Aby urządzenia spalinowe i elektryczne, używane do prac w ogrodzie, doczekały w dobrym stanie do kolejnego sezonu, musimy zadbać o ich właściwe zabezpieczenie na okres zimowy.
Konserwacja kosiarek i kos spalinowych
Urządzenia mechaniczne z silnikiem spalinowym, takie jak kosiarki, kosy, nożyce do przycinania krzewów powinny zostać odpowiednio przygotowane i zakonserwowane na zimę. Konserwację urządzeń możemy powierzyć autoryzowanemu serwisowi lub wykonać ją samodzielnie. Jeśli zdecydujemy się na to drugie rozwiązanie, powinniśmy wykonać następujące czynności:
- Pierwszym krokiem powinno być zapoznanie się z instrukcją obsługi danego urządzenia, która zawiera nie tylko nie tylko najważniejsze informacje na temat funkcjonowania danego modelu i zasad bezpieczeństwa, ale także dokładne wskazówki dotyczące konserwacji sprzętu.
- Przed przystąpieniem do właściwych prac należy pamiętać o odłączeniu przewodu elektrycznego od świecy zapłonowej.
- Urządzenia spalinowe należy przechowywać bez paliwa – zbiornik należy opróżnić po ostatnim użyciu urządzenia, a następnie uruchomić silnik i wypalić resztki paliwa.
- Z urządzenia należy także usunąć olej z silnika. W tym celu należy wykręcić bagnet olejowy i przelać zużyty olej do płaskiego naczynia, przechylając urządzenie nad naczyniem. Najlepiej tę operację wykonać to zaraz po zakończeniu pracy, ponieważ rozgrzany olej jest rzadszy i łatwiej go usunąć. Zużyty olej należy przelać do butelki po oleju i dostarczyć do punktu utylizacji.
- Kiedy urządzenie jest opróżnione z paliwa i oleju, powinniśmy dokładnie oczyścić i sprawdzić stan dokręcenia wszystkich śrub (a w kosiarkach także – stan kosza i korpusu).
- Jeśli na metalowych elementach została uszkodzona warstwa lakieru, powinniśmy te miejsca dokładnie oczyścić i nałożyć nową warstwę lakieru.
- Ważną czynność jest ocena stanu noży, w urządzeniach w nie wyposażonych. W tym celu należy odkręcić śruby i zdemontować noże. Jeśli są zniszczone – wymieniamy je na nowe, natomiast stępione oddajemy do punktu serwisowego do naostrzenia (uwaga – po naostrzeniu nóż musi zostać odpowiednio wyważony). Nowe lub naostrzone noże przykręcamy, pamiętając o starannym dokręceniu śrub mocujących.
- Przynajmniej raz w roku musimy wymienić filtr powietrza (w zależności od stopnia eksploatacji urządzenia mogą być konieczne częstsze wymiany filtra).
- Wymienić należy także świecę zapłonową.
- Na koniec należy napełnić silnik nowym olejem, kontrolując jego poziom za pomocą bagnetu.
Podpowiadamy: Jak przygotować ogród do zimy
Konserwacja kosiarek elektrycznych
- Wszystkie prace konserwacyjne należy wykonywać, kiedy urządzenie jest odłączone od źródła zasilania.
- Kosiarki należy oczyścić z pozostałości trawy – jednak nie można do tego celu używać wody pod ciśnieniem, ponieważ grozi to zamoczeniem silnika lub elementów instalacji elektrycznej.
- Następnie należy sprawdzić stan przewodów elektrycznych oraz czy osłona wyrzutu i kosz nie uległy przetarciu.
- Kolejnych czynności – takich jak dokręcenie śrub oraz ocena stanu i ewentualna wymiana noży – dokonujemy tak samo, jak w przypadku kosiarek spalinowych.
- Pamiętajmy, by urządzenia elektryczne pozostawić na zimę w suchych pomieszczeniach.
Przeczytaj też: Jakie prace w ogrodzie wykonać w listopadzie