Kokoryczka wielokwiatowa – do cienistego zakątka ogrodu. Uprawa

0
Kokoryczka wielokwiatowa
Kokoryczki wielokwiatowe dziko rosną w lasach, dlatego świetnie radzą w sobie zacienionych i lekko wilgotnych miejscach.

Kokoryczka wielokwiatowa to jedna z cenniejszych roślin nadających się do uprawy w cienistych zakątkach ogrodu. Podpowiadamy, jak uprawiać tę wieloletnią roślinę o uroczych kwiatach.

Kokoryczka wielokwiatowa – bylina kwitnąca dzwoneczkami

Rozpowszechniona w lasach całego kraju, znalazła swoje miejsce także w ogrodzie. Jej urokliwe, białe (z zielonym marginesem na szczycie korony), choć małe kwiaty, rozwieszone na pędzie jak rzędy koralików lub maleńkich dzwoneczków, pojawiają się w maju oraz czerwcu i są największą ozdobą rośliny. Po przekwitnieniu przekształcają się w okrągłe jagody, dojrzewające jesienią.

Zobacz zdjęcia

Kokoryczka wielokwiatowa

Kokoryczka wielokwiatowa to idealna roślina na cieniste rabaty i do leśnych ogrodów.

Annca - pixabay.com
Kwiaty kokoryczki wielokwiatowej

Kwiaty kokoryczki wyglądają jak wąskie dzwoneczki. Najczęściej są białe, z zielonym obrzeżem.

BergerAnja - pixabay.com
Kokoryczka w ogrodzie

Kokoryczka wielokwiatowa naturalnie rośnie w lasach. W ogrodach łatwo rozrasta się, tworząc kępy.

Jurgko - pixabay.com
Pęd kokoryczki

Zdarzają się ozdobne odmiany kokoryczki, np. o liściach przebarwiających się na biało lub pełnych kwiatach.

Leoleobobeo - pixabay.com
Kwitnąca kokoryczka

Uważajmy na owoce kokoryczki - są one trujące!

Katarzyna Laszczak

Przez resztę sezonu rolę dekoracyjną pełnią u kokoryczki dość długie, malowniczo przewieszające się na zewnątrz i nagie u podstawy pędy (dł. ok. 60-80 cm), pokryte szerokimi, zielonymi, lancetowatymi liśćmi, przypominającymi liście konwalii. Ze względu na swoją szczególną urodę, ulistnione pędy często wykorzystywane są w bukieciarstwie jako ważny element kompozycji kwiatowych.

Polecamy też: Tawułkę Arendsa - kolorową bylinę na cieniste rabaty

Odmiany kokoryczki wielokwiatowej

W uprawie roślinę najczęściej spotyka się w postaci czystego gatunku o zielonych liściach i pojedynczych kwiatach, jednak na rynku można znaleźć także jej ciekawe odmiany jak np. „Variegatum” o wyższych pędach (50-100 cm), bardziej rozłożystym pokroju i dużych, zielonych liściach, ozdobionych białym marginesem czy „Flore Pleno” o pełnych kwiatach.

Gdzie sadzić kokoryczkę i na co zwrócić uwagę

W ogrodzie kokoryczka najładniej prezentuje się posadzona w grupach w pobliżu kamieni lub głazów, nad brzegiem oczka wodnego lub strumienia. Dobrze komponuje się z paprociami oraz innymi roślinami cienia. Bardzo pięknie rozrasta się też pod drzewami, stając się ciekawą rośliną okrywową.

Cecha pozwalająca jej na obszerne rozrastanie się za pomocą podziemnych rozłogów i tworząca z niej idealną roślinę uzupełniającą oraz okrywową, może z czasem stać się jednak również źródłem problemów. Kokoryczka pozbawiona kontroli i pozostawiona sama sobie, może zacząć wędrować po ogrodzie, nie trzymając się kępy i kolonizując coraz większe jego obszary. Jeśli jednak będzie pod stałym nadzorem, nie powinna sprawiać podobnych problemów.

Poznajcie też: Kokorycze - zupełnie inne kwiaty niż kokoryczki

Roślina z lasu, czyli jakie wymagania ma kokoryczka

Kokoryczka jest rośliną stosunkowo łatwą w uprawie, jednak jej wymagania są dość szczególne, dlatego jeśli ma dobrze się rozwijać, musimy zapewnić jej odpowiednie warunki. Przede wszystkim musimy pamiętać, że kokoryczka to roślina leśna, której naturalnym środowiskiem są cieniste, wilgotne lasy. Dlatego też w ogrodzie należy zapewnić jej zacienione stanowisko oraz żyzną, próchniczą, przepuszczalną, stale lekko wilgotną glebę. Wprawdzie poradzi sobie również na przeciętnej glebie ogrodowej, zniesie przejściową suszę i wytrzyma w jasnym miejscu, ale narażona na takie niedogodności będzie z pewnością mniej efektowna niż gdyby rosła w optymalnych warunkach.

Roślina nie wymaga natomiast zimowego okrycia, gdyż jest całkowicie mrozoodporna. Nie oczekuje również żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych w tym cięcia, nawożenia oraz ochrony przed chorobami i szkodnikami (bardzo rzadko choruje lub pada ofiarą szkodników). Jedynie podczas przedłużającej się suszy, warto ją podlać, aby nie straciła swojego atrakcyjnego wyglądu.

Rozmnażanie kokoryczki

Równie łatwe jak uprawa kokoryczki jest też jej rozmnażanie. Dzięki podziemnemu, mocno rozgałęzionemu, pełzającemu kłączu, z rośliny można pobrać odrosty korzeniowe lub podzielić jej kłącze. Zabieg najlepiej przeprowadzić na przedwiośniu, jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji lub pod koniec lata (na przełomie sierpnia i września).

Polecamy: Pięknie kwitnące niecierpki - do cienia i półcienia

Uwaga na owoce kokoryczki wielokwiatowej

Kokoryczka mimo całego swojemu uroku, ma jednak również swoją ciemną stronę natury. Jej atrakcyjne, granatowe jagody, zawiązujące się na pędach po przekwitaniu kwiatów i dojrzewające jesienią, są silnie trujące i groźne dla naszego zdrowia (zawierają min. trujące glikozydy). Ofiarami zatruć padają dorośli, mylący owoce kokoryczki z czarnymi jagodami, jednak dużo częściej zatruciu ulegają dzieci, które chętnie sięgają po apetycznie wyglądające, granatowe owoce, przypominające smaczne jagódki.

W stanie surowym trujące są też kłącze, jednak po odpowiedniej obróbce i przygotowaniu, zaczynają wykazywać właściwości lecznicze (preparaty na bazie kłącza kokoryczki wykorzystywane są w leczeniu chorób nerek i cukrzycy).

Polecamy też: Rutewki i podpowiadamy, jak je uprawiać

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, ,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także