Kosodrzewina w ogrodzie

Kosodrzewina w ogrodzie

Posiadając ogród, w którym teren nie jest równy i pojawiają się miejsca o znacznym spadku terenu, z powodzeniem można pokusić się o nowe nasadzenie w postaci Kosodrzewiny górskiej.

igły i szyszki kosodrzewinyRoślina będzie rewelacyjnie prezentować się w ogrodzie. Niektóre odmiany można wykorzystać na żywopłoty i jako zaakcentowanie pewnych miejsc ogrodu. Kosodrzewina w dobrze dobranym stanowisku będzie stanowiła doskonałą ozdobę przestrzeni. Kosodrzewina należy do grupy sosen dwuigielnych. Znana jest również pod nazwami: kozodrzew
i krępulec. Występuje głównie w górach, gdzie zapobiega erozji gleby
i powstrzymuje lawiny. Kosodrzewinę można również spotkać na wydmach, gdzie znacznie wzmacnia teren.
Charakteryzuje się pokładającymi gałązkami do ok. 3 m wysokości. Igły kosodrzewiny dorastają od 3 do 8 cm i są gęsto osadzone na gałązkach. Prostopadle do pędu pojawiają się szyszki
o czekoladowym ubarwieniu, o długości od 2 do 6 cm. Należy pamiętać, że kosodrzewina jest krzewem objętym ochroną gatunkową.

Istnieje wiele mieszańców i odmian Kosodrzewiny górskiej. Jedną z odmian jest odmiana „Gnom”, która charakteryzuje się wyjątkowo gęsto rozmieszczonymi gałązkami. Odmiana ta jest karłowata
i dorasta do 3 m wysokości. Odmiana „Mops”, charakteryzuje się powolnym rozrostem i niskim wzrostem.

kosodrzewina Gnomkosodrzewina Mops

Do ogrodu należy dobierać krzewy karłowate i krzaczaste. Stanowisko pod uprawę kosodrzewiny powinno być słoneczne. Krzew nie jest zbyt wymagający, jednak warto sprawdzić czy przeznaczone miejsce będzie w pełni gwarantowało dobre warunki dla rozwoju rośliny.
Należy uwzględnić rozmiar docelowy odmiany, która zostanie wybrana przy zakupie, ponieważ może po pewnym czasie zagłuszyć rośliny sąsiadujące. Należy też zwrócić uwagę czy w otoczeniu nie znajdują się drzewa lub krzewy, które mogłyby zacienić Kosodrzewinę.

Rewelacyjnie krzew ten będzie prezentował się na skarpach, w miejscach o znacznym spadku terenu. Roślina ta świetnie sprawdza się na terenach pochyłych, a jej wygląd doda elegancji. Jest to roślina przede wszystkim zimozielona, dlatego też z powodzeniem ozdobi teren także podczas zimy. Kosodrzewina jest bardzo atrakcyjnym krzewem, który powinien znaleźć się w ogrodzie.

Oceń artykuł
4,82 / 17 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agata Kryjak, Architekt Krajobrazu

Zdjęcia: Nova, Wikipedia,plantes-shopping.fr

Polecamy Ci również

Zobacz także