Konserwacja kosiarek spalinowych i elektrycznych krok po kroku

0
Kosiarka do trawy
Kosiarki spalinowe i elektryczne trzeba przygotować do zimy i zakonserwować je.

Aby urządzenia spalinowe i elektryczne, używane do prac w ogrodzie, doczekały w dobrym stanie do kolejnego sezonu, musimy zadbać o ich właściwe zabezpieczenie na okres zimowy.

Konserwacja kosiarek i kos spalinowych

Urządzenia mechaniczne z silnikiem spalinowym, takie jak kosiarki, kosy, nożyce do przycinania krzewów powinny zostać odpowiednio przygotowane i zakonserwowane na zimę. Konserwację urządzeń możemy powierzyć autoryzowanemu serwisowi lub wykonać ją samodzielnie. Jeśli zdecydujemy się na to drugie rozwiązanie, powinniśmy wykonać następujące czynności:

 1. Pierwszym krokiem powinno być zapoznanie się z instrukcją obsługi danego urządzenia, która zawiera nie tylko nie tylko najważniejsze informacje na temat funkcjonowania danego modelu i zasad bezpieczeństwa, ale także dokładne wskazówki dotyczące konserwacji sprzętu.
 2. Przed przystąpieniem do właściwych prac należy pamiętać o odłączeniu przewodu elektrycznego od świecy zapłonowej.
 3. Urządzenia spalinowe należy przechowywać bez paliwa – zbiornik należy opróżnić po ostatnim użyciu urządzenia, a następnie uruchomić silnik i wypalić resztki paliwa.
 4. Z urządzenia należy także usunąć olej z silnika. W tym celu należy wykręcić bagnet olejowy i przelać zużyty olej do płaskiego naczynia, przechylając urządzenie nad naczyniem. Najlepiej tę operację wykonać to zaraz po zakończeniu pracy, ponieważ rozgrzany olej jest rzadszy i łatwiej go usunąć. Zużyty olej należy przelać do butelki po oleju i dostarczyć do punktu utylizacji.
 5. Kiedy urządzenie jest opróżnione z paliwa i oleju, powinniśmy dokładnie oczyścić i sprawdzić stan dokręcenia wszystkich śrub (a w kosiarkach także – stan kosza i korpusu).
 6. Jeśli na metalowych elementach została uszkodzona warstwa lakieru, powinniśmy te miejsca dokładnie oczyścić i nałożyć nową warstwę lakieru.
 7. Ważną czynność jest ocena stanu noży, w urządzeniach w nie wyposażonych. W tym celu należy odkręcić śruby i zdemontować noże. Jeśli są zniszczone – wymieniamy je na nowe, natomiast stępione oddajemy do punktu serwisowego do naostrzenia (uwaga – po naostrzeniu nóż musi zostać odpowiednio wyważony). Nowe lub naostrzone noże przykręcamy, pamiętając o starannym dokręceniu śrub mocujących.
 8. Przynajmniej raz w roku musimy wymienić filtr powietrza (w zależności od stopnia eksploatacji urządzenia mogą być konieczne częstsze wymiany filtra).
 9. Wymienić należy także świecę zapłonową.
 10. Na koniec należy napełnić silnik nowym olejem, kontrolując jego poziom za pomocą bagnetu.

Podpowiadamy: Jak przygotować ogród do zimy

Konserwacja kosiarek elektrycznych

 1. Wszystkie prace konserwacyjne należy wykonywać, kiedy urządzenie jest odłączone od źródła zasilania.
 2. Kosiarki należy oczyścić z pozostałości trawy – jednak nie można do tego celu używać wody pod ciśnieniem, ponieważ grozi to zamoczeniem silnika lub elementów instalacji elektrycznej.
 3. Następnie należy sprawdzić stan przewodów elektrycznych oraz czy osłona wyrzutu i kosz nie uległy przetarciu.
 4. Kolejnych czynności – takich jak dokręcenie śrub oraz ocena stanu i ewentualna wymiana noży – dokonujemy tak samo, jak w przypadku kosiarek spalinowych.
 5. Pamiętajmy, by urządzenia elektryczne pozostawić na zimę w suchych pomieszczeniach.

Przeczytaj też: Jakie prace w ogrodzie wykonać w listopadzie


Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Aries Power Equipment, Honda

Polecamy Ci również

Zobacz także