Kompozycje z pelargoniami: z czym łączyć pelargonie w doniczkach

0
Kompozycja z pelargoniami
Pelargonie można sadzić samodzielnie, ale też z wieloma innymi kwiatami i trawami ozdobnymi. Tu - z gatunkiem petunii i rozplenicą japońską.

Pelargonie to jedne z najpopularniejszych i najpiękniejszych roślin balkonowych. Swoją popularność zawdzięczają głównie atrakcyjnym kwiatom i długiemu okresowi kwitnienia, ale także łatwości uprawy i wytrzymałości na zmienne warunki pogodowe.

Kompozycje z pelargoniami - uwzględnij wymagania kwiatów

Pelargonie to także jedne z najlepszych kwiatów nadających się do tworzenia kompozycji doniczkowych, gdyż bez problemu można je łączyć z wieloma innymi gatunkami roślin, posiadającymi podobne wymagania uprawowe. Pelargonie kochają słońce oraz preferują żyzne, próchnicze i umiarkowanie wilgotne podłoże, dlatego są doskonałym towarzystwem dla wielu atrakcyjnych kwiatów balkonowych.

Zobacz zdjęcia

Pelargonie i surfinie

Pelargonie i surfinie należą do najbardziej popularnych kwiatów balkonowych. Pamiętajmy jednak, że surfinie nie lubią przesuszenia, dlatego taką kompozycję, trzeba starannie podlewać.

Romi - pixabay.com
Pelargonia i petunie

Pelargonie w połączeniu z petuniami prezentują się bardzo atrakcyjnie. Typowe petunie są też bardziej odporne na suche podłoże niż ich kuzynki o zwisającym pokroju, czyli surfinie.

PIXel1 - pixabay.com
Pelargonie, koleusy i kocanki włochate

Kwitnące pelargonie dobrze wyglądają w towarzystwie roślin o dekoracyjnych liściach, takich jak kocanki i koleusy.

Katarzyna Laszczak
Pelargonia, petunie i aksamitka

Z pelargonii i innych kwiatów możemy tworzyć wielobarwne kompozycje, warto się jednak zdecydować na jakąś paletę kolorystyczną.

Katarzyna Laszczak
Wilec ziemniaczany i pelargonie

Dekoracyjne liście wilca ziemniaczanego to doskonałe towarzystwo dla pelargonii.

Katarzyna Laszczak
Kompozycja z pelargoniami w wiszącym koszu

Kompozycja z pelargoniami może być efektowną dekorację ogrodzenia.

Katarzyna Laszczak
Wilczomlecz "Diamond Frost"

Do kompozycji z pelargoniami doskonale pasuje wilczomlecz (euforbia) Diamond Frost.

Body-n-care - pixabay.com
Scewola

Scewola z zwisających pędach zdecydowanie pasuje do pelargonii.

Hans - pixabay.com
Wilec ziemniaczany

Dekoracyjne liście wilca to znakomite tło dla kwitnących pelargonii.

Katarzyna Laszczak
Bakopa

Delikatne kwiaty bakopy, zdobiące długie pędy, będą świetnie wyglądały w towarzystwie pelargonii.

Katarzyna Laszczak
Petunie

Różnobarwne petunie doskonale nadają do kompozycji z pelargoniami.

Katarzyna Laszczak
Lobelia

Łącząc pelargonie i lobelie, musimy pilnować regularnego podlewania kwiatów.

Marisa04 - pixabay.com
Werbeny

Werbeny to klasyczne kwiaty do balkonowych skrzynek, a ponieważ mają wymagania zbliżone do pelargonii, spokojnie możemy je łączyć.

SanjayB - pixabay.com

Nie należy ich jednak zestawiać z gatunkami preferującymi stanowiska cieniste jak np. begoniami bulwiastymi czy niecierpkami, gdyż taka kompozycja nie zachowa walorów ozdobnych na długo. Jeśli umieścimy doniczkę z kwiatami w cieniu, ucierpią na tym pelargonie, jeśli wystawimy ją na słońce, ładny wygląd stracą begonie i niecierpki. Pelargonii nie warto też łączyć z roślinami wrażliwymi na brak wody (np. sanwitaliami), o ile nie mamy możliwości częstego kontrolowania wilgotności podłoża. Pelargonie dobrze zniosą przejściową suszę, ale rośliny wrażliwe na niedobory wody szybko zaczną więdnąć i tracić walory ozdobne.

Dowiedz się więcej: Jak sadzić i pielęgnować pelargonie

Dobre towarzystwo, czyli z czym sadzić pelargonie

Decydując się na uprawę pelargonii, możemy wybierać spośród wielu atrakcyjnych odmian ozdobnych. Jednymi z najbardziej uniwersalnych i najłatwiejszych w uprawie są pelargonie rabatowe. Rośliny preferują słońce i żyzną, umiarkowanie wilgotną glebę, ale zniosą też półcień, słabsze podłoże i przejściową suszę. Pelargonie rabatowe nie są też podatne na choroby i szkodniki, dobrze znoszą zmienne warunki pogodowe i znakomicie nadają się do tworzenia kompozycji ozdobnych z innymi roślinami.

Doskonale wyglądają w towarzystwie werben, ale równie atrakcyjnie prezentują się z petuniami, scewolami, laurencją zatokową, heliotropem, kocankami włochatymi, bluszczykiem kurdybankiem czy zielistką o pasiastych liściach. Sprawdzają się też w kompozycjach z wilcem ziemniaczanym i wilczomleczem „Diamond Frost”, z bakopą i bluszczem o biało-zielonych liściach. Jeśli będziemy dbali o stałą wilgotność podłoża, można je także łączyć z sanwitaliami i lobeliami. Pelargonie rabatowe ciekawie wyglądają również w otoczeniu delikatnych kwiatków wilczomlecza „Diamond Frost”, nadającego całej kompozycji lekkości i zwiewności.

Polecamy: Werbeny - kwiaty na balkony i rabaty, a także - dobre towarzyszki pelargonii

Do pelargonii równie łatwych w uprawie i odpornych na niesprzyjające warunki, należą także pelargonie bluszczolisne. Rośliny mają podobne wymagania uprawowe jak pelargonie rabatowe, ale ze względu na zwisający pokrój, lepiej wyglądają w kompozycjach jednogatunkowych lub w połączeniu z roślinami o kępiastym lub wzniesionym pokroju. Pelargonie bluszczolistne można zestawiać między innymi z heliotropem, pelargoniami rabatowymi, werbenami ogrodowymi, aksamitkami czy lobeliami. Doskonale prezentują się też w połączeniu z wilczomleczem „Diamond Frost” oraz zielistką o biało-zielonych liściach.

Spośród pelargonii najdelikatniejsze i najbardziej wymagające są natomiast pelargonie angielskie (wielkokwiatowe). Ich duże, okazałe, atrakcyjne kwiaty najlepiej prezentują się solo, dlatego nie warto łączyć ich z innymi gatunkami. Rośliny są też dość wrażliwe na zmienne warunki pogodowe i błędy uprawowe, co jeszcze bardziej utrudnia znalezienie dla nich odpowiedniego towarzystwa.

Dowiedz się więcej: Jak zadbać o piękne, ale delikatne pelargonie angielskie

Kolorystyka kompozycji kwiatowych

Tworząc kompozycje balkonowe z udziałem pelargonii, najlepiej jest wykorzystywać kwiaty w odcieniach tego samego koloru (np. czerwone, różowe i fioletowe lub pomarańczowe, żółte i kremowe), dzięki czemu całość będzie wyglądała spójnie i efektownie.

Jeszcze bardziej elegancko będzie się prezentować aranżacja oparta tylko na jednym kolorze np. w tonacji białej ze srebrnymi dodatkami czy fioletowej z białymi akcentami. Jeśli jednak kochamy wielobarwne kwiaty i nie odpowiadają nam stonowane zestawienia kolorystyczne, możemy eksperymentować z różnymi kolorami. Pamiętajmy jednak, że zbyt duża ilość barw może stworzyć wrażenie chaosu, dlatego lepiej wykorzystać 2-3 kolory niż całą ich paletę.

 Dowiedz się więcej o: Wilcu ziemniaczanym - dekoracyjnym pnączu o ładnych liściach

Oceń artykuł
3,33 / 12 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także