Kosmos w ogrodzie. Uprawa i pielęgnacja kosmosów

2
Kosmos w ogrodzie. Uprawa i pielęgnacja kosmosów

Kosmosy, to kwiaty o miękkich, nitkowatych, zielonych i pierzastych liściach przypominających koper. Ich nazwa pochodzi od greckiego słowa kosmos oznaczającego porządek, ozdoba.  

Kosmosy kwitną bujnie okazałymi, płasko otwartymi, różnobarwnymi koszyczkami. Zarówno liście, jak i kwiaty są dekoracyjnym uzupełnieniem letnich, wiejskich bukietów.

Stanowisko i uprawa kosmosów

Są to chyba najwyższe kwiaty jednoroczne, bo dorastają do 1,5 metra wysokości. Ze względu na swą wysokość kosmosy są doskonałym tłem dla niższych rabat, zwłaszcza o przeciwstawnym pokroju i kolorze kwiatów. Nadaje się do tego werbena o krwiście czerwonych kwiatach oraz krzewy o ciemnozielonych błyszczących liściach. Ciekawie też wyglądają w sąsiedztwie kosmosów ozdobne odmiany czarnego bzu, na przykład „Diabolo”. Należy jednak uważać, gdyż kosmosy są zaborcze i mogą hamować wzrost innych roślin, zwłaszcza, jeśli posadzimy je zbyt blisko, na małym obszarze. Mają też tendencję do samoistnego rozsiewania się. Kosmosy rosną bardzo szybko z nasion, dlatego mogą być wysiewane późno, nawet pod koniec wiosny, co sprawia ze znajdują w ogrodzie nietypowe zastosowanie.

Przeczytaj równieżRośliny miododajne a wymieranie pszczółkosmos w ogrodzie

Można nimi uzupełniać braki w grządkach lub tworzyć z nich sezonowe, nieformalne żywopłoty, zasłaniające mniej reprezentacyjne części ogrodu. Jest wiele odmian tych sympatycznych i wytrzymałych na suszę kwiatów. Wśród nich są kosmosy o pojedynczych i pełnych kwiatach, jedno i dwukolorowe. Te niższe, o pokroju bardziej krzaczastym, polecane są na rabaty wzdłuż ścieżek, czy nawet na skalniak. Wysokie odmiany kosmosów można sadzić przy ścianach domów, czy osłaniać nimi nieciekawe ogrodzenia. Połączenie kilku odmian kosmosów, posadzonych na większym obszarze, daje kompozycję o niezwykłym uroku. Stwarza bowiem wrażenie łąki, co będzie z pewnością ciekawym pomysłem dla miłośników ogrodów o nieformalnym wyglądzie.
Kosmosy lubią słońce, chętnie rosną w przepuszczalnej i niezbyt zasobnej glebie. Dobrze znoszą dłuższe okresy bezdeszczowe. Kwitną przez całe lato do późnej jesieni.

Polecamy: Ostróżki, czyli kwiaty idealne do wiejskiego ogrodu

Ciekawe odmiany kosmosów

Jedna z najstarszych odmian kosmosów„Purity” o czystych, białych, dużych kwiatach, które wyglądają wyjątkowo delikatnie na tle miękkich, zielonych liści, jest szczególnie warta polecenia ze względu na długi okres kwitnienia. Dla wielbicieli żywych i wesołych kolorów najlepszą odmianą będzie „Picotee” o jasnoczerwonych kwiatach z ciemniejszą obwódką na obrzeżu płatków lub „Sensation”, która wydaje kwiaty białe o czerwonorożowych brzegach. Kwiaty obu tych odmian są duże i bardzo dekoracyjne. Odmiana „Sea Shells” ma ciekawe języczkowate kwiaty, w kolorze różowym i szkarłatnym, które posadzone na tle zieleni krzewów, pięknie ożywią kompozycję rabaty.

Oceń artykuł
4,73 / 11 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Beata Kubiak

Zdjęcia: fotolia, Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także