Kompozycje z kwiatów w wiszących koszach

Bardzo efektowną ozdobą tarasów, balkonów czy ganków domów są kompozycje z kwiatów w wiszących koszach. Jak je sadzić i pielęgnować, by bujnie rosły i kwitły przez cały sezon?

  • Na rynku znajdziemy wiele koszy wiklinowych czy drucianych różnego kształtu oraz mis glinianych i plastikowych, które można zawiesić. Kosze druciane i misy plastikowe są lżejsze, choć mniej eleganckimi od tych wykonanych z materiałów naturalnych. Ciekawie wyglądają też wiklinowe rożki do zawieszenia przy ścianach.
  • Pamiętajmy, że kosze napełnione roślinami i ziemią są ciężkie, dlatego łańcuch bądź linka, na której je zawiesimy, powinny być mocne, a hak dobrze zamocowany. Można zawiesić kosz przy kąciku wypoczynkowym i z tego miejsca podziwiać pięknie rosnące kwiaty. Lepiej nie wieszać koszy nad ławką czy fotelem, na których zamierzamy siedzieć. Nawet najlepiej zabezpieczony kosz obficie podlany może przeciekać.
  • Wybierając rodzaj kosza dopasujmy go stylistycznie do miejsca, w którym ma wisieć. Również przy obsadzaniu kosza pamiętajmy o zharmonizowaniu kompozycji pod względem pokroju i kolorystyki roślin. Jeśli kosz ma wisieć na zewnątrz na słońcu, wybierzmy do jego obsadzenia gatunki roślin odporne na przesuszenie i bezpośrednią ekspozycję słoneczną.
  • Kosz po obsadzeniu roślinami staje się kulą złożoną z kwiatów i liści. Powinny to być gatunki kwitnące od czerwca-lipca do listopada – pamiętajmy o ich właściwym podlewaniu i pielęgnacji.

Obsadzanie kosza:

  1. Kosz ustawiamy na odwróconej do góry dnem misce lub wiadrze. Pokrywamy całą powierzchnię jego dna 5-centymetrową warstwą wilgotnego mchu torfowca (najpopularniejszy gatunek naszych lasów). Na warstwę mchu nakładamy foliową wyściółkę. Docinamy ją tak, by jej brzegi wystawały na 5-10 cm poza krawędź kosza. W dolnej części kosza robimy kilka otworów, w których później umieścimy rośliny.
  2. Do tak przygotowanego kosza wsypujemy ziemię ogrodową (do 1/3 wysokości kosza). Dobrze jest do niej dodać absorbent mineralny, by podłoże zbyt szybko nie przesuszało się.
  3. Niektóre kępy większych roślin rozdzielamy, by zmieściły się w wykonanych uprzednio w dnie kosza otworach. Czynność tę wykonujemy po zamoczeniu korzeni rośliny i ziemi znajdującej się w doniczce. Rośliny sadzimy od zewnątrz kosza, korzenie ich przepychamy przez wykonane otwory w dnie przy pomocy kciuka i umieszczamy w podłożu. Staramy się przy tej czynności nie uszkodzić ich.
  4. W ten sposób układamy jeden rząd roślin na zewnątrz kosza, następnie umieszczamy 2-3 większe egzemplarze wewnątrz kosza. Cały czas sprawdzamy, jak kompozycja wygląda ze wszystkich stron, staramy się by nie było w niej pustych miejsc i by rośliny kwitnące przeplatały się z liściastymi.
  5. Gdy kosz jest w pełni obsadzony uzupełniamy podłoże i zawijamy wystające brzegi folii do środka kosza przysypując je warstwą ziemi i torfu dla zabezpieczenia przed nadmiernym parowaniem. Tak obsadzoną kompozycję z kwiatów, podlewamy i zawieszamy na przygotowanym miejscu.
Oceń artykuł
3,78 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Monika Nurowska

Zdjęcia: fotolia

Polecamy Ci również

Zobacz także