Najczęściej nasze ogrody aż kipią kolorami. Barwy rabat kwiatowych, zieleń trawy, bardziej stonowane kolory nawierzchni tworzą niepowtarzalne kompozycje.
Kolory w ogrodzie zmieniają się ciągle – z nadchodzeniem pór roku, a nawet ze zmieniającym się oświetleniem w ciągu dnia. Jedne kwiaty przekwitają, inne zakwitają, wiosenna delikatna zieleń przechodzi w głęboką zieleń lata. A jesienią przez złotawą zieleń przechodzimy do żółci i czerwieni, a potem – szarości i bieli zimy. Na te kolory nie mamy wpływu. Natomiast wybór kolorów kwiatów i ogrodowych dekoracji zależy już od nas.
Dowiedz się: Skąd się biorą niebieskie storczyki i czy warto je kupować
Siła oddziaływania kolorów
Najczęstszym wyborem są różnobarwne kwiaty, ale często możemy też zdecydować się na jeden, np. czerwony, niebieski, czy żółty. W tych wyborach najczęściej kierujemy się własnym gustem i upodobaniami, rzadko natomiast bierzemy pod uwagę to, jak kolory oddziałują na człowieka. To, co często uwzględniamy (nawet podświadomie) w kolorystyce wnętrz, w aranżacji ogrodu rzadko jest brane pod uwagę.
Tymczasem kolory w ogrodzie, tak samo jak i we wnętrzu, mogą tworzyć odpowiedni nastrój. I tak:
Biały – to oczywiście najbardziej neutralny kolor, stanowiący doskonałe tło dla innych, ale w połączeniu z zielenią ogrodu jest delikatny i pełen spokojnej elegancji.
Żółty – to energetyczny kolor ożywiający przestrzeń. Kolor żółty wprowadza radosny nastrój i łagodzi zmęczenie. Jest lekki i przyjazny.
Pomarańczowy – to jakby „mocniejsza” odmiana żółtego i nie chodzi tu tylko o nasycenie barwy. Pomarańczowy jest radosny i relaksujący, tworzy bardzo energetyczne plamy koloru.
Czerwony – niewątpliwie przyciąga uwagę i inspiruje. To kolor pobudzający i dodający energii, w ogrodzie mocno kontrastuje z otaczającą zielenią.
Polecamy: Rośliny o czerwonych liściach i owocach, które będą pięknie wyglądać w ogrodzie
Różowy – to wesoły i lekki kolor, a jednocześnie pobudzający. Z fioletem stworzy elegancką dekorację, w połączeniu z żółtym – pełną energii i życia.
Fiolet – jest eleganckim i dostojnym kolorem, choć oczywiście inaczej wygląda fiolet drobnego dzwonka i poważnej chryzantemy. W ogrodzie daje wrażenie spokoju i pewnej powagi.
Niebieski – to kolor wprowadzający spokój i delikatność. W ogrodzie świetnie nadaje się do tworzenia stonowanych i wysmakowanych kompozycji.
Czy wiesz, że kolor hortensji ogrodowych można zmienić? Dowiedz się, jak to zrobić
Zieleń – ten najbardziej podstawowy kolor ogrodu to przede wszystkim spokój, wyciszenie, relaks. Zieleń pomaga w koncentracji. To między innymi dzięki tej barwie ogród staje się naszą oazą spokoju i miejscem wypoczynku.
Graj z roślinami w kolory
Oczywiście w przypadku roślin ważne są nie tylko ich barwy, ale może urządzając ogród, warto się zastanowić, jakie znaczenie mają kolory w ogrodzie. Nie zapominajmy też, że i same kwiaty są mistrzami łączenia barw.
Powinniśmy mieć na uwadze, że istotnym zagadnieniem przy doborze odpowiedniej kolorystyki są również tak zwane atrybuty koloru, czyli: odcień, nasycenie i jasność.
Gdy wybierasz rośliny do swojego ogrodu, możesz zestawić rośliny o odpowiedniej barwie kwiatów czy liści, żeby grą kolorów wydzielić różne części ogrodu, które mogą mieć specyficzny nastrój. Dzięki doborowi barw roślinności w ogrodzie możesz skorygować trudne warunki, które w nim panują - na przykład ożywić cieniste, przygnębiające zakątki. Jeżeli lubisz odważne kontrasty, możesz z odpowiednio dobranych roślin stworzyć pojedyncze rabaty, które będą się wyróżniać, by przyciągać wzrok i oddziaływać na nastrój osób znajdujących się w ogrodzie.
marta_p
mój ogród to zawsze mix kolorów, ale to prawda, że kolory mają znaczenie dla samopoczucia
irena.pak
ja często planuję jakieś stonowane kompozycje, a potem i tak wychodzi pstra i kolorowa rabata
wontzki
Dla mojej dziewczyny bardzo ważne było żeby wszystko było fajnie dopasowane. Zamówiła na www.rattanart.pl zestaw mebli takich żeby pasowało do wszystkiego dobrała rozmiar i kolor i w sumie efekt końcowy jest niezły.
magda_mm
w ogrodzie każdy kolor jest ładny
Cyperus
ciekawe ale kolorowy ogród jest piękny bez względu na symbolikę kolorów
strykon
nie przejmowałbym się kolorami, im bardziej kolorow i mixowo tym lepiej
strykon
mix kolorów to najlepszy ogórd
BioArt Sp.Zo.o.
Jasne trzeba jednak pamiętać, że subiektywnie ciepłe kolory przybliżają nam perspektywę a zimne oddalają
tulejka
Zdecydowanie nie przywiązywałabym wagi do kolorów, ważne, że jest ładnie i kolorowo
asianocon
Im więcej kolorów tym piękniej.
gardenrun
I tak zawsze dominuje zieleń.