Kleome ciernista o pięknych kwiatach. Jak ją uprawiać w ogrodzie

0
Kleome ciernista
Kleome zachwycają egzotycznym wyglądem, a ich kwiaty zdobią ogród przez całe lato i początek jesieni.

Kleome ciernista wygląda bardzo atrakcyjnie i okazale. Jej ozdobą są niezwykłe kwiaty, które pojawiają się od lipca do października.

Dzięki ogromnemu bogactwu nasion dostępnych w sklepach ogrodniczych, obok lubianych i popularnych kwiatów jednorocznych, na rabatach coraz częściej pojawiają się też ciekawe nowinki. Należy do nich między innymi kleome ciernista (Cleome spinosa, w nowej systematyce Cleome hassleriana), której niezwykłe kwiaty zachwycają oryginalnością i egzotyką.

Zobacz zdjęcia

Kwitnąca kleome

Kleome ma atrakcyjny pokrój, a jej największą ozdobą są kwiaty, utrzymujące się od lipca do października.

Danutaniemiec - pixabay.com
Dwubarwna kleome

Kleome ma kwiaty w różnych odcieniach różu lub białe. Są także odmiany dwubarwne.

Greyerbaby - pixabay.com
Różowe kleome

Kleome są wysokie i rozkrzewione. Trzeba to wziąć pod uwagę, planując nasadzenia.

Hans - pixabay.com
Kleome - kwiatostan

Kleome najlepiej uprawiać z rozsady, choć w praktyce zdarza się, że rozsiewa się sama.

Hietaparta - pixabay.com
Kleome w ogródku

Kleome lubią ciepło, dlatego powinny być sadzone w słonecznych miejscach. Lepiej też znoszą niedobór wody, niż jej nadmiar.

Marisa04 - pixabay.com

Kleome kwitnąca od lata do jesieni

Kleome rośnie szybko i mocno się krzewi, rozwijając wysokie (wys. ok. 80-150 cm), sztywne, rozgałęzione pędy oraz charakterystyczne, dłoniaste liście, złożone z nieparzystej liczby lancetowatych, piłkowanych na brzegach, matowych, pojedynczych listków, przypominających liście konopi. Liście osadzone są na końcach sztywnych ogonków, u nasady których wyrastają małe kolce.

Polecamy: Długo kwitnące kwiaty do ogrodu

Pomimo ciekawego pokroju i atrakcyjnych liści, największą ozdobą kleome są jednak jej niezwykłe kwiaty. Pojawiają się na szczytach pędów latem (w lipcu) i pozostają dekoracją ogrodu aż do jesieni (październik). Pojedynczy kwiat ma cztery delikatne, barwne płatki korony, bardzo długie, cienkie, przewieszające się na zewnątrz pręciki i długi słupek. Lekko pachnące kwiaty zebrane są na szczycie pędu w luźne, kuliste grona i rozwijają się stopniowo od dołu do góry.

Jak uprawiać kleome

Dzięki swoim licznym walorom ozdobnym, kleome jest bardzo atrakcyjną rośliną, jednak nie wszędzie będzie wyglądała równie dobrze. Gatunek pochodzi z cieplej i słonecznej Ameryki Południowej, dlatego tylko w podobnych warunkach może w pełni zaprezentować swoją urodę.

Oprócz ciepłego, słonecznego i osłoniętego od wiatru stanowiska, potrzebuje żyznej, przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej gleby, gdyż lepiej zniesie przejściową suszę, niż zalanie. Jeśli posadzimy ją na niewłaściwym stanowisku, rozwinie wiotkie, słabe pędy i małe, źle wybarwione kwiaty. Aby bujnie rosnące kleomy obficie kwitły, przez cały okres wegetacyjny powinny być dokarmiane (najlepiej nawozami przeznaczonymi dla ogrodowych roślin kwitnących).

Podpowiadamy: Jak przygotować rozsadę i pikować rośliny. Przewodnik krok po kroku

Jak siać i sadzić kleome

Kleome nie znosi niskich temperatur, dlatego powinna być uprawiana z rozsady. Jej nasiona wysiewa się w marcu do skrzynek i przetrzymuje w ciepłym inspekcie lub na słonecznym parapecie. Po wykiełkowaniu i rozwinięciu przez siewki pierwszych liści właściwych, rośliny się pikuje, a następnie wysadza do ogrodu wprost na miejsce stałe, gdyż nie lubią przesadzania.

Kleome sadzi się po 15 maja, czyli po minięciu ryzyka wiosennych przymrozków. Pomimo iż kleome uprawiana z rozsady rozwija się najlepiej, w cieplejszych rejonach kraju, jej nasiona można wysiewać wprost do gruntu w drugiej połowie kwietnia.

Gdzie sadzić kleome i z czym ją łączyć

Planując stanowisko pod uprawę kleome, musimy też pamiętać, że ze względu na swoje rozmiary, roślina nie może zajmować miejsca z przodu rabaty, gdyż wtedy niemal całkowicie zasłoni inne rośliny. Jest to również ważne z tego względu, że pod koniec lata jej liście żółkną i opadają, co nie wygląda zbyt dobrze.

Kleome będzie się natomiast znakomicie prezentowała jako górne piętro rabaty lub dekoracja ogrodzenia. Pięknie też będzie wyglądać posadzona w grupach na tle trawnika lub ogrodzenia. Dobrze komponuje się z wysokimi floksami wiechowatymi, rudbekiami i astrami, a także z niskimi aksamitkami, żeniszkami, begoniami, szałwiami błyszczącymi i rozchodnikami okazałymi oraz z trawami. Kleome może być również uprawiana na kwiat cięty, gdyż jej kwiaty utrzymują w wazonie świeżość przez ok. 1,5 tygodnia.

Podpowiadamy też: Jak uprawiać okazałe kanny, czyli pacioreczniki

Kolory i odmiany kleome

W zależności od odmiany kwiaty kleome mogą być białe, jasnoróżowe, ciemnoróżowe, fioletowe lub dwubarwne w jednym kwiatostanie, np.:

  • „Seniorita Rosalita”- kwiaty różowe,
  • „Seniorita Blanca” i „'Helen Campbell” – kwiaty białe,
  • „Sparkler Rose” – kwiaty ciemnoróżowe,
  • „Sparkler Blush” i „Pink Queen”– kwiaty jasno i ciemnoróżowe w jednym kwiatostanie,
  • „Violet Queen” – kwiaty fioletowe, „Cherry Queen” – kwiaty czerwono-różowe.

W trakcie kwitnienia zwracają na siebie uwagę intensywną barwą oraz puszystym, nieco zwiewnym wyglądem, który zawdzięczają długim pręcikom. Dzięki „pająkowatym” pręcikom kleome zyskała też drugą, dość nietypową nazwę - „pajęczy kwiat”. Po przekwitnieniu kwiatów na pędzie pozostają zamknięte w zwisających, strączkowatych torebkach nasiona, co także wygląda oryginalnie.

Oceń artykuł
4,00 / 13 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także