Kosodrzewina w ogrodzie

0
Kosodrzewina
Kosodrzewina znakomicie nadaje się do obsadzenia skarp, ale nie tylko. Do ogrodu warto wybierać niskie odmiany.

Posiadając ogród, w którym teren jest nierówny i pojawiają się miejsca o znacznym spadku terenu, z powodzeniem można pokusić się o nowe nasadzenie w postaci kosodrzewiny górskiej.

Kosodrzewina na skarpy i nie tylko

Kosodrzewina będzie rewelacyjnie prezentować się w ogrodzie. Niektóre odmiany można wykorzystać na żywopłoty i jako zaakcentowanie pewnych miejsc ogrodu. Kosodrzewina w dobrze dobranym stanowisku będzie stanowiła doskonałą ozdobę przestrzeni. Kosodrzewina należy do grupy sosen dwuigielnych. Znana jest również pod nazwami: kosówka, kozodrzew
i krępulec. Występuje głównie w górach, gdzie zapobiega erozji gleby i powstrzymuje lawiny. Kosodrzewinę można również spotkać na wydmach, gdzie znacznie wzmacnia teren.

Kosodrzewina charakteryzuje się pokładającymi gałązkami do ok. 3 metrów wysokości. Igły kosodrzewiny dorastają od 3 do 8 cm i są gęsto osadzone na gałązkach. Prostopadle do pędu pojawiają się szyszki o czekoladowym ubarwieniu, o długości od 2 do 6 cm. Należy pamiętać, że kosodrzewina jest krzewem objętym ochroną gatunkową.

Podpowiadamy: Jak dbać o iglaki formowane na pniu, czyli pienne

Polecane odmiany kosodrzewiny

Istnieje wiele mieszańców i odmian kosodrzewiny górskiej. Do ogrodu należy dobierać krzewy karłowate i krzaczaste.Jedną z odmian jest odmiana „Gnom”, która charakteryzuje się wyjątkowo gęsto rozmieszczonymi gałązkami. Odmiana ta jest karłowata i dorasta do 3 metrów wysokości. Odmiana „Mops”, charakteryzuje się powolnym rozrostem i niskim wzrostem. 

Polecamy też: Tawuła szara, czyli norweska – kwitnący krzew łatwy w uprawie

Gdzie sadzić kosodrzewinę

Stanowisko pod uprawę kosodrzewiny powinno być słoneczne. Krzew nie jest zbyt wymagający, jednak warto sprawdzić czy przeznaczone miejsce będzie w pełni gwarantowało dobre warunki dla rozwoju rośliny.
Należy uwzględnić rozmiar docelowy odmiany, która zostanie wybrana przy zakupie, ponieważ może po pewnym czasie zagłuszyć rośliny sąsiadujące. Należy też zwrócić uwagę czy w otoczeniu nie znajdują się drzewa lub krzewy, które mogłyby zacienić kosodrzewinę.

Rewelacyjnie krzew ten będzie prezentował się na skarpach, w miejscach o znacznym spadku terenu. Roślina ta świetnie sprawdza się na terenach pochyłych. Jest to roślina przede wszystkim zimozielona, dlatego też z powodzeniem ozdobi teren także podczas zimy. Kosodrzewina jest bardzo atrakcyjnym krzewem, który powinien znaleźć się w ogrodzie.

Dowiedz sięJak zwalczać choroby tui powodujące brązowienie żywotnika

Oceń artykuł
4,65 / 23 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agata Kryjak, Architekt Krajobrazu

Polecamy Ci również

Zobacz także