Kompost – naturalny nawóz do ogrodu

5
Kompost – naturalny nawóz do ogrodu

Kompost jest najlepszym nawozem naturalnym, odpowiednim dla każdej rośliny. To przykład wykorzystania naturalnych procesów i bogactw przyrody na korzyść człowieka.

Wszystko, co w ogrodzie czy na polu wyrasta, z czasem zamiera, rozkłada się i staje budulcem dla czegoś nowego. Proces "odzyskiwania surowców" natura zna od zawsze.

Kompostowniki dawniej i dziś

Dawniej nie budowano specjalnych kompostowników, tylko pryzmy kompostowe. Resztki roślinne były przechowywane bezpośrednio na ziemi w jednym miejscu ogrodu. To rozwiązanie nie sprawdza się w dzisiejszych ogrodach, ponieważ zajmuje dużo miejsca, a poza tym, kompost wymaga przerzucenia, co najmniej raz w roku, co w przypadku pryzmy jest niewygodne. Bardziej estetycznym i praktycznym rozwiązaniem są pojemniki nazywane kompostownikami, które mieszczą się na powierzchni od ok. metra kwadratowego.

Przeczytaj: Zastosowanie nawozów zielonych

Termokompostowniki

Bardzo praktyczne, choć kosztowne są termokompostowniki – specjalne pojemniki wykonane z tworzywa sztucznego. Między ich ściankami znajduje się warstwa izolacyjna, która zatrzymuje ciepło wewnątrz pojemnika. Przyspiesza to proces fermentacji i rozkładu roślin. Kompost przechowywany w takim pojemniku jest gotowy do użycia w ogrodzie po dziewięciu miesiącach. Termokompostowniki są pojemnikami zamkniętymi, co pozwala ograniczyć wydobywanie się z niego przykrych zapachów, jakie wydzielają się podczas powstawania kompostu. Tańszym rozwiązaniem na samodzielną produkcję kompostu, jest zbudowanie pojemnika na kompost z drewna lub cegły.

Z czego powstaje kompost

Produkcja kompostu jest najbardziej ekologicznym sposobem na uzyskanie zdrowego i bardzo wartościowego nawozu organicznego. Do produkcji kompostu możemy użyć; skoszonej trawy, słomy, liści, które zgrabimy z trawnika, chwastów, ściętych resztek bylin, ale również rozdrobnionych gałęzi z żywopłotu, popiołu drzewnego czy wiórów drzewnych. Na kompostownik możemy też wyrzucić wszystkie spożywcze odpady kuchenne oraz odchody kurze, końskie czy krowie.
Z wszystkich składników uzyskujemy dla naszego ogrodu wilgotną, żyzną i gruzełkowatą glebę zapachu ściółki leśnej.

Co to jest kompost?

Kompost jest najlepszym nawozem, ponieważ zawiera wszystkie, potrzebne roślinom minerały oraz zwiększa w glebie ilość pożytecznych mikroorganizmów. Zawiera także próchnicę, która znacznie poprawia strukturę gleby, dzięki czemu ziemia jest pulchna i przewiewna, a jednocześnie przepuszcza wodę. Dojrzały kompost można stosować do zasilania każdego rodzaju roślin. Warto zrobić go samemu. W ogrodnictwie biodynamicznym uważa się nawet, że do kompostowania należy przeznaczać tylko odpadki pochodzące z własnego ogrodu i z własnej kuchni.

Warto przeczytać: Jak mieć piękny ogród bez wysiłku

Ostatnio stosuje się też do zasilania roślin preparaty zawierające wermikompost (biohumus). Jest to odmiana kompostu, czyli nawóz powstający z resztek organicznych przerobionych przez dżdżownice kalifornijskie. Ma on wszystkie potrzebne roślinom składniki pokarmowe, wzbogacone o enzymy i mikroorganizmy, pochodzące z metabolizmu dżdżownic, które poprawiają kondycję gleby.

Oceń artykuł
4,40 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Marcin Balicki

Polecamy Ci również

Zobacz także