Konwalie w ogrodzie - pachnące kwiaty na cieniste rabaty

1
Konwalie w ogrodzie
Konwalie nie rosną tylko w lasach. Możemy mieć je w swoim ogrodzie. Choć uprawa konwalii może był kłopotliwa.

Konwalie majowe są nieodzowną częścią wiejskich ogrodów, ale nie tylko. Konwalie dobrze rosną w słońcu i półcieniu, a jedynym problem w ich uprawie jest... nadmierne rozrastanie się roślin.

Uprawa konwalii w ogrodzie - od czego zacząć?

Przede wszystkim trzeba się zaopatrzyć w sadzonki lub nasiona konwalii. Są one sprzedawane w sklepach ogrodniczych lub na giełdach kwiatowych. Pamiętajmy jednak, że kwiatostanu o urzekającym zapachu nie uzyskamy raczej w pierwszym roku po nasadzeniu. Konwalia jest rośliną, która najpierw intensywnie rozwija swój system korzeniowy, a dopiero w późniejszej fazie wyłania się ponad powierzchnię ziemi i zaczyna kwitnąć. Te uwarunkowania rozwojowe byliny prowadzą często do kłopotów z nadmiernym jej rozrastaniem się w miejscach, w których jej nie chcemy.

Przeczytaj też: Lilak zwany bzem - pachnący krzew bardzo łatwy w uprawie

Konwalie – sadzonki

Sadzonki konwalii dostaniemy bez trudu niemal w każdym sklepie ogrodniczym. Sadzimy je w uprzednio przygotowaną glebę. Trzeba przewidzieć fakt, że  konwalie będą silnie rozrastać się, tworząc dywanowe kobierce.

Wysiew nasion konwalii

Wysiewu nasion konwalii powinno dokonywać się w temperaturze nie niższej niż 20ºC. Tylko wówczas bylina jest w stanie wzejść po około dwóch tygodniach od posadzenie nasion.
Konwalie wysiewać możemy bezpośrednio do przygotowanego gruntu w ogrodzie, jak również do skrzynki. Ostatnie rozwiązanie wydaje się być praktyczniejsze, ponieważ roślinę można wysiać w każdym dowolnym momencie i przetrzymywać w ogrzewanym pomieszczeniu, aż do czasu nastania wyższych temperatur na zewnątrz.

Wybór miejsca dla konwalii

Konwalia może dobrze rosnąć praktycznie w każdym miejscu ogrodu. Jest to uwarunkowane jej pierwotnym, leśnym pochodzeniem. Jednakże im bardziej osłonimy ją od słońca i zacienimy – będzie ona miała więcej liści. Kwiat natomiast staje się bujniejszy, jeśli docierają do niego promienie słoneczne. Na założenie uprawy konwalii doskonale nadają się miejsca w pobliżu płotów, parkanów ogrodowych i obszary usytuowanie pod drzewami.

Konieczne okazuje się również wyznaczenie konwalii granic, gdzie może ona rozmnażać swoje kłącza. Można tego dokonać za sprawą wkopanego w ziemię krawężnika. Konwalie można też posadzić z dala od innych roślin ogrodowych.

Sprawdź: Jakich roślin lepiej nie sadzić w ogrodzie

Gleba i nawożenie konwalii

Konwalia pobiera składniki mineralne z gleby głównie w okresie letnim, tj. od czerwca do sierpnia. Toleruje praktycznie każdy rodzaj gleby, jednak najlepsza dla konwalii jest gleba przepuszczalna wodę, żyzna i typowo próchnicza.

Właściwe nawożenie sprzyja rozwojowi kłączy, liści lub samego kwiatostanu. Abyśmy mogli poddać się czarującemu zapachowi kwiatu konwalii – zaleca się wapnowanie gleby, przy czym należy zaznaczyć, iż zabieg ten hamuje jednocześnie rozwój wegetatywny byliny.

Konwalia choruje rzadko, rzadko też atakują ją szkodniki roślin. Dlatego właśnie uchodzi za roślinę dobrą do uprawy nawet dla laika w kwestii ogrodnictwa.

Ciekawostki na temat konwalii

Ta niezwykle niewinnie wyglądająca roślina ma zarówno właściwości lecznicze, jak i silnie trujące. Kwiaty konwalii stosuje się jako olejek eteryczny dodawany do perfum lub jako jeden ze składników tabaki. Ponadto bylina uchodzi w ziołolecznictwie za środek nasercowy, moczopędny i lekko uspakajający. NIE NALEŻY SAMODZIELNIE STOSOWAĆ SPECYFIKÓW Z KONWALII.

Dowiedz się też: Jakie inne rośliny ogrodowe są trujące

UWAGA: trujące właściwości konwalii

Jeżeli w ogrodzie, w którym rosną konwalie przebywają małe dzieci, należy uważać, aby nie wzięły do buzi, np. dzwoneczka konwalii - może to doprowadzić do zatrucia pokarmowego.

Na świecie odnotowano również przypadki śmiertelne wśród najmłodszych, nawet po wypiciu wody z wazonu, w którym stały cięte kwiaty konwalii.

Jest również możliwość pomylenia liści konwalii z czosnkiem niedźwiedzim - uważajmy więc, co zbieramy!

Widać, ta urokliwa roślina potrafi wabić, zachwycać, ale jednocześnie jest w stanie wyrządzić niemałą krzywdę.

Oceń artykuł
4,37 / 27 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Mariola Nowak

Polecamy Ci również

Zobacz także