Kosmos w ogrodzie. Uprawa i pielęgnacja kosmosów

2
Kosmosy - onętki
Kosmosy kwitną pięknie, długo i kolorowo, a przy tym prawie nie mają wymagań. Czego chcieć więcej?

Kosmosy, czyli onętki, to kwiaty o miękkich, nitkowatych, zielonych i pierzastych liściach przypominających koper. Mają bardzo małe wymagania, za to kwitną pięknie przez całe lato.

Kosmosy kwitną bujnie okazałymi, płasko otwartymi, różnobarwnymi koszyczkami. Zarówno liście, jak i kwiaty są dekoracyjnym uzupełnieniem letnich, wiejskich bukietów.

Zobacz zdjęcia

Kosmosy w ogrodzie

Kosmosy, zwane też onętkami to niezwykle atrakcyjne i mało wymagające kwiaty ogrodowe.

Hmy2bbu - pixabay.com
Kosmos podwójnie pierzasty

Podstawowym gatunkiem jest kosmos podwójnie pierzasty. Ma kwiaty w odcieniach różu, białe i purpurowe.

Itamouri - pixabay.com
Ciemnoróżowy kosmos podwójnie pierzasty

Kwiaty kosmosów mają niby prosty pokrój, ale wyglądają bardzo wdzięcznie.

JaStra - pixabay.com
Kosmos siarkowy

Kosmos siarkowy różni się od podwójnie pierzastego m.in kolorem kwiatów - ten gatunek ma kwiaty żółte i pomarańczowe.

Elounge - pixabay.com
Rabata z kosmosów

Kosmosy są jednoroczne, ale bardzo łatwo same się rozsiewają.

Katarzyna Laszczak
Onętki - kosmosy na rabacie

Wysokie odmiany kosmosów idealnie nadają się na górne piętro rabat.

MariaGodfrida - pixabay.com
Różowe kosmosy

Kosmosy możemy posiać też pod ścianą domu, albo płotem.

NadineDoerle - pixabay.com
Kosmos podwójnie pierzasty o białych kwiatach

Kosmosy rosną szybko, więc nawet późno wysiane, mają szansę zakwitnąć. Dzięki temu dobrze nadają się do uzupełniania rabat i nasadzeń.

Pixel2013 - pixabay.com
Kosmosy podwójnie opierzone i siarkowe

Obydwa gatunki kosmosów można uprawiać razem.

Westhyhy - pixabay.com
Kosmos - kwiat cięty

Kosmosy dobrze nadają się też na kwiaty cięte i są bardzo trwałe.

Katarzyna Laszczak

Typowym gatunkiem jest kosmos podwójnie pierzasty - o kwiatach od białych, poprzez odcienie różu, do purpury, ale występują także kosmosy siarkowe, które mają kwiaty żółte i pomarańczowe. Kosmosy mają także mnóstwo odmian ozdobnych.

Dowiedz się więcej: Jak uprawiać kosmos siarkowy i czekoladowy

Stanowisko i uprawa kosmosów

Są to chyba najwyższe kwiaty jednoroczne, bo niektóre odmiany dorastają do 1,5 metra wysokości. Ze względu na swą wysokość kosmosy są doskonałym tłem dla niższych rabat, zwłaszcza o przeciwstawnym pokroju i kolorze kwiatów. Doskonale komponują się też z innymi kwiatami kojarzonymi z wiejskimi ogródkami, takimi jak floksy, czy rudbekie.

Kosmosy lubią słońce, chętnie rosną w przepuszczalnej, piaszczystej i niezbyt zasobnej glebie. Dobrze znoszą dłuższe okresy bezdeszczowe. Kwitną przez całe lato do późnej jesieni.

Należy jednak uważać, gdyż kosmosy są zaborcze i mogą hamować wzrost innych roślin, zwłaszcza, jeśli posadzimy je zbyt blisko, na małym obszarze. Mają też tendencję do samoistnego rozsiewania się.

Kosmosy rosną bardzo szybko z nasion, dlatego mogą być wysiewane późno, nawet pod koniec wiosny (a najwcześniej w kwietniu), co sprawia ze znajdują w ogrodzie nietypowe zastosowanie. Kosmosami można uzupełniać braki w grządkach lub tworzyć z nich sezonowe, nieformalne żywopłoty, zasłaniające mniej reprezentacyjne części ogrodu.

Polecamy też: Rudbekie - letnie kwiaty łatwe w uprawie

Kosmosy w ogrodzie

Jest wiele odmian tych sympatycznych i wytrzymałych na suszę kwiatów. Wśród nich są kosmosy o pojedynczych i pełnych kwiatach, jedno i dwukolorowe. Te niższe, o pokroju bardziej krzaczastym, polecane są na rabaty wzdłuż ścieżek, czy nawet na skalniak. Wysokie odmiany kosmosów można sadzić przy ścianach domów, czy osłaniać nimi nieciekawe ogrodzenia.

Połączenie kilku odmian kosmosów, posadzonych na większym obszarze, daje kompozycję o niezwykłym uroku. Stwarza bowiem wrażenie łąki, co będzie z pewnością ciekawym pomysłem dla miłośników ogrodów o nieformalnym wyglądzie.

Ciekawe odmiany kosmosów

Jedna z najstarszych odmian kosmosów„Purity” o czystych, białych, dużych kwiatach, które wyglądają wyjątkowo delikatnie na tle miękkich, zielonych liści, jest szczególnie warta polecenia ze względu na długi okres kwitnienia.

Dla wielbicieli żywych i wesołych kolorów najlepszą odmianą będzie „Picotee” o jasnoczerwonych kwiatach z ciemniejszą obwódką na obrzeżu płatków lub „Sensation”, która wydaje kwiaty białe o czerwonorożowych brzegach. Kwiaty obu tych odmian są duże i bardzo dekoracyjne.

Dowiedz się też: Jak uprawiać floksy duże i małe - kwiaty na rabaty i skalniaki

Odmiana „Sea Shells” ma ciekawe języczkowate kwiaty, w kolorze różowym i szkarłatnym, które posadzone na tle zieleni krzewów, pięknie ożywią kompozycję rabaty.

Gdy kosmos nie chce rosnąć

Kosmosy uchodzą za jedne z najłatwiejszych w uprawie roślin - w wielu przypadkach rozsiewają się same i chętnie rozrastają. Zdarzają się jednak przypadki, że kosmosy nie chcą rosnąć w naszym ogrodzie. Przyczyny tego mogą być różne i nie zawsze oczywiste.

Przede wszystkim te rośliny... lubią trudne warunki. Dlatego paradoksalnie na żyznych, zasobnych glebach nie zawsze się udają (nie lubią też gleb gliniastych, choć zdarza się, że i na takich rosną). Rabaty pod kosmosy nie należy nawozić, nie trzeba też przesadzać z ich podlewaniem. Pamiętajmy też, że nasiona należy siać płytko.

Jeśli wysiejemy kosmosy, uważajmy na kiełkujące rośliny - są delikatne i można je przez nieuwagę wyrwać przy pieleniu. Zwracajmy uwagę na miniaturowe "koperki", wyrastające na rabacie.

Innym problemem są ślimaki - wprawdzie wyrośniętymi kosmosach raczej się nie interesują, za to młode są ich przysmakiem. Może się więc okazać, że kosmos zszedł, ale został zjedzony, zanim go zauważyliśmy. Jeśli w naszym ogrodzie ślimaków jest dużo, można wysiać kosmos do doniczki i na rabatę przesadzić nieco starsze rośliny.

Podpowiadamy: Jak walczyć ze ślimakami w ogrodzie

 

 

Oceń artykuł
4,58 / 31 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Beata Kubiak

Polecamy Ci również

Zobacz także