Klematis czyli powojnik tangucki. Jak uprawiać to kwitnące pnącze w ogrodzie

0
Powojnik (klematis) tangucki
Powojnik tangucki ma oryginalne żółte kwiaty, długo kwitnie i jest odporny na trudne warunki. Warto go mieć w ogrodzie.

Powojniki (klematisy) mają wiele gatunków. Polecamy łatwy w uprawie powojnik tangucki i piszemy, jak go uprawiać, kiedy przycinać i jak wykorzystać to pnącze w ogrodzie.

Powojniki (klematisy) kojarzą się nam zwykle z atrakcyjnymi pnączami o wielkich, kolorowych, talerzowatych kwiatach. I choć to właśnie one cieszą się największą popularnością, są dość wymagające, kapryśne i delikatne.

Polecamy też: Powojniki (klematisy) wielkokwiatowe. Uprawa, pielęgnacja, przycinanie

Jeśli więc nie mamy zbyt wiele czasu na ich pielęgnację, a chcemy cieszyć się pięknymi kwiatami tych pnączy, zainteresujmy się gatunkami botanicznymi, do których należy między innymi powojnik tangucki.

Zobacz zdjęcia

Powojnik tangucki

Powojnik tangucki ma bardzo niewielkie wymagania, a wygląda dekoracyjnie przez większą część roku.

LittleThought - pixabay.com
Kwiaty powojnika tanguckiego

Inaczej niż większość klematisów, ten gatunek ma żółte kwiaty.

Werner22Brigitte - pixabay.com
Owocostan powojnika tanguckiego

Powojnik (klematis) tangucki jest ładny nawet kiedy przekwitnie.

Werner22Brigitte - pixabay.com
Klematis (powojnik) tangucki

Powojniki tanguckie, w zależności od odmiany, kwitną od czerwca nawet do listopada.

Efraimstochter - pixabay.com
Kwitnący powojnik tangucki

Powojniki (klematisy) tanguckie lubią słoneczne miejsca. Nie wybrzydzają co do podłoża - nie lubią tylko podmokłej ziemi.

Katarzyna Laszczak
Owocostany powojnika tanguckiego

Dekoracyjne owocostany powojników zdobią je jeszcze zimą, czasem nawet do wiosny.

Katarzyna Laszczak
Kwiat powojnika (klematisa) tanguckiego

Powojnikom najlepiej zapewnić podporę, choć pozbawionej niej mogą również się płożyć.

Katarzyna Laszczak
Przekwitły powojnik tangucki

Powojniki tanguckie są odporne na przejściową suszę oraz mróz.

Katarzyna Laszczak

Powojnik tangucki – klematis, który kwitnie na żółto

Powojnik tangucki to pnącze, które wprawdzie nie zachwyca ogromnymi kwiatami, ale kiedy wczesnym latem obsypuje się mnóstwem dużych, wiszących, dzwonkowatych kwiatów w nietypowym dla powojników, żółtym kolorze, wygląda niezwykle efektownie.

Powojnik tangucki pozostaje dekoracyjny nawet po przekwitnieniu, gdyż wtedy pokrywa się licznymi, puszystymi, jedwabistymi owocostanami, które długo pozostają na pędach.

Pnącze rośnie dość silnie i szybko osiąga wysokość ok. 2-3 metrów (lub więcej), dlatego potrzebuje sporo miejsca lub wysokiej podpory, wokół której będzie mógł owijać swoje długie pędy (nie posiada organów czepnych).

Podpowiadamy: Jak uprawiać "kiwi" w ogrodzie i na balkonie

Odmiany powojnik tanguckiego, które warto mieć w ogrodzie

W uprawie oprócz gatunku, popularnością cieszą się też jego odmiany mieszańcowe, zaliczane do grupy Tangutica. Rośliny różnią się miedzy sobą barwą kwiatów, wielkością oraz terminem kwitnienia, a do ciekawszych należą:

  • „Anita” - kwiaty nieduże, kremowobiałe, wys. ok. 3-4 m, kwitnie od lipca do września,
  • „Bill Mackenzie” - kwiaty żółte, kwitnie od czerwca do września, wysokość ok. 6 m,
  • „Helios” - kwiaty nieduże, żółte, z silnie wywiniętymi na zewnątrz płatkami, kwitnie w czerwcu i lipcu, wys. 2-3 m,
  • GOLDEN TIARA „Kugotia” - kwiaty dość duże, intensywnie żółte, w trakcie rozwoju całkowicie otwierające się, ozdobione wewnątrz kielicha licznymi, fioletowymi pręcikami i jasnopurpurowymi pylnikami, kwitnie od lipca do października, wys. ok. 2-3 m,
  • „Aureolin” - kwiaty ciemnożółte z wydłużonymi płatkami, kwitnie od lipca do września, wys. ok. 3 m
  • „Last Dance” - kwiaty żółte, po pierwszych chłodach płatki stają się lekko pomarańczowe, kwitnie od września do listopada, wys. 3-4 m.

Pnącze o małych wymaganiach. Czego potrzebuje powojnik tangucki

Powojnik tangucki jest jednak nie tylko bardzo dekoracyjnym, ale też mało wymagającym, odpornym na choroby i łatwym w uprawie pnączem. Nie ma właściwie żadnych szczególnych wymagań w stosunku do podłoża i chociaż preferuje żyzne, próchnicze i przepuszczalne ziemie, urośnie też na każdej, typowej glebie ogrodowej, o ile tylko nie jest zbyt ciężka i podmokła.

Bardzo dobrze znosi także przejściową suszę, letnie upały i zimowe mrozy, dlatego nie wymaga podlewania ani zimowego okrycia.

Właściwie jedyne czego potrzebuje, to słoneczne stanowisko, gdyż tylko w takim miejscu bujnie rośnie i obficie kwitnie.

Sprawdź: Co zrobić, żeby konwalie zakwitły w styczniu i lutym

Kiedy i jak przycinać powojnik tangucki

Pnącze nie wymaga też systematycznego przycinania. Zabieg jednak znosi bardzo dobrze, jeśli wiec nadmiernie się rozrośnie można skorygować jego rozmiar za pomocą silnego cięcia. Wykonuje się je zwykle na wiosnę (marzec-kwiecień), skracając pędy pnącza na wysokości ok. 40-30 cm ponad ziemią.

Jeszcze bardziej radykalne ciecie przyda się też w 2-3 pierwszych latach po posadzeniu roślin. Skracamy je wtedy do 20-30 cm ponad ziemią, dzięki czemu lepiej się rozkrzewią i wydadzą więcej kwiatów (kwitną na pędach tegorocznych).

Jeśli istnieje taka potrzeba, zbyt długie pędy można przyciąć także latem.

Powojnik tangucki jako żywopłot i ozdoba rabaty

Powojnik tangucki z racji swoich dużych rozmiarów, atrakcyjnych kwiatów i ozdobnych owocostanów, może mieć w ogrodzie sporo zastosowań. Idealnie nadaje się do okrywania ogrodzeń, wysokich siatek, pergoli i kratek, ale może też owijać się wokół pni drzew. Doskonale sprawdza się także w roli sezonowego żywopłotu, gdyż szybko rośnie i ładnie się zagęszcza.

Na ogrodzeniu prezentuje się atrakcyjnie przez większą część roku. Wiosną i wczesnym latem jego ozdobą są liczne, zielone liście, latem i wczesną jesienią (w zależności od odmiany) oryginalne kwiaty, a jesienią i zimą, puszyste owocostany, które wyglądają szczególnie atrakcyjnie, gdy zostaną pokryte śniegiem lub szronem.

Podpowiadamy: Jak pielęgnować adenium czyli różę pustyni i co robić, żeby doczekać się kwiatów

Powojnik tangucki może być też wykorzystany jako ciekawy element kompozycji rabatowej. Jeśli nie zapewnimy mu podparcia, stworzy oryginalną rozłożysta kępę z przewieszającymi się i płożącymi pędami (dobrze będzie wyglądał w zestawieniu z fioletowymi lub niebieskimi irysami i żółtym berberysem) lub stanie się rośliną okrywową.

Oceń artykuł
4,33 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, ,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także