją obsiano. Trawniki ozdobne, dobrze utrzymane skraca się do wysokości 4 cm raz, dwa razy w tygodniu; trawniki użytkowe i sportowe tniemy do 3,5 cm raz, dwa razy w tygodniu, a parkowe, łąkowe i murawy w miejscach zacienionych kosimy do 10 cm raz, trzy razy w roku. Trawników w miejscach mocno zacienionych w ogóle nie kosimy, bo rosnące tam rośliny są bardzo słabe i nie zawsze odrastają. Pamiętajmy przy tym, że zbyt wysokie i niezbyt częste koszenie ułatwia rozwój chwastom. Jeśli więc przestaniemy się przykładać do systematycznego koszenia, po pewnym czasie zamiast murawy będziemy mieli trawnik z mniszka, perzu i krwawnika.
Ale UWAGA! Zbyt niskie koszenie powoduje osłabienie wzrostu traw i przerzedzenie murawy, a nawet szybsze wysychanie trawnika. Należy więc w koszeniu zachować umiar. Bardzo istotny jest też wybór urządzenia do koszenia trawy. Na rynku dostępne są kosiarki ręczne (w tym ręczne akumulatorowe), przeznaczone do koszenia mniejszych trawników, a także elektryczne i spalinowe. Elektryczne są tańsze od spalinowych, ale mają też swoje wady. Najwięcej kłopotów sprawia oczywiście kabel zasilający – trzeba uważać, żeby go nie przeciąć podczas koszenia, a jeśli mamy duży ogród, musimy stosować przedłużacze, żeby dotrzeć do najdalej położonych zakątków. Poza tym silniki elektryczne mają zwykle mniejszą moc, co oznacza, że noże kręcą się wolniej. Tymczasem im szybciej kręci się ostrze, tym równiej cięta jest trawa – źdźbła nie są poszarpane i końcówki roślin nie zasychają tak szybko. Pod tym względem kosiarki spalinowe przewyższają elektryczne. Jednak, niestety, trudniejsza jest ich obsługa. Trzeba zadbać o świece i – co ważne – o olej.

UWAGA!
Kosiarki sprzedawane są bez oleju w misie olejowej! Musimy więc go wlać przed pierwszym użyciem, a po pięciu godzinach pracy wymienić na nowy. Następne zmiany oleju przeprowadzamy co mniej więcej 20 godzin pracy.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Izabella Sieńko-Holewa

Źródło: polskatimes.pl

Zdjęcia: husqvarna

Polecamy Ci również

Zobacz także