Kolczaste kwiaty – ciekawe urozmaicenie rabaty

0
Rabata z mikołajkami
"Kolczaste" kwiaty mogą być pięknym uzupełnieniem rabat kwiatowych. Najczęściej mają małe wymagania i są łatwe w uprawie.

Kwitnące rośliny ozdobne, kojarzą się nam zwykle z pięknymi, delikatnymi kwiatami. Czasami jednak równie atrakcyjne mogą być też rośliny, które posiadają bardziej nietypowe, kolczaste kwiatostany.

Uroda kolczastych kwiatów jest wprawdzie mniej oczywista niż piękno klasycznych kwiatów, ale za to oryginalności z pewnością nie można im odmówić. Gatunki roślin o kolczastych kwiatostanach wbrew pozorom mają całkiem sporo zalet. Dzięki nim można urozmaicić każdą kompozycję rabatową lub uspokoić zbyt jaskrawe barwy kwiatów. Ich kolczaste kwiatostany są bardzo trwałe, dlatego stanowią znakomity materiał na suche bukiety i wiązanki z kwiatów ciętych.

Zobacz zdjęcia

Przegorzan

Rośliny o kolczastych kwiatostanach wyglądają bardzo atrakcyjnie kiedy kwitną, ale ich uroda jest znacznie trwalsza.

Dasgentinegelte - pixabay.com
Karczochy

Karczochy mają piękne (i jadalne) kwiaty. Są jednak ciepłolubne i w polskim klimacie - uprawiane jako jednoroczne.

Capri23auto - pixabay.com
Popłoch pospolity

Okazały popłoch pospolity jest dwuletni - w pierwszym roku pojawia się tylko rozeta liści, a wyniosłe łodygi i kwiaty - w drugim. Łatwo się sam rozsiewa.

Anpe - pixabay.com
Mikołajek alpejski

Mikołajek alpejski należy do odmian wysokich, świetnie nadaje się do pojedynczych nasadzeń oraz jako wyższe piętro rabat kwiatowych.

WolfBlur - pixabay.com
Mikołajek nadmorski

Mikołajek nadmorski rośnie dziko na wydmach (jest pod ścisłą ochroną). Ale z powodzeniem można go uprawiać w ogrodzie.

Efraimstochter - pixabay.com
Mikołajek płaskolistny

Mikołajki dobrze rosną w miejscach suchych i dobrze nasłonecznionych.

Ela1974 - pixabay.com
Przegorzan

Przegorzany nie są wymagające, łatwo też się same rozsiewają - na to warto uważać, bo mogą zachwaścić ogród.

Antranias - pixabay.com
Szczeć pospolita

Sadząc szczeć, trzeba pamiętać o tym, że osiąga ona spore rozmiary, a jej kwiatostany są wyjątkowo kłujące.

Hansbenn - pixabay.com
Szczeć barwierska

Szczeć i inne kłujące rośliny wyglądają atrakcyjnie nawet długo po przekwitnięciu kwiatów.

Frauke-feind - pixabay.com

Kolczaste kwiaty – trwałe i mało wymagające

Rośliny o kolczastych kwiatach często są również dość wytrzymałe i mało wymagające. Zwykle dobrze noszą suszę i nie są wybredne w stosunku do podłoża, a jedyne, czego oczekują to słońce. Wiele gatunków o kolczastych kwiatach, ma też dodatkowe atuty, takie jak ciekawy kształt (np. mikołajek alpejski, szczeć barwierska), barwne, pierzaste koszyczki kwiatostanowe (np. ostropest plamisty), miododajne kwiaty (np. mikołajki), właściwości lecznicze (ostropest plamisty) lub wartości użytkowe (np. karczoch zwyczajny).

Poznaj też: Lecznicze właściwości ostropestu

Kompozycje z kolczastymi kwiatami

Na rabatach można sadzić je w towarzystwie takich roślin ozdobnych jak np. krwawniki, floksy, szałwie, lawendy, róże, przetaczniki, rudbekie, firletki omszone, jeżówki, chabry wielogłówkowe, złocienie wielkie lub trawy ozdobne. Większość roślin o kolczastych kwiatostanach to byliny (mikołajki, przegorzany, karczochy), ale są wśród nich także rośliny dwuletnie, takie jak np. szczeć barwierska czy popłoch pospolity. Do najpopularniejszych gatunków o kolczastych kwiatostanach należą przede wszystkim mikołajki, przegorzany i szczecie.

Duże i małe mikołajki

Zaliczane do rodziny selerowatych mikołajki, to rodzaj skupiający ok. 230 gatunków roślin, jednak w ogrodach spotyka się zwykle jedynie kilka z nich: mikołajki alpejskie, mikołajki płaskolistne, mikołajki ametystowe, mikołajki nadmorskie, mikołajki iberyjskie, mikołajki trójdzielne i mikołajki olbrzymie.

Wszystkie preferują słoneczne stanowiska i dość suche, przepuszczalne gleby, o odczynie zbliżonym do zasadowego. Są dostatecznie odporne na mróz, ale nie tolerują zalegającej w glebie wody (szczególnie zimą). Niektóre to rośliny dość wysokie, nadające się do sadzenia na górnych piętrach rabaty lub na trawniku jako solitery (np. mikołajek olbrzymi, płaskolistny i alpejski), inne to kwiaty nieduże, osiągające ok. 30-50 cm, idealne na skalniak lub kompozycje z przodu rabaty (mikołajek iberyjski, nadmorski i ametystowy).

Dowiedz się: Jak uprawiać karczochy i jak je wykorzystać

Okazałe przegorzany

Równie popularne jak mikołajki są też przegorzany. Rośliny zaliczane są do rodziny astrowatych i liczą sobie ok. 70 gatunków. W ogrodach uprawia się jednak głównie trzy z nich: przegorzany banatyńskie, przegorzany kuliste i przegorzany pospolite. Przegorzany to z reguły rośliny wysokie, dorastające do ok. (100) 120-200 cm. W ogrodzie najlepiej prezentują się w grupach, na tle zielonych krzewów lub jako górne piętro rabaty kwiatowej (dobrze komponują się z pysznogłówkami, astrami, jeżówkami i trawami ozdobnymi).

Podobnie jak mikołajki, preferują słoneczne stanowiska oraz lekkie, przepuszczalne, dość suche gleby, o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie pH. Dobrze znoszą mrozy, ale nie tolerują wody zalegającej zimą w glebie. Uprawiając przegorzany, musimy jednak liczyć się z tym, że lubią dawać obfity samosiew i łatwo mogą stać się uciążliwym chwastem. Możemy temu zapobiec, usuwając kwiatostany zaraz po przekwitnięciu.

Odporne szczecie

Obok przegorzanów i mikołajków, w ogrodach spotykane są również szczecie (głównie szczeć barwierska i szczeć pospolita, nazywana też draperską). Rośliny zaliczane są do gatunków o najbardziej kłujących kwiatach, dlatego mimo niezwykłej urody, powinny być sadzone na stanowiskach oddalonych od ścieżek i miejsc wypoczynku.

Polecamy też: Ozdobny i pożyteczny krokosz barwierski. Jak go uprawiać i jakie ma właściwości

Nie trzeba się jednak martwić tym, że będą słabo widoczne, gdyż zwykle osiągają pokaźne rozmiary (nawet ok. 2 m wys.). Doskonale prezentują się na tle jasnej ściany budynku lub drewnianego ogrodzenia. Szczecie są też mało wymagające. Tolerują różne gleby, znoszą suszę (choć wolą lekko wilgotne podłoża) i dobrze rosną zarówno w słońcu jak i w lekkim półcieniu.


Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także