Kosiarka spalinowa czy elektryczna? Ceny kosiarek do trawy

Kosiarka spalinowa czy elektryczna? Ceny kosiarek do trawy

Zaczynamy sezon grillowy – czas zatem zadbać o trawniki i przydomowe ogródki! Zanim sezon wiosenno-letni zacznie się na dobre, warto poszukać solidnej kosiarki, dostosowanej do rozmiarów naszego trawnika i zasobności portfela. Zapraszamy do przekrojowego przeglądu kosiarek i ich cen.*

koszenie trawnika

Kosiarka do małego trawnika

Najważniejszym wyznacznikiem przy wyborze kosiarki do ogrodu powinna być powierzchnia trawnika. Jeżeli ma on od 100 do 250 metrów kwadratowych, nie potrzebujemy zaawansowanego sprzętu. Wystarczy kosiarka ręczna. W wersji wrzecionowej kosztuje około 220 złotych, co ciekawe, często posiada kosz o pojemności od 15 do 25 litrów. Warto też wyposażyć się w kosę spalinową lub elektryczną - pomoże usunąć trawę i chwasty przy załomach budynków, w rowach czy zakamarkach, czyli wszędzie tam, gdzie trudno dotrzeć z kosiarką. W przypadku wersji elektrycznej będziemy ograniczeni dostępem do źródła zasilania, wersja spalinowa sprawdzi się nawet w całkowitej głuszy. Za plastikową podkaszarkę z obracającą się żyłką zapłacimy ok. 60 zł, 200 – 250 zł będzie kosztowała kosa elektryczna lub akumulatorowa; za kosę spalinową, wyposażoną w metalowe ostrza i specjalną uprząż, zapłacimy ok. 300 – 400 zł. Pamiętajmy by do kosztu każdej kosiarki doliczyć jeszcze okulary i ubranie ochronne.

Jeśli jesteśmy skłonni wydać taką sumę, warto zainteresować się kosiarkami elektrycznymi. Najtańsze modele, o mocy 1000 W, znajdziemy w cenie ok. 200 zł. Co prawda rozstaw ostrzy w granicach 32 cm nie pozwoli na szybkie skoszenie dużego trawnika, dlatego sprzęt mieszczący się w tym zasięgu cenowym jest raczej dedykowany dla mniejszych powierzchni zielonych.

Kosiarka do średniego trawnika – elektryczna czy spalinowa?

Gdy czeka nas koszenie przydomowych ogródków o powierzchni od 250 do 500 metrów, najlepszym wyborem będzie solidna kosiarka elektryczna. Aby wybrać odpowiedni model, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Z punktu widzenia efektywności koszenia ważny jest rozstaw ostrzy, który pozwoli nam objąć szerszy pas zieleni. Do mniejszych trawników odpowiednia będzie wersja o szerokości 32 cm, modele między 34 a 38 cm poradzą sobie z większymi trawnikami.

Szerszy rozstaw będzie wymagał większego poboru mocy, od 1200 do 1600 W. Za mocniejszy sprzęt zapłacimy więcej, dlatego liczmy się z wydatkiem rzędu od 300 do nawet 550 złotych. W zamian możemy liczyć nie tylko na odczepiany kosz o pojemności od 30 do 45 l, ale także na opcję regulacji wysokości koszenia. Niektóre modele dysponują nawet sześcioma ustawieniami, dzięki czemu źdźbła będą miały od 15 do 90 mm długości. Kosiarką elektryczną z łatwością można manewrować wśród ogrodowej roślinności, a cicha praca pozwoli ściąć trawnik bez niepokojenia sąsiadów. Jedyną niedogodnością może być konieczność korzystania z najbliższego źródła zasilania. Z pomocą przychodzą kosiarki akumulatorowe, jednak ich koszt oscyluje w okolicach 1200 zł.

Kosiarka spalinowa do dużego trawnika

Na dużych trawnikach (500 – 1000 metrów kwadratowych) najlepiej sprawdzają się kosiarki spalinowe. W zależności od sposobu osadzenia ostrzy mówimy o kosiarkach rotacyjnych i bębnowych. Jednak znacznie ważniejsza będzie szerokość ich rozstawu oraz moc silnika, wyrażana w KM (koniach mechanicznych). Tutaj zasada jest dość prosta – im większy rozstaw i mocniejsza kosiarka, tym więcej będziemy musieli wydać.

Dlatego do mniej rozległych trawników możemy wybrać model 1,9 – 2,5 KM o szerokości ok. 40 cm i koszem o pojemności 40 l – cena ok. 500 zł (600 zł z napędem). W większych ogrodach sprawdzą się kosiarki spalinowe o rozstawie 46 cm i mocy 3,5 KM, których ceny kształtują się na poziomie 1050 – 1200 złotych. Za tę cenę lepiej wybrać model samojezdny, ponieważ nie są to sprzęty lekkie (ważą nawet kilkadziesiąt kilogramów), a skoszenie trawnika o powierzchni 1000 metrów kwadratowych oznacza 3-kilometrowy spacer.

Do wyjątkowo rozległych ogrodów i działek niezbędna będzie pracująca równo i pewnie kosiarka z kilkoma biegami. Ceny tych kosiarek kształtują się w granicach 1400 - 2300 złotych, mogą pochwalić się rozstawem ostrzy między 50 a 56 cm i mocą do 6 KM. Posiadają też pojemne, nawet 70-litrowe, kosze. Jeśli nie bardzo widzi się nam regularne opróżnianie pojemnika, szukajmy kosiarki spalinowej z wyrzutem i systemem mulczującym (rozdrabniającym). Tworzy on dobry kompost, który można zastosować do nawożenia w innych częściach ogrodu. Pamiętajmy, że do ceny każdej kosiarki spalinowej musimy doliczyć koszt paliwa i oleju napędowego, a także okresowego serwisowania i ostrzenia noży.

Czego szukać i jakich wydatków możemy się spodziewać, jeśli szukamy rozwiązania odpowiedniego dla wyjątkowo dużych trawników?

Kosiarki do zadań specjalnych

W przypadku największych areałów najlepiej sprawdzą się samojezdne kosiarki spalinowe typu traktorek. Nie są to sprzęty tanie, jednak ze względu na wygodę użytkowania, moc (od 10 KM do nawet 25 KM) i pewność działania będą idealne do trawników powyżej 1000 metrów kwadratowych. Najbardziej podstawowe wersje kosztują około 4500 złotych, te bardziej rozbudowane, do których podłączymy przyczepki o innych zastosowaniach (szczotka, przyczepka, wertykulator, aerator, pług odśnieżny) to koszt rzędu 6000 – 9000 złotych. Najmocniejsze kosiarki spalinowe typu traktorek o mocy porównywalnej z małolitrażowymi samochodami przydadzą się tylko do profesjonalnych zastosowań. Taki sprzęt, jakkolwiek wszechstronny i niezawodny, wymaga serwisowania oraz regularnych przeglądów.

Nowa kosiarka to spory wydatek w okresie wiosennych napraw czy letnich wakacji. Jednak jeśli chcemy podczas sezonu grillowego cieszyć się równo przyciętym i wypielęgnowanym trawnikiem, warto wygospodarować gotówkę na ten cel. Jeśli nasz budżet nie jest w stanie sprostać wyzwaniu, warto poszukać źródła dodatkowych środków, np. w postaci szybkiej pożyczki na dowolny cel.  Możemy taką znaleźć w ofercie Vivus.pl. Pożyczka na sprzęt ogrodowy to dobre rozwiązanie dla tych, którym zależy, aby trawnik podczas sezonu przypominał miękki, zielony dywan.

* artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Vivus.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także