Kosmos w ogrodzie. Uprawa i pielęgnacja kosmosów

Beata Kubiak, Katarzyna Laszczak
Kosmosy kwitną pięknie, długo i kolorowo, a przy tym prawie nie mają wymagań. Czego chcieć więcej?
Kosmosy kwitną pięknie, długo i kolorowo, a przy tym prawie nie mają wymagań. Czego chcieć więcej? Jaycehu314 - pixabay.com
Kosmosy, czyli onętki, to kwiaty o miękkich, nitkowatych, zielonych i pierzastych liściach przypominających koper. Mają bardzo małe wymagania, za to kwitną pięknie przez całe lato.

Kosmosy kwitną bujnie okazałymi, płasko otwartymi, różnobarwnymi koszyczkami. Zarówno liście, jak i kwiaty są dekoracyjnym uzupełnieniem letnich, wiejskich bukietów.

Typowym gatunkiem jest kosmos podwójnie pierzasty - o kwiatach od białych, poprzez odcienie różu, do purpury, ale występują także kosmosy siarkowe, które mają kwiaty żółte i pomarańczowe. Kosmosy mają także mnóstwo odmian ozdobnych.

Stanowisko i uprawa kosmosów

Są to chyba najwyższe kwiaty jednoroczne, bo niektóre odmiany dorastają do 1,5 metra wysokości. Ze względu na swą wysokość kosmosy są doskonałym tłem dla niższych rabat, zwłaszcza o przeciwstawnym pokroju i kolorze kwiatów. Doskonale komponują się też z innymi kwiatami kojarzonymi z wiejskimi ogródkami, takimi jak floksy, czy rudbekie.

Kosmosy lubią słońce, chętnie rosną w przepuszczalnej, piaszczystej i niezbyt zasobnej glebie. Dobrze znoszą dłuższe okresy bezdeszczowe. Kwitną przez całe lato do późnej jesieni.

Należy jednak uważać, gdyż kosmosy są zaborcze i mogą hamować wzrost innych roślin, zwłaszcza, jeśli posadzimy je zbyt blisko, na małym obszarze. Mają też tendencję do samoistnego rozsiewania się.

Kosmosy rosną bardzo szybko z nasion, dlatego mogą być wysiewane późno, nawet pod koniec wiosny (a najwcześniej w kwietniu), co sprawia ze znajdują w ogrodzie nietypowe zastosowanie. Kosmosami można uzupełniać braki w grządkach lub tworzyć z nich sezonowe, nieformalne żywopłoty, zasłaniające mniej reprezentacyjne części ogrodu.

Kiedy siać kosmosy

Kosmosy sieje się do gruntu w kwietniu i na początku maja. Bardzo dobrze udają się też z siewu jesiennego – we wrześniu i październiku (wyrosną i zakwitną w kolejnym sezonie).

Dowiedz się więcej: Kiedy i jak siać kosmosy do gruntu i na rozsadę

Kosmosy w ogrodzie

Jest wiele odmian tych sympatycznych i wytrzymałych na suszę kwiatów. Wśród nich są kosmosy o pojedynczych i pełnych kwiatach, jedno i dwukolorowe. Te niższe, o pokroju bardziej krzaczastym, polecane są na rabaty wzdłuż ścieżek, czy nawet na skalniak. Wysokie odmiany kosmosów można sadzić przy ścianach domów, czy osłaniać nimi nieciekawe ogrodzenia.

Połączenie kilku odmian kosmosów, posadzonych na większym obszarze, daje kompozycję o niezwykłym uroku. Stwarza bowiem wrażenie łąki, co będzie z pewnością ciekawym pomysłem dla miłośników ogrodów o nieformalnym wyglądzie.

Ciekawe odmiany kosmosów

Jedna z najstarszych odmian kosmosów„Purity” o czystych, białych, dużych kwiatach, które wyglądają wyjątkowo delikatnie na tle miękkich, zielonych liści, jest szczególnie warta polecenia ze względu na długi okres kwitnienia.

Dla wielbicieli żywych i wesołych kolorów najlepszą odmianą będzie „Picotee” o jasnoczerwonych kwiatach z ciemniejszą obwódką na obrzeżu płatków lub „Sensation”, która wydaje kwiaty białe o czerwonorożowych brzegach. Kwiaty obu tych odmian są duże i bardzo dekoracyjne.

Odmiana „Sea Shells” ma ciekawe języczkowate kwiaty, w kolorze różowym i szkarłatnym, które posadzone na tle zieleni krzewów, pięknie ożywią kompozycję rabaty.

Kosmosy znakomicie nadają się na kwietne łąki. Paradoksalnie lepiej rosną na ziemiach bardziej jałowych niż żyznych.
Kosmosy znakomicie nadają się na kwietne łąki. Paradoksalnie lepiej rosną na ziemiach bardziej jałowych niż żyznych. Jeonsango - pixabay.com

Gdy kosmos nie chce rosnąć

Kosmosy uchodzą za jedne z najłatwiejszych w uprawie roślin - w wielu przypadkach rozsiewają się same i chętnie rozrastają. Zdarzają się jednak przypadki, że kosmosy nie chcą rosnąć w naszym ogrodzie. Przyczyny tego mogą być różne i nie zawsze oczywiste.

Przede wszystkim te rośliny... lubią trudne warunki. Dlatego paradoksalnie na żyznych, zasobnych glebach nie zawsze się udają (nie lubią też gleb gliniastych, choć zdarza się, że i na takich rosną). Rabaty pod kosmosy nie należy nawozić, nie trzeba też przesadzać z ich podlewaniem. Pamiętajmy też, że nasiona należy siać płytko.

Jeśli wysiejemy kosmosy, uważajmy na kiełkujące rośliny - są delikatne i można je przez nieuwagę wyrwać przy pieleniu. Zwracajmy uwagę na miniaturowe "koperki", wyrastające na rabacie.

Innym problemem są ślimaki - wprawdzie wyrośniętymi kosmosach raczej się nie interesują, za to młode są ich przysmakiem. Może się więc okazać, że kosmos zszedł, ale został zjedzony, zanim go zauważyliśmy. Jeśli w naszym ogrodzie ślimaków jest dużo, można wysiać kosmos do doniczki i na rabatę przesadzić nieco starsze rośliny.

 

 

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl