Kosiarki do trawy

Kosiarki do trawy

kosiarka do trawy Coraz popularniejsze staje się korzystanie z automatycznych kosiarek. Nie ma się czemu dziwić. Nie każdy ma przecież czas na ogród. Kosiarki mogą pracować non stop.
A montaż jest dziecinnie prosty
i zajmuje niewiele czasu.


Koszenie trawy nie musi być uciążliwe. Wystarczy zainstalować zautomatyzowaną kosiarkę. Można to zrobić w kilku prostych
i szybkich krokach. Podpowiadamy jak.

Plan

Najpierw przygotowujemy szkic działki, na którym zaznaczamy dom, rośliny, duże drzewa, wszystkie ścieżki, inne budynki oraz elementy małej architektury. Na szkicu musimy wyznaczyć teren pracy kosiarki oraz wybrać te miejsca, które nie będą koszone. Określa się je wyspami, a są to rabaty kwiatowe, oczka wodne, mała architektura itp. Musimy także znaleźć miejsce na stację ładującą kosiarki. Stację warto ulokować na równiej, płaskiej powierzchni, najlepiej w centralnej części ogrodu tak, by z trzech stron w promieniu minimum trzech metrów miała ona wolną przestrzeń.

Montaż instalacji

Gdy już mamy dokładny plan, możemy przystąpić do montażu kosiarki. Najpierw musimy ułożyć pętlę wyznaczającą teren jej działania. Robi się to według następujących wytycznych: linia ograniczająca powinna się znajdować 30 cm od ścian, 20 cm od rabat kwiatowych oraz 5 cm od ścieżek czy chodników. W miejscach trudno dostępnych (przy murach, płotach) najlepiej wysypać korę lub żwir. Trawa tam nie urośnie, więc my nie będziemy mieć problemu z jej koszeniem.
Początek przewodu warto zostawić luzem – przyda się, gdy będziemy podpinać kosiarkę do stacji dokującej. Przewód należy tak poprowadzić, by otaczał drzewka owocowe, grządki warzywne, krzewy i małą architekturę, tworząc oddzielone wyspy. Kosiarka ominie wtedy te miejsca. Gdy już rozwiniemy przewód, musimy go podłączyć do stacji ładującej (używamy do tego kombinerek: łączniki zaciskamy na każdej z dwóch końcówek pętli). Resztę przewodu odcinamy. Łączniki, zgodnie z instrukcją, wsuwamy do wtyczki – prawy koniec przewodu do prawej, lewy do lewej.

przewód ograniczającyPrzewód nie musi być zakopany. Jest ocynkowany, dlatego na pewno się nie zerwie. Przed wilgocią chroni go natomiast izolacja. By nie plątał się jednak pod nogami, trzeba go docisnąć do ziemi specjalnymi szpilkami.
Oczywiście pętlę ograniczającą można umieścić w ziemi, szczególnie gdy planujemy zbieranie filcu lub aerację trawnika. Można także poprowadzić ją częściowo pod ziemią, a częściowo po powierzchni trawnika.
Kosiarka musi także wiedzieć, jak wrócić do stacji ładującej. W tym celu przygotowujemy przewód doprowadzający, który łączy stację ładującą z pętlą ograniczającą. Najpierw rozwijamy dostateczną długość przewodu, a potem łączymy go z pętlą ograniczającą za pomocą specjalnych złączek zaciskowych.
Dobrze, jeśli ukształtowanie terenu w ogrodzie pozwala na to, by przewód ten przebiegał przez centralną część trawnika. Nie zapomnijmy o przymocowaniu go do podłoża za pomocą szpilek.
Pętlę przecinamy obcęgami do drutu, a każdy z jej przewodów wprowadzamy do zewnętrznych styków (są trzy). Przewód doprowadzający umieszczamy w środkowym otworze, a złączkę zaciskamy kombinerkami. Na końcówkę przewodu przy stacji ładującej nakładamy łącznik, po czym wpinamy go do wtyku. Na samym końcu musimy jeszcze podłączyć stację ładującą do transformatora, a ten do gniazdka elektrycznego. W ten sposób naładujemy akumulator kosiarki. Po zakończeniu montażu, należy sprawdzić, czy instalacja dobrze działa. Informuje nas o tym kolor diody umieszczonej na płycie ładującej. Jeżeli widzimy zielone ciągłe światło, komunikat jest prosty – poprawnie zainstalowaliśmy kosiarkę. Teraz możemy pozwolić sobie na odpoczynek.

Jaka jest automatyczna kosiarka?

  • W zależności od modelu może działać na terenie o nachyleniu do 35%.
  • Jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne - może jej używać w deszczu.
  • Ma prosty wyświetlacz i czytelną klawiaturę.
  • Przed kradzieżą zabezpiecza ją kod PIN - nie trzeba jej chować przed złodziejami.
  • Pracuje cicho, dlatego można ją włączać w nocy.

 

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Aleksandra Kuśmierczyk

Źródło: Husqvarna

Polecamy Ci również

Zobacz także