Konwalie w ogrodzie - pachnące kwiaty na cieniste rabaty

Mariola Nowak
Konwalie to leśne rośliny, ale bardzo dobrze czują się w ogrodach. Bez ich zapachu trudno wyobrazić sobie maj.
Konwalie to leśne rośliny, ale bardzo dobrze czują się w ogrodach. Bez ich zapachu trudno wyobrazić sobie maj. Katarzyna Laszczak
Konwalie majowe są nieodzowną częścią wiejskich ogrodów, ale nie tylko. Konwalie dobrze rosną w słońcu i półcieniu, a jedynym problem w ich uprawie jest... nadmierne rozrastanie się roślin.

Uprawa konwalii w ogrodzie - od czego zacząć?

Przede wszystkim trzeba się zaopatrzyć w sadzonki lub nasiona konwalii. Są one sprzedawane w sklepach ogrodniczych i stacjonarnych, i internetowych. Pamiętajmy jednak, że kwiatostanu o urzekającym zapachu nie uzyskamy raczej w pierwszym roku po nasadzeniu. Konwalia jest rośliną, która najpierw intensywnie rozwija swój system korzeniowy, a dopiero w późniejszej fazie zaczyna kwitnąć. Te uwarunkowania rozwojowe byliny prowadzą często do kłopotów z nadmiernym jej rozrastaniem się w miejscach, w których jej nie chcemy.

Konwalie – sadzonki

Sadzonki konwalii dostaniemy bez trudu niemal w każdym sklepie ogrodniczym. Jeśli mamy zaprzyjaźnionego ogrodnika, który ma te rośliny, można go poprosić o podzielenie się konwaliami - doskonale rozmnażają się przez podział kłączy. W październiku-listopadzie wystarczy wykopać kilka- kilkanaście i od razu posadzić.

Trzeba przewidzieć fakt, że  konwalie będą silnie rozrastać się, tworząc dywanowe kobierce. Można je wykorzystać jako rośliny zadarniające, szczególnie pod drzewami i krzewami, gdzie będą rosły lepiej niż trawa. W głębokim cieniu wprawdzie mogą nie kwitnąć, ale ich liście również są ładne.

Sadząc konwalie pamiętajmy, że rośliny bardzo intensywnie rozrastają się przez podziemne kłącza.
Sadząc konwalie pamiętajmy, że rośliny bardzo intensywnie rozrastają się przez podziemne kłącza. Katarzyna Laszczak

Wysiew nasion konwalii

Wysiewu nasion konwalii powinno dokonywać się w temperaturze nie niższej niż 20ºC. Tylko wówczas bylina jest w stanie wzejść po około dwóch tygodniach od posadzenie nasion. Konwalie wysiewać możemy bezpośrednio do przygotowanego gruntu w ogrodzie, jak również do skrzynki. Ostatnie rozwiązanie wydaje się być praktyczniejsze, ponieważ roślinę można wysiać w każdym dowolnym momencie i przetrzymywać w ogrzewanym pomieszczeniu, aż do czasu nastania wyższych temperatur na zewnątrz.

Wybór miejsca dla konwalii

Na założenie uprawy konwalii doskonale nadają się miejsca w pobliżu płotów, parkanów ogrodowych i obszary usytuowanie pod drzewami. Jednakże im bardziej osłonimy ją od słońca i zacienimy – będzie ona miała więcej liści. Kwiat natomiast staje się bujniejszy, jeśli docierają do niego promienie słoneczne, ale nie może to być słońce palące przez cały dzień. Idealne miejsce do półcień, gdzie dociera rozproszone światło lub słońce świeci przez godzin - rano lub popołudniu.

Pamiętaj o barierach dla konwalii

Konieczne okazuje się również wyznaczenie konwalii granic, gdzie może ona rozmnażać swoje kłącza. Można tego dokonać za sprawą wkopanego w ziemię krawężnika. W sklepach ogrodniczych są też dostępne tzw. bariery korzeniowe - jest to gruba i mocna folia, którą wkopuje się pionowo w ziemię i która ograniczy rozrost kłączy na boki.

Gleba i nawożenie konwalii

Konwalia pobiera składniki mineralne z gleby głównie w okresie letnim, tj. od czerwca do sierpnia. Toleruje praktycznie każdy rodzaj gleby, jednak najlepsza dla konwalii jest gleba przepuszczalna wodę, żyzna i typowo próchnicza.

Konwalie to bardzo długowieczne rośliny. Raz posadzone będą zdobiły ogród przez lata.
Konwalie to bardzo długowieczne rośliny. Raz posadzone będą zdobiły ogród przez lata. Gemjan - pixabay.com

Właściwe nawożenie sprzyja rozwojowi kłączy, liści lub samego kwiatostanu. Abyśmy mogli poddać się czarującemu zapachowi kwiatu konwalii – zaleca się wapnowanie gleby, przy czym należy zaznaczyć, iż zabieg ten hamuje jednocześnie rozwój wegetatywny byliny. Warto też stosować kompost o zasadowym odczynie (np. taki, do którego dodajemy skorupki jaj i/lub popiół), który wzbogaci ziemię w próchnicę.

Konwalia choruje rzadko, rzadko też atakują ją szkodniki roślin. Dlatego właśnie uchodzi za roślinę dobrą do uprawy nawet dla laika w kwestii ogrodnictwa. Może się jednak zdarzyć, że zainteresuje się nią poskrzypka. To owad o charakterystycznym, czerwonym kolorze, który uszkadza liście i pąki kwiatowe. Tu wyjaśniamy, jak wygląda poskrzypka i jak sobie z nią radzić.

Właściwości konwalii

Ta niezwykle niewinnie wyglądająca roślina ma zarówno właściwości lecznicze, jak i silnie trujące. Kwiaty konwalii stosuje się jako olejek eteryczny dodawany do perfum lub jako jeden ze składników tabaki. Ponadto bylina uchodzi w ziołolecznictwie za środek nasercowy, moczopędny i lekko uspakajający. NIE NALEŻY SAMODZIELNIE STOSOWAĆ SPECYFIKÓW Z KONWALII.

UWAGA: trujące właściwości konwalii

Jeżeli w ogrodzie, w którym rosną konwalie przebywają małe dzieci, należy uważać, aby nie wzięły do buzi, np. dzwoneczka konwalii - może to doprowadzić do zatrucia pokarmowego. Również owoce konwalii mogą być dla nich kuszące. Trujące są wszystkie części rośliny.

Owoce konwalii pojawia się późnym latem i długo pozostają na gałązkach. Nie weźmy ich przypadkiem za jadalne jagody - są TRUJĄCE.
Owoce konwalii pojawia się późnym latem i długo pozostają na gałązkach. Nie weźmy ich przypadkiem za jadalne jagody - są TRUJĄCE. Katarzyna Laszczak

Nie używajmy konwalii do dekorowania potraw lub zastawy stołowej! Takie praktyki zdarzają się np. przy okazji przyjęć komunijnych.

Na świecie odnotowano również przypadki śmiertelne wśród najmłodszych, nawet po wypiciu wody z wazonu, w którym stały cięte kwiaty konwalii.

Jest również możliwość pomylenia liści konwalii z czosnkiem niedźwiedzim - uważajmy więc, co zbieramy!

Liście czosnku niedźwiedziego wyrastają wcześniej. Jednak przez pewien czas występują równocześnie z liśćmi konwalii. Uważajmy, żeby nie pomylić tych
Liście czosnku niedźwiedziego wyrastają wcześniej. Jednak przez pewien czas występują równocześnie z liśćmi konwalii. Uważajmy, żeby nie pomylić tych roślin! Katarzyna Laszczak

Widać, ta urokliwa roślina potrafi wabić, zachwycać, ale jednocześnie jest w stanie wyrządzić niemałą krzywdę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl