Konserwacja ogrodzenia

Konserwacja ogrodzenia

impregnacja drewnianego ogrodzeniaOgrodzenie posesji to wizytówka domu, a więc i jego mieszkańców. Warto, by wyglądało elegancko, czysto i zachęcało do wejścia. Oddziaływania czasu i warunków atmosferycznych nie zatrzymamy – możemy jednak przeciwdziałać jego efektom.

Ogrodzenia metalowe, drewniane czy betonowe z biegiem czasu ulegają zniszczeniu. Surowy i zmienny polski klimat oddziałuje na materiał, zmieniając jego stan i właściwości, a tym samym wygląd otaczającego naszą posesję płotu. Odrapana, nieestetyczna brama psuje efekt odnowionej elewacji czy zadbanego ogrodu. Warto więc włożyć trochę wysiłku w jej pielęgnację.

konserwacja ogrodzenia drewnianegoOgrodzenia drewniane

Wiele osób decyduje się na ogrodzenia drewniane. Drewno to materiał ciepły w dotyku, elegancki i ponadczasowy. Jako surowiec naturalny jest jednak bardzo podatny na działanie środowiska naturalnego. Największym zagrożeniem dla drewna jest wilgoć, promienie UV i biologiczne szkodniki drewna, jak grzyby i glony. Możemy przeciwdziałać szkodliwości tych czynników, impregnując powierzchnie - najlepiej raz na kilka lat. W sklepach dostępnych jest wiele gotowych środków do impregnacji drewna. Sam zabieg jest bardzo prosty i możemy wykonać go samodzielnie. O czym warto pamiętać? - Przed impregnacją sprawdźmy, czy drewno jest suche, a także, jakie są prognozy pogody. Powierzchnia nie może być narażona na wilgoć zarówno przed, jak i tuż po impregnowaniu. Na początku oczyśćmy ogrodzenie szczotką lub papierem ściernym. Musimy usunąć z niego glony, tłuste plamy i wszystkie zabrudzenia. Gdy przygotujemy już podłoże, pozostaje nam tylko rozprowadzić na nim warstwę impregnatu. Najlepiej zrobić to zwykłym pędzlem. Po nałożeniu należy odczekać kilka minut. Po tym czasie nadmiar impregnatu trzeba usunąć za pomocą suchego pędzla. W ten sposób nie powstaną zacieki, znacznie wpływające na estetykę impregnowanego elementu – tłumaczy Andrzej Cholewka, ekspert z firmy Lakma SAT.

konserwacja ogrodzenia metalowegoOgrodzenia metalowe

W przypadku elementów żeliwnych i stalowych, największym zagrożeniem jest korozja, czyli efekt chemicznego lub elektrochemicznego działania środowiska na metal. Jej przykładem jest rdzewienie żelaza, śniedzenie mosiądzu czy miedzi. W celu zabezpieczenia powierzchni przed korozją stosuje się środki, które poprzez ścisły kontakt z powierzchnią metalu chronią ją przed działaniem środowiska.
Zabiegi konserwacyjne powinniśmy przeprowadzać, co około 5 lat. - Na początku, tak jak w przypadku drewna, trzeba oczyścić powierzchnie. Należy usunąć kurz, łuszczącą się farbę, rdzę za pomocą drucianej szczotki, papieru ściernego lub szlifierki. Następnie najłatwiej będzie nam użyć specjalnego preparatu, „3 w 1”, który nie tylko zabezpiecza malowane nim powierzchnie przed korozją, ale też zastępuje farbę podkładową stosowaną do zagruntowania powierzchni oraz farbę między warstwową i nawierzchniową przeznaczoną do końcowego, ochronno - dekoracyjnego malowania. Środki tego typu, oprócz działania antykorozyjnego, nadają powierzchni estetyczny, matowy wygląd, w wybranym przez użytkownika kolorze – radzi ekspert z Lakma SAT.

Ogrodzenia betonowe i kamienne

Ogrodzenia wykonane z betonu są wyjątkowo trwałe i nie wymagają zbyt intensywnych zabiegów konserwacyjnych. Jeśli posiadamy te, wykonane z gazonów ogrodowych - wystarczy je okresowo czyścić z zabrudzeń mechanicznych. Najlepiej wykonuje się to urządzeniem ciśnieniowym. W przypadku użycia na murkach kamienia elewacyjnego, producenci zalecają poddanie go zabiegowi impregnacji. Ma ona na celu zabezpieczenie ogrodzenia przed szkodliwym oddziaływaniem warunków atmosferycznych, ale również podkreślenie jego walorów. Przed impregnacją, kamień elewacyjny należy dokładnie wyczyścić. Aby zapobiec powstawaniu różnic kolorystycznych na powierzchni ogrodzeń betonowych, należy zwrócić uwagę na warunki ich ekspozycji. Wyroby poddane intensywniejszemu nasłonecznieniu czy oddziaływaniu wody należy odpowiednio częściej pielęgnować i zabezpieczać.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Lakma SAT

Polecamy Ci również

Zobacz także