Kosmos siarkowy i czekoladowy. Jak uprawiać nietypowe onętki

0
Kosmos siarkowy (Cosmos sulphureus)
Kosmosy siarkowe i czekoladowe zwracają uwagę pięknym i wyrazistym kolorem kwiatów.

Kosmosy podwójnie pierzaste to jedne z najpopularniejszych kwiatów ogrodowych. Ale są też kosmosy siarkowe i czekoladowe. Podpowiadamy, jak uprawiać te mniej znane gatunki onętków.

Kosmosy (onętki) podwójnie pierzaste, zwane też warszawiankami, to wyjątkowo swojskie kwiaty. Mają minimalne wymagania uprawowe i często same się rozsiewają, nawet – wydawałoby się – w skrajnie niegościnnych warunkach. Są na tyle znane i popularne, że często traktujemy je jako rodzimy gatunek. Tymczasem kosmosy (onętki) przybyły do nas z Ameryki Środkowej. Stamtąd pochodzą też dwa inne gatunki tych roślin. Są one mniej popularne, ale warto na nie zwrócić uwagę. To kosmos (onętek) siarkowy oraz kosmos czekoladowy. Poznajcie bliżej te kwiaty i zasady ich uprawy.

Zobacz zdjęcia

Kosmosy siarkowe

Kosmosy siarkowe mogą być wysokie, ale wyglądają wiotko i delikatnie. Najlepiej prezentują się posiane w grupie.

Dolidoli (pixabay.com)
Onętek siarkowy

Kwiaty tych kosmosów najczęściej są mocno pomarańczowe i mają po 8 płatków.

Elounge (pixabay.com)
Kosmos żółty

Kosmos żółty to alternatywna nazwa kosmosu siarkowego. Również w tym kolorze może mieć kwiaty.

Sarangib (pixabay.com)
Kwiat kosmosu siarkowy

Odmiany ozdobne mogę też mieć np. cieniowane płatki, a także zróżnicowaną wielkość.

Sarangib (pixabay.com)
Kosmosy siarkowe

Te kosmosy są łatwe w uprawie - lubią słońce i radzą sobie z suszą.

Summerpesce (pixabay.com)
Żółte kosmosy siarkowe

Kosmosy nie muszą mieć żyznej ziemi. Ważne, żeby była przepuszczalna, a najlepiej też - zasadowa lub o obojętnym odczynie.

Sarangib (pixabay.com)
Pomarańczowe kosmosy

Wyższym odmianom warto zapewnić podpory.

Himajin (pixabay.com)
Kosmosy siarkowe

Choć pochodzą z Ameryki Środkowej, kosmosy siarkowe stały się bardzo popularne w Japonii i Korei.

Ajs1980518 (pixabay.com)

Kosmos siarkowy – co to za kwiat

Kosmos siarkowy (Cosmos sulphureus), zwany też kosmosem żółtym, ma kwiaty nieco mniejsze niż kosmos podwójnie pierzasty. Płatki są krótsze i jest ich najczęściej osiem, ale są też odmiany o kwiatach półpełnych. Kosmos siarkowy ma kwiaty w intensywnie pomarańczowym kolorze, bywają również jaskrawo żółte oraz niemal czerwone, a także o cieniowanych płatkach. Ta kolorystyka odróżnia go od kosmosu podwójnie pierzastego, który występuje w gamie różów i fioletów (oraz bieli).

Liście kosmosu siarkowego są pierzaste, ale nie aż tak bardzo, jak podwójnie pierzastego (można powiedzieć, że mniej przypominają koperek, a bardziej natkę marchwi).

Kosmosy siarkowe mają zróżnicowaną wielkość – najczęściej dorastają do ok. 1 m wysokości, ale są także odmiany karłowe, osiągające 30-40 cm wys. Ma wzniesiony pokrój i rozgałęziające się pędy.

Podpowiadamy: Jak uprawiać kosmos podwójnie pierzasty i na co zwrócić uwagę

Jak uprawiać kosmos siarkowy

Kosmos siarkowy nie ma przesadnych wymagań uprawowych, z wyjątkiem ciepła. Należy go siać w zacisznych miejscach, gdzie będzie miał słońce przez co najmniej 6 godzin dziennie. Te rośliny nie są wymagające co do ziemi, poza tym, żeby była przepuszczalna i nie była kwaśna. Poza tym dobrze rosną i kwitną na niezbyt żyznym podłożu i nie wymagają nawożenia. Kiedy kosmosy dobrze się ukorzenią, są odporne na suszę. Jednak siewki i młode rośliny powinny mieć lekko wilgotne podłoże.

Wyższe odmiany mogą wymagać podpór. Pamiętajmy, że ogławianie (usuwanie przekwitłych kwiatów) przedłuża kwitnienie, warto więc robić to na bieżąco. Tym bardziej, że kosmosy same chętnie się rozsiewają.

Rozmnażanie kosmosów siarkowych

Kosmos siarkowy nie jest odporny na mróz i w polskim klimacie uprawia się go jako roślinę jednoroczną. Dobrze udaje się z nasion, ale trzeba pamiętać, żeby siać go do już dobrze ogrzanej ziemi (co najmniej ok. 20ºC). Można je też wysiać na rozsady (w marcu/kwietniu) i posadzić w maju. Czas kiełkowania jest dość zróżnicowany (od 7 do 21 dni), natomiast kwiatów można się spodziewać po 50-60 dniach. W polskich warunkach zakwita w lipcu/sierpniu i kwitnie aż do przymrozków.

Polecamy: Śniedek wątpliwy, który może kwitnąć zimą w domu lub latem w ogrodzie

Kosmos czekoladowy

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jednego przedstawiciela rodzaju kosmos, czyli kosmos czekoladowy (Cosmos atrosanguineus). Ta roślina zachwyca niezwykłym purpurowobrązowym zabarwieniem płatków, które mają piękną, aksamitną fakturę. W dodatku kwiaty wydzielają czekoladowo-waniliowy zapach.

Kosmosy czekoladowe dorastają do 60-70 cm wysokości (z czego ok. 30 cm przypada na pędy z kwiatami) i mają rozgałęziony pokrój. Kwiaty pojawiają się w lipcu-sierpniu i utrzymują do jesieni. Podobnie jak pozostałe kosmosy, wabią owady zapylające.

Jak uprawiać kosmos czekoladowy

Kosmos czekoladowy również lubi słońce i zaciszne miejsca. Preferuje próchnicze, przepuszczalne i lekko wilgotne ziemie (gorzej od kuzynów znosi suszę). Można go uprawiać w gruncie lub w pojemnikach.

Sprawdź też: Jak uprawiać języcznik zwyczajny - piękną paproć do ogrodu

Jak sadzić kosmos czekoladowy

Kosmos czekoladowy, w przeciwieństwie do pozostałych dwóch wspomnianych gatunków, może być uprawiany jako roślina wieloletnia. Tworzy on mięsiste kłącza i to one najczęściej pojawiają się w sprzedaży (lub już wyhodowane okazy w doniczkach). Sadzi się je, kiedy minie ryzyko przymrozków (w połowie maja). Można je też uprawiać w pojemnikach, na tarasach i balkonach, tym bardziej, że roślina jest nadal raczej rarytasem i nie jest sadzona masowo.

Kosmosy czekoladowe są w pewnym stopniu odporne na mróz (strefa odporności 6-11). W najcieplejszych regionach Polski można zaryzykować ich zimowanie w gruncie (okryte przed mrozem). Jesienią kłącza można też wykopać i przechować w chłodnym, suchym miejscu do wiosny. Rośliny uprawiane w doniczkach można po prostu przenieść do chłodnego garażu, piwnicy itp.

Cosmos atrosanguineus (kosmos czekoladowy)
Kosmosy czekoladowe nie są zbyt często spotykane, ale warto zwrócić na nie uwagę.
Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także