Konserwacja tarasu drewnianego

Konserwacja tarasu drewnianego

Tarasy z drewna są coraz popularniejsze. Mogą nam służyć przez wiele lat, jednak ważna jest ich właściwa pielęgnacja.

Przydomowy drewniany taras jest szczególnie narażony na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Duże znaczenie ma materiał, z którego jest wykonany. Szczególnie odpornym surowcem jest drewno egzotyczne, ponieważ jest bardziej odporne biologicznie i mniej podatne na uszkodzenia. Egzotyczne gatunki natura wyposażyła w olejki i substancje chemiczne chroniące je przed wpływem grzybów i bakterii.

fot. Kopp - Podłogi Naturalnie Doskonałefot. Kopp - Podłogi Naturalnie Doskonałe

Sam materiał, z którego wykonano taras, choć bardzo odporny, wymaga pielęgnacji. Aby taras
z drewna przetrwał długie lata, należy o niego odpowiednio zadbać. Po sezonie zimowym taras należy przede wszystkim odpowiednio wyczyścić. Regularne sprzątanie tarasu gwarantuje zachowanie jego właściwości. W deskach gromadzą się szczątki roślin, błoto i piasek, dlatego, po zimie warto umyć taras wysokociśnieniową myjką. Do większych zabrudzeń trzeba czasem użyć ryżowej szczotki i odpowiednich środków chemicznych.

fot. Kopp - Podłogi Naturalnie DoskonałeSprzątanie tarasu jest konieczne, ale nie wystarczające. Musimy pamiętać o jego regularnej pielęgnacji. Drewno egzotyczne cechuje wysoka odporność, ale olejując taras jeszcze ją zwiększymy. Niezadbane deski tarasowe szarzeją, zaś ich regularne olejowane pozwala zachować naturalny kolor drewna. Bezwzględnie pierwszy raz deski tarasowe powinniśmy zaolejować przy ich montażu. Później tę czynność zaleca się wykonać raz lub dwa razy w roku. Przed rozpoczęciem sezonu taras należy pokryć nową warstwą oleju, która zabezpieczy go na cały sezon intensywnego użytkowania, a po sezonie kolejną warstwą oleju, zabezpieczającą taras przed zimą. Pamiętajmy, że drewno egzotyczne jest odporne na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, jednak jego walory estetyczne mogą się pogorszyć bez odpowiedniej pielęgnacji.
Konserwacja tarasu, wbrew pozorom, nie wymaga znacznego wysiłku. Pamiętając o jego regularnym sprzątaniu i pielęgnacji zyskujemy wspaniałe miejsce do wypoczynku. Do tego, dzięki estetycznym walorom drewna, świetnie się prezentujące.

Oceń artykuł
3,60 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Wątor

Źródło: Kopp - Podłogi Naturalnie Doskonałe

Polecamy Ci również

Zobacz także