Koszenie trawnika – robot to zrobi za Ciebie

0
Robot koszący
Robot koszący to niezwykle wygodne rozwiązanie. Dzięki niemu trawnik będzie piękny, a my nie będziemy tracić czasu koszenie.

Koszenie trawnika to jedna z bardziej monotonnych prac ogrodowych. Jej wykonanie spokojnie można powierzyć… robotowi koszącemu.

Kiedy robot kosi trawę, my możemy zająć się ważniejszymi sprawami.

Robot koszący pozwala zaoszczędzić czas i energię, które możemy wykorzystać, tak jak chcemy.

Honda
Robot koszący sam wjeżdża do stacji dokującej, gdzie ładuje baterie.

Kiedy bateria wyczerpuje się (lub robot kończy wyznaczoną pracę) sam wraca do stacji dokującej i ładuje baterie.

Honda
Ważne jest, aby robot koszący mógł się swobodnie poruszać po pochyłym terenie

Robot koszący sprawnie wyczuwa i omija wszelkie przeszkody, pojawiające się na jego drodze. Może także pracować na pochyłym terenie.

Honda
Noże dobrej jakości to podstawa skutecznego i bezpiecznego koszenia

Noże z ciągliwej stali sprężynowej wyginają się, a nie pękają w przypadku natrafienia na przeszkodę, i nie pozostawiają pokruszonych ostrych kawałków na trawniku.

Honda
Robot koszący łatwo zaprogramować, wybierając obszar i czas koszenia

Programowaniu robota koszącego służy wygodny panel. Zmiana ustawień wymaga PINu, co zapobiega go przed nieupoważnionym użytkowaniem.

Honda

Robot koszący to bardzo wygodne rozwiązanie. Pracuje samodzielnie, cicho i wydajnie. Może kosić w nocy i w czasie, kiedy nas nie ma w domu. Oszczędza nasz czas i energię, które możemy wykorzystać znacznie przyjemniej i ciekawiej niż na „spacery” z kosiarką po ogrodzie. Pracę robota koszącego można wcześniej zaprogramować, tak żeby wybrany obszar trawnika kosił w określonym czasie. Jak pracuje robot koszący? Sprawdźmy na przykładzie robota Honda Miimo.

Przeczytaj koniecznie: Jak dbać o trawnik podczas upałów

Wyznaczamy teren pracy robota koszącego

Wyznaczanie terenu pracy dla robota koszącego jest wyjątkowo łatwe. Wystarczy zainstalować przewód graniczny wokół trawnika, który jest linią odniesienia dla zaawansowanego technicznie systemu czujników nawigacyjnych robota. Przewód powinien być napięty na całej długości i otaczać trawnik oraz każdy element architektury zieleni znajdujący się na trawniku. Może być ułożony na trawie lub na głębokości do 10 cm. Za pomocą przewodu możemy wyznaczyć kilka stref koszenia – ułatwi nam to programowanie pracy robota. Położenie przewodu można łatwo zmienić i w razie potrzeby – wyznaczyć inne strefy koszenia.

Czujnik śledzenia przewodu granicznego sygnalizuje gdzie robot powinien skręcić, wycofać się lub zawrócić. Co ważne, niezależnie od przewodu granicznego, robot bezpieczne omija wszelkie przeszkody – jego czujniki wyczuwają obecność człowieka, zwierząt, drzew, przedmiotów, a wykrycie jakiejkolwiek przeszkody powoduje zatrzymanie robota i zmianę kierunku. Większość robotów sprawdza się również na nierównym terenie, a niektóre utrzymują linię prostej jazdy w poprzek stoku.
Robot koszący można wykorzystywać do pielęgnacji trawników o optymalnej powierzchni 2 200 - 3 000 m².

Wyznaczamy pracę robotowi koszącemu

Pracę robota koszącego możemy dokładnie zaplanować i zaprogramować. Służy temu przejrzysty, czytelny ekran operacyjny, z pomocą którego określa się dzień i godzinę koszenia, a także kolejność stref. W przypadku braku wytycznych, robot porusza się w losowo wybranych kierunkach w ramach obszaru ograniczonego przewodem. Kod PIN zabezpiecza go przed nieupoważnionym użytkowaniem.

  – Możemy zaplanować kolejność stref koszenia, wybrać tryb koszenia – dowolny, kierunkowy lub mieszany a robot będzie się poruszać po trawniku w określony sposób, kosząc dokładnie każdy centymetr kwadratowy powierzchni. – wyjaśnia Rafał Pęczkowski Manager Produktu Honda Miimo z Aries Power Equipment.

Po skoszeniu trawnika oraz kiedy bateria robota jest bliska wyczerpania, wraca on do bazy dokującej, ładuje akumulator i jeśli trzeba - ponownie rusza do pracy.

Jaka trawa do ogrodu? Polecamy popularne gatunki i mieszanki traw

Robot koszący a pielęgnacja trawy

Warto zwrócić uwagę na pewne rozwiązania, które sprawiają, że trawa ma nie tylko odpowiednią wysokość, ale jest też w ogólnym lepszym stanie. Istotna jest przede wszystkim jakość oraz ostrość noży. Ważne jest, żeby noże wyginały się, nie pękały w przypadku natrafienia na przeszkodę (i nie pozostawiały pokruszonych ostrych kawałków na trawniku) oraz - były dobrze naostrzone i nie tępiły się szybko.

Zwróćmy też uwagę na możliwość wygodnej i precyzyjnej regulacji wysokości koszenia. Noże, w przypadku przewrócenia, czy podniesienia robota, powinny zatrzymywać się automatycznie i natychmiast.
Ważna jest także waga samego robota – chodzi o to, żeby nie ugniatał trawy. Ciekawym rozwiązaniem jest także wentylator umieszczony między nożami, który podnosi trawę, gwarantując w ten sposób równe cięcie.
Po przejeździe robota pozostają drobno skoszone źdźbła trawy, które są równomiernie rozłożone na powierzchni trawnika, stanowiąc tym samym naturalny nawóz poprawiający kondycję trawnika.

Zwróćmy też uwagę na napęd robota – dobrym rozwiązaniem jest, kiedy koła oraz ostrza są napędzane osobnymi silniczkami o mocy odpowiedniej do swoich zadań.

Oceń artykuł
3,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Honda

Polecamy Ci również

Zobacz także