Konstrukcje ogrodowe z wierzby. Jak zrobić altanę, płotek, tunel itp.

0
Konstrukcje ogrodowe z wierzby. Jak zrobić altanę, płotek, tunel itp.
Elementy małej architektury można wykonać z żywych roślin.

Szukacie pomysłu na oryginalny płot, altanę i inne elementy małej architektury ogrodowej? Podpowiadamy, jak zrobić zielone konstrukcje z wierzby.

Kiedy zastanawiamy się nad płotkami czy altankami ogrodowymi, do głowy przychodzą nam najczęściej dwa rozwiązania: zakup gotowych elementów, których jest teraz spory wybór, albo samodzielna budowa z drewna. Jest jednak i inna metoda –  to samodzielne wykonanie konstrukcji, ale z żywych roślin.

Polecamy: Łąkowe kwiaty na rabaty. Co warto posiać

Wbrew pozorom nie jest to bardzo trudne, choć wymaga nieco pracy. Jednak efekty są zaskakujące, i wcale nie musimy na nie długo czekać. Dodatkowym atutem jest to, że mamy więcej zielonych, żywych i normalnie funkcjonujących roślin. Tyle, że tworzą one płotki, parawany, tunele, czy inne konstrukcje.

Zobacz zdjęcia

Tunel z wierzby

Różne konstrukcje ogrodowe można tworzyć także z żywych roślin. Szczególnie dobrze nadaje się do tego tzw. wierzba energetyczna.

Katarzyna Latos, Latosowo
Tunel z wierzby jako parawan

Konstrukcje z wierzby można wykorzystać tak jak tradycyjne elementy małej architektury. Ale ich zaletą jest to, że są z żywych i rosnących roślin.

Katarzyna Latos, Latosowo
Płotek z wierzby

Wielkość i forma konstrukcji zależy przede wszystkim od naszych potrzeb, pomysłów, a także wielkości ogrodu.

Katarzyna Latos, Latosowo
Płotek z wierzby zimą

Konstrukcje z wierzby wyglądają pięknie i naturalnie o każdej porze roku.

Katarzyna Laszczak
Konstrukcja z wierzby

Tworzenie konstrukcji z wierzby najlepiej zacząć wiosną, bo wiąże się to z sadzeniem pędów wierzby.

Katarzyna Latos, Latosowo
"Namiot-altanka" z wierzby

Wierzba szybko ukorzenia się i jeszcze w tym sezonie konstrukcje pokryją się liśćmi.

Katarzyna Latos, Latosowo
"Sklepienie" altanki

Pędy wierzby są na tyle giętkie, że można te przeplatać w wyginać, tworząc różne kształty.

Katarzyna Latos, Latosowo
Fragment płotu z wierzby

Pędy co roku wypuszczają nowe przyrosty, co sprawia, że konstrukcje pokrywają się zielenią.

Katarzyna Latos, Latosowo
Płot z wierzby

Pędy wierzby można sadzić również pod kątem, dzięki czemu od razu powstaje "kratownica".

Katarzyna Laszczak
Płotek i brama

Konstrukcje z wierzby wymagają pielęgnacji, jak każde inne żywe rośliny, jednak nie są bardzo wymagające.

Katarzyna Latos, Latosowo
Wierzbowy płot

Wierzba wymaga wilgoci i po posadzeniu trzeba ją nawadniać. W późniejszych latach trzeba pamiętać o przeplataniu nowych pędów.

Katarzyna Latos, Latosowo
Zielona konstrukcja

Latem konstrukcje z wierzby idealnie wtapiają się w otaczającą zieleń i są naturalnym elementem ogrodu.

Katarzyna Latos, Latosowo
Alejka między wierzbami

Tak zwana wierzba energetyczna jest często uprawiania na plantacjach, na biomasę.

Katarzyna Latos, Latosowo
Plantacja wierzby energetycznej

Wierzba wiciowa pochłania ona około 80% szkodliwych substancji znajdujących się w glebie, pomaga ziemię oczyścić i zrekultywować. Jej nasadzenie mogą być świetnym uzupełnieniem przydomowych biooczyszczalni

Katarzyna Latos, Latosowo

Wierzba energetyczna na konstrukcje ogrodowe

Do wykonania żywych konstrukcji dobrze nadaje się wierzba biała, ale wprost idealnym gatunkiem jest wierzba wiciowa (Salix viminalis). To właśnie z niej są wykonane konstrukcje w gospodarstwie agroturystycznym Latosowo:

– Wierzba jest bardzo żywotną rośliną, często wystarczy włożyć gałązkę do ziemi i poczekać, aż ożyje i urośnie. Mamy różne gatunki wierzb, jednak żywe konstrukcje tworzymy z wierzby wiciowej, zwanej konopianką. To wierzba charakteryzująca się szybkim przyrostem, dlatego jest traktowana jako roślina energetyczna. W naszym gospodarstwie mamy jej plantację, więc sadzonek na nowe konstrukcje jest bez liku w różnej wielkości i kształcie. – mówi Katarzyna Latos.

Ta wierzba rośnie naturalnie w Polsce (szczególnie na podmokłych terenach), jest przystosowana do klimatu, odporna na choroby i trudne warunki. Sadzonki można bez trudu kupić za przystępną cenę. Niekiedy można je też uzyskać z plantacji, bo bywa ona uprawiana na biomasę.

Poznaj: Różne gatunki wierzby, ich właściwości i zastosowanie

Jakie konstrukcje można zrobić w wierzby

Poza tym, że wierzba rośnie szybko, to jej pędy są elastyczne. I właśnie ta cecha sprawia, że idealnie nadaje się na różnego rodzaju konstrukcje. Ograniczeniem jest głównie wielkość ogrodu, czas i… fantazja. Z wierzby łatwo "posadzić” altankę czy rodzaj namiotu, zrobić niski płotek lub parawan dzielący ogród na części, albo np. osłaniający taras. Dzieci ucieszą się z tuneli i przejść (które jednocześnie można wykorzystać jako płot). Pięknie też wyglądają różnego rodzaju łuki i bramy. Wierzba daje duże możliwości i spokojnie możemy eksperymentować z różnymi kształtami i formami.

Jak zrobić konstrukcje ogrodowe

Oczywiście zawsze trzeba zacząć od planu, choćby ogólnego. Zarys przyszłej konstrukcji wytyczamy na ziemi. Pod sadzonki kopiemy dołki lub rowek (na głębokość ok. 30 cm). Do wykonania konstrukcji najlepiej nadają się pędy o długości ok. 2 metrów. Sadzimy je w ustalonych odstępach (zależą one od tego, jaką konstrukcję chcemy stworzyć).

Jeśli ma powstać płot służący jednocześnie jako parawan, pędy umieszczamy co ok. 30 cm. Podobnie w przypadku altanki o „gęstych” ściankach. Przy tunelach rozstaw sadzonek może być rzadszy, nawet co ok. 1 metr. Pędy możemy umieszczać w ziemi pionowo lub pod kątem – jeśli chcemy stworzyć kratownicę. Po posadzeniu, górne części pędów przyginamy i przeplatamy tak, żeby powstał odpowiedni kształt. W newralgicznych konstrukcyjnie miejscach, pędy można związać ze sobą sznurkiem.

– Najlepiej i najłatwiej przyjmą się sadzonki z gałęzi, które jeszcze nie puściły pączków, mamy jednak doświadczenie, że te zerwane później, też dawały sobie radę. Ważne jest, żeby nowo stworzoną konstrukcję obficie podlewać, pomagając tym samym szybko wykształcić nowe korzenie. Oczywiście kształt konstrukcji pod wpływem przyrostów ulega zmianie. – podpowiada właścicielka Latosowa.

Pielęgnacja ogrodowych konstrukcji

Konstrukcje z wierzby wymagają nieco pielęgnacji – ciągle będziemy mieli do czynienia z żywymi i rosnącymi roślinami. Tuż po posadzeniu ważne jest regularne podlewanie. Natomiast w kolejnych latach, konstrukcje będzie trzeba przede wszystkim „doplatać”.

– Wczesną wiosną zeszłoroczne gałęzie przeplatamy, aby całość znów uzyskała pożądany kształt. Pod wpływem czasu, część przyrostów może obumrzeć, wysuszyć się, wtedy zastępujemy je młodymi, które wyrosły obok, oplatając jedne drugimi. Można zawsze dosadzić też kolejne gałązki, żeby dosztukować ewentualne ubytki. Nasze najstarsze żywe konstrukcje mają 5 lat, co roku powstają nowe. Niestety ostatni rok był niezwykle suchy, nie było zimy (a w związku z tym roztopów) i teraz zaczęliśmy intensywne podlewanie naszej wierzby. – mówi Katarzyna Latos.

Konstrukcji z wierzby nie trzeba przycinać, ale można to robić. Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać. Jeśli konstrukcja ma być gęsta, wystarczy zaplatać gałązki. Jeśli bardziej ażurowa, to wczesną wiosną młode pędy można przyciąć.

Podpowiadamy: Jak założyć ogród bez błędów. 10 rzeczy, które trzeba wziąć pod uwagę

Ogród dla dużych i małych

Robienie i pielęgnacja konstrukcji z wierzby wymaga pewnego zaangażowania czasu i pracy. Ale poza samy kopaniem i sadzeniem nie jest ona obciążająca. Z powodzeniem możemy wykonywać ją na przykład wspólnie z dziećmi. Tym bardziej, że wiele konstrukcji może powstać właśnie dla nich – altanki-chatki albo niższe tunele, które mogą służyć po prostu do zabawy, a jednocześnie być dekoracją ogrodu.

Wszystkie konstrukcje prezentowane na zdjęciach można oglądać (i użytkować) w gospodarstwie agroturystycznym Latosowo.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także