Kocanka włochata. Jak uprawiać, pielęgnować i przezimować tę roślinę

0
Kocanki włochate (Helichrysum petiolare)
Kocanki włochate mają ładne "filcowe" liście. Bardzo dobrze komponują się z różnymi kwiatami.

Kocanki włochate można wykorzystać jako uzupełnienie balkonowych skrzynek lub roślinę okrywową. Podpowiadamy, jakie warunki trzeba im zapewnić i jak o nie zadbać.

Kocanki mają sporo bardzo różnych gatunków, pochodzą też z różnych zakątków świata. W Polsce rosną dziko kocanki piaskowe, a kilka innych gatunków jest uprawianych jako rośliny ozdobne, a także jadalne (kocanki włoskie). Jedną z ozdobnych i łatwych w uprawie roślin są kocanki włochate.

Podpowiadamy: Jak uprawiać i wykorzystać kocanki włoskie o zapachu curry

Kocanki, a nie kocanka

Warto wiedzieć, że poprawna polska nazwa tych roślin (i kilku ich kuzynek) brzmi kocanki, a nie kocanka, choć ta druga forma jest powszechnie używana.

Kocanki włochate – co to za rośliny i jak wyglądają

Kocanki włochate (Helichrysum petiorale) pochodzą z południa Afryki, jednak zadomowiły się na naszych balkonach, można je także uprawiać w ogrodach. Należą jednak do roślin lepiej znanych z wyglądu, niż nazwy, tym bardziej, że najczęściej są uzupełnieniem kompozycji kwiatowych. Ale zdecydowanie zasługują na uwagę.

Jak wyglądają kocanki włochate

Kocanki włochate należą do roślin o ozdobnych liściach. W polskich warunkach raczej nie kwitną, ale nie jest to duża strata. Kocanki włochate tworzą dość długie pędy – podaje się, że dorastają do ok. 60 cm, ale często osiągają ponad 1 m długości (są także odmiany karłowe, słabiej rosnące). Pędy są pokryte niedużymi, okrągławymi liśćmi. O ich atrakcyjnym wyglądzie przesądza srebrzysty „meszek” (tzw. kutner), porastający liście. Dolne części pędów z czasem mogą drewnieć.

Polecamy też: Kocanki ogrodowe i suchołuski - nie tylko na suche bukiety. Jak je uprawiać

Odmiany kocanek włochatych

Kocanki mogą mieć różnie zabarwione liście. Do popularnych odmian należą rośliny o srebrzystych liściach (odmiana Silver, zwana też Blue Green Leaved), żółtozłocistych (odmiana Golden) oraz zielonych z białymi przebarwieniami (odmiana Variegata). Najszybciej z nich rośnie Silver, najsłabiej – Golden.

Jak uprawiać kocanki włochate

Kocanki włochate nie są specjalnie wymagające. Bardzo dobrze rosną w słonecznych miejscach, radzą sobie także w półcieniu (jednak kolorowe odmiany mogą zielenieć przy niedostatecznej ilości słońca). Kocankom trzeba zapewnić w miarę żyzną, ale koniecznie przepuszczalną ziemię. W doniczkach można je sadzić w uniwersalnej ziemi kwiatowej, ale w pojemnikach musi być odpływ, a najlepiej też warstwa drenażu.

Kocanek nie można nadmiernie podlewać, bo ich korzenie łatwo gniją, ale nie lubią też przesuszenia. W ich przypadku sprawdza się umiarkowane i regularne podlewanie, zapewniające wilgotne, ale nie mokre podłoże.

Polecamy: Dichondra - srebrzysta roślina o wiszących pędach. Uprawa i pielęgnacja

Niestety kocanki nie przepadają za deszczem i chłodem i jeśli latem dominuje taka pogoda, mogą stracić ładny wygląd. Jeśli mamy taką możliwość, to doniczkę z nimi możemy umieścić w zadaszonym miejscu (np. osłanianym przez okap dachu czy balkonie typu loggia).

Przycinanie kocanek włochatych

Jeśli kocanki będą miały zbyt długie pędy, spokojnie można je przycinać. Rośliny będą rozkrzewiać się, a ścięte pędy ładnie wyglądają w wazonie, jako uzupełnienie bukietu. Można je także wykorzystać do rozmnażania.

Podpowiadamy: Jak uprawiać aptenię sercolistną

Jak przezimować i rozmnożyć kocanki włochate

Kocanki włochate są wieloletnie i wiecznie zielone, jednak nie są odporne na mróz i w polskich warunkach uprawia się je jako rośliny jednoroczne. Jednak można je przezimować. Jesienią przenosimy je do jasnego i najlepiej niezbyt ciepłego pomieszczenia (ok. 16-18ºC). Podlewamy tak, żeby ziemia nie przesychała. Niestety takie przezimowane rośliny nie zawsze wiosną dobrze wyglądają. Jednak można wtedy przyciąć ich pędy i zrobić z nich sadzonki. Sadzonki można również zrobić latem i zimować młode rośliny – zajmą mniej miejsca, a wiosną będą miały więcej wigoru.

Jak zrobić sadzonki kocanek? Bardzo łatwo. Wystarczy ściąć pęd (ok. 10 cm długości), oberwać dolne liście i włożyć do wody (najlepiej do szklanego, przezroczystego pojemnika). W ciągu ok. 2 tygodni wypuszczą korzonki (zdarza się, że ukorzeniają się gałązki trzymane w wazonach do dekoracji). Ukorzeniony pęd sadzimy do przepuszczalnej ziemi. Kiedy zacznie rosnąć, warto obciąć wierzchołek, dzięki czemu roślina rozkrzewi się.

Jak i z czym sadzić kocanki włochate

Kocanki włochate najczęściej uprawia się doniczkach. Sadźmy je przy krawędziach pojemników, tak żeby ich pędy mogły zwisać. Bardzo dobrze komponują się m.in. z pelargoniami, petuniami, surfiniami, heliotropami, aksamitkami, koleusami, smagliczkami nadmorskimi – wszystkimi, które lubią słońce. W nieco ocienionych miejscach pięknie wyglądają np. z lobeliami przylądkowymi.

Kocanki włochate można również sadzić w ogrodach, np. na skalniakach. Bardzo dobrze nadają się także do obsadzania skarp. Do uprawy gruntowej nadają się przede wszystkim mocniej rosnące odmiany, np. Silver. Pamiętamy jednak, że to rośliny sezonowe.

Polecamy: Rośliny ozdobne o srebrnych liściach

Lecznicze właściwości kocanek włochatych

Kocanki włochate były wykorzystywane w tradycyjnym, afrykańskim ziołolecznictwie. Obecne badania potwierdzają pewne ich właściwości, przede wszystkim bakteriobójcze, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Wspomagają leczenie ran i regenerację skóry, uważa się też, że pomagają m.in. przy przeziębieniach, bólach głowy i menstruacyjnych, a także bezsenności. Jednak w Polsce ten gatunek nie jest wykorzystywany leczniczo.

Oceń artykuł
2,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także