Koleus – kolorowa pokrzywka do doniczki i ogrodu

2
Koleusy
Koleusy nie lubią przelewania ich wodą. Zbyt obfite podlewanie grozi brązowieniem liści i ich zasychaniem na końcówkach.

Wybierając rośliny ozdobne, chętnie sięgamy po takie, których głównym walorem dekoracyjnym są liście. Uwielbiamy, kiedy roślina zachwyca wielością barw i oryginalnością deseni na liściach. 

Koleusy doskonale nadają się do balkonowych skrzynek

Koleusy wyglądają dekoracyjnie, bez względu na to, gdzie rosną.

KL
Równie ciekawie wyglądają koleusy posadzone na rabatach

Koleusy zadziwiają bogactwem przebarwień liści.

KL
Kolorowe liście koleusów dobrze wyglądają w różnych zestawieniach

Koleusy można łączyć ze sobą, świetnie też wyglądają w towarzystwie innych roślin.

KL
Liście koleusów są bardzo ciekawie przebarwione

Kolorowe koleusy stanowią ciekawy akcent na rabacie lub w doniczce.

KL
Kolory koleusów bywają bardzo wyraziste

Intensywnie purpurowe liście to oryginalna dekoracja rośliny.

JamesDeMers - pixabay.com

Koleus czyli pokrzywka brazylijska

Dlatego jeśli nasz wybór padnie na koleusa Blumego (Plectranthus scutellarioides), zwanego również pokrzywką brazylijską, to na pewno się nie zawiedziemy. Jest to bowiem gatunek obfitujący w mnogość odmian, różniących się między sobą ubarwieniem liści oraz wzorami kolorystycznymi. Często zdarza się nawet, że miłośnicy pokrzywek kolekcjonują różne ich odmiany, gdyż naprawdę mają w czym wybierać.

Liście rośliny są dość duże i jajowate, z powcinanymi brzegami i szpiczastym zakończeniem. Zwykle występują w różnorodnej kombinacji barw i ich odcieni. Spotkamy tu kolory borowe, fioletowe, czerwone, pomarańczowe, żółte, zielone, brązowe, różowe, kremowe, białe, a nawet niemal czarne, układające się na powierzchni liścia w interesujące i oryginalne desenie. Czasem cały liść bywa jednokolorowy, ale wtedy otacza go kontrastowo wybarwiona obwódka, co daje bardzo ciekawy efekt. Może też mieć dekoracyjne unerwienie, które występuje w kontrastowym kolorze do reszty blaszki liściowej. Poza tym brzegi liści niektórych odmian bywają fantazyjnie pofalowane lub powcinane. Pędy tej rośliny też są niebanalne, bo w przekroju kwadratowe i często półprzeźroczyste. U starszych egzemplarzy drewnieją.

Polecamy: Kuzynkę koleusów, która odstrasza komary. Komarzyca, czyli plekantrus koleusowaty

Uprawa koleusów

Koleusy najczęściej uprawia się w doniczkach, jako rośliny domowe, jednak latem całkiem dobrze radzą sobie również w gruncie lub na tarasie. Są roślinami pochodzącymi z klimatu tropikalnego i mają bardzo duże wymagania co do słońca, ciepła oraz wilgoci. Bezwzględnie wymagają stanowiska słonecznego, inaczej natychmiast się wyciągają i tracą ubarwienie. Nie znoszą również suszy i kiedy wilgotność podłoża jest niedostateczna, liście bardzo szybko więdną. Jednocześnie nie mogą rosnąć na terenie podmokłym lub w pojemniku, gdzie zalega woda, gdyż wtedy z kolei łatwo gniją.

Lubią gleby żyzne i zasobne, o obojętnym lub lekko kwaśnym pH. Oczekują też dość wysokiej temperatury w przedziale 20-25°C i jedynie zimą znoszą nieco niższą, bo ok. 15-18°C. Koleusy czasami mogą nam zakwitnąć, ale ponieważ kwiaty nie wyglądają dekoracyjnie, lepiej jest je usuwać. Tym bardziej, że dość mocno osłabiają całą roślinę. W uprawie doniczkowej pokrzywki rzadko osiągają wysokość powyżej 50-80 cm, choć w naturze mogą dorastać nawet do kilku metrów.

Rozmnażanie koleusów

Te przepiękne krzewinki swój ładny pokrój zachowują zwykle stosunkowo krótko i po 1-2 latach, nieładnie się rozkrzewiają i wyciągają, dodatkowo ogałacając z liści dolne partie pędów. Jednak ponieważ koleusy bardzo łatwo rozmnaża się z sadzonek pędowych (ukorzeniają się w wodzie), możemy je w porę pobrać z rośliny matecznej i samodzielnie wyhodować nowe rośliny.

Trochę inaczej wygląda rozmnażanie ich z nasion, gdyż na ogół koleusy uzyskane tą metodą nie zachowują cech egzemplarzy, z których zostały pozyskane nasiona. Ale jeżeli lubimy niespodzianki, możemy pokusić się na taki właśnie sposób rozmnożenia. Wtedy wysiewamy nasiona w ciepłym i widnym pomieszczeniu wprost na powierzchnię ziemi, a ponieważ są bardzo małe, nie trzeba ich przykrywać warstwą podłoża. Żeby nam jednak nie wyschły, powinniśmy okryć pojemnik folią.

Dowiedz się: Jak uprawiać pokrzywiec, czyli kocie ogony

Młode roślinki pikujemy do niewielkich doniczek, a kiedy dostatecznie podrosną, wysadzamy na miejsce stałe. Zwykle koleusy nie są atakowane przez choroby i szkodniki, chociaż niekiedy z powodu błędów uprawowych mogą im zagrażać przędziorki lub choroby grzybowe. Gdybyśmy zechcieli sugerować się obiegową nazwą rośliny i jako pokrzywkę wykorzystać jej liście w sałatce, srodze się zawiedziemy. Roślina ma bowiem bardzo nieprzyjemny oraz gorzki smak i mimo że nie należy do silnie trujących, zawiera pewne substancje szkodliwe.

Oceń artykuł
4,00 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także