Kolory w ogrodzie - znaczenie

11
Kolory w ogrodzie
Barwy to podstawowy element kształtujący nasz ogród. Im dalej od rabaty kwiatowej stoimy, tym jej kolory mocniej się ze sobą mieszają, tworząc prawie jednolitą plamę.

Najczęściej nasze ogrody aż kipią kolorami. Barwy rabat kwiatowych, zieleń trawy, bardziej stonowane kolory nawierzchni tworzą niepowtarzalne kompozycje.

Kolory w ogrodzie zmieniają się ciągle – z nadchodzeniem pór roku, a nawet ze zmieniającym się oświetleniem w ciągu dnia. Jedne kwiaty przekwitają, inne zakwitają, wiosenna delikatna zieleń przechodzi w głęboką zieleń lata. A jesienią przez złotawą zieleń przechodzimy do żółci i czerwieni, a potem – szarości i bieli zimy. Na te kolory nie mamy wpływu. Natomiast wybór kolorów kwiatów i ogrodowych dekoracji zależy już od nas.

Dowiedz się: Skąd się biorą niebieskie storczyki i czy warto je kupować

Siła oddziaływania kolorów

Najczęstszym wyborem są różnobarwne kwiaty, ale często możemy też zdecydować się na jeden, np. czerwony, niebieski, czy żółty. W tych wyborach najczęściej kierujemy się własnym gustem i upodobaniami, rzadko natomiast bierzemy pod uwagę to, jak kolory oddziałują na człowieka. To, co często uwzględniamy (nawet podświadomie) w kolorystyce wnętrz, w aranżacji ogrodu rzadko jest brane pod uwagę.
Tymczasem kolory w ogrodzie, tak samo jak i we wnętrzu, mogą tworzyć odpowiedni nastrój. I tak:
Biały –  to oczywiście najbardziej neutralny kolor, stanowiący doskonałe tło dla innych, ale w połączeniu z zielenią ogrodu jest delikatny i pełen spokojnej elegancji.


Żółty – to energetyczny kolor ożywiający przestrzeń. Kolor żółty wprowadza radosny nastrój i łagodzi zmęczenie. Jest lekki i przyjazny.

Pomarańczowy – to jakby „mocniejsza” odmiana żółtego i nie chodzi tu tylko o nasycenie barwy. Pomarańczowy jest radosny i relaksujący, tworzy bardzo energetyczne plamy koloru.


Czerwony – niewątpliwie przyciąga uwagę i inspiruje. To kolor pobudzający i dodający energii, w ogrodzie mocno kontrastuje z otaczającą zielenią.

Polecamy: Rośliny o czerwonych liściach i owocach, które będą pięknie wyglądać w ogrodzie

Różowy – to wesoły i lekki kolor, a jednocześnie pobudzający. Z fioletem stworzy elegancką dekorację, w połączeniu z żółtym – pełną energii i życia.


Fiolet – jest eleganckim i dostojnym kolorem, choć oczywiście inaczej wygląda fiolet drobnego dzwonka i poważnej chryzantemy. W ogrodzie daje wrażenie spokoju i pewnej powagi.Niebieski
– to kolor wprowadzający spokój i delikatność. W ogrodzie świetnie nadaje się do tworzenia stonowanych i wysmakowanych kompozycji.

Czy wiesz, że kolor hortensji ogrodowych można zmienić? Dowiedz się, jak to zrobić

Zieleń – ten najbardziej podstawowy kolor ogrodu to przede wszystkim spokój, wyciszenie, relaks. Zieleń pomaga w koncentracji. To między innymi dzięki tej barwie ogród staje się naszą oazą spokoju i miejscem wypoczynku.

Graj z roślinami w kolory

Oczywiście w przypadku roślin ważne są nie tylko ich barwy, ale może urządzając ogród, warto się zastanowić, jakie znaczenie mają kolory w ogrodzie. Nie zapominajmy też, że i same kwiaty są mistrzami łączenia barw.
Powinniśmy mieć na uwadze, że istotnym zagadnieniem przy doborze odpowiedniej kolorystyki są również tak zwane atrybuty koloru, czyli: odcień, nasycenie i jasność. 

Gdy wybierasz rośliny do swojego ogrodu, możesz zestawić rośliny o odpowiedniej barwie kwiatów czy liści, żeby grą kolorów wydzielić różne części ogrodu, które mogą mieć specyficzny nastrój. Dzięki doborowi barw roślinności w ogrodzie możesz skorygować trudne warunki, które w nim panują - na przykład ożywić cieniste, przygnębiające zakątki. Jeżeli lubisz odważne kontrasty, możesz z odpowiednio dobranych roślin stworzyć pojedyncze rabaty, które będą się wyróżniać, by przyciągać wzrok i oddziaływać na nastrój osób znajdujących się w ogrodzie. 

Oceń artykuł
4,83 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także