Klarkie czyli godecje – gatunki, wymagania, uprawa

Katarzyna Józefowicz
Kwiaty klarkii (godecji) mają cztery płatki. Są różnokolorowe. Z daleka przypominają kwiaty azalii, stąd inna nazwa - azalia letnia.
Kwiaty klarkii (godecji) mają cztery płatki. Są różnokolorowe. Z daleka przypominają kwiaty azalii, stąd inna nazwa - azalia letnia. Konevi - pixabay.com
Klarkie, zwane kiedyś godecjami, to jednoroczne rośliny, których kwiaty przypominają azalie. Poznajcie tajniki uprawy klarkii.

Klarkie zwane azalią letnią

Na tle innych roślin jednorocznych klarkia nazywana też godecją lub letnią azalią szczególnie się wyróżnia, gdyż jej piękne, duże kwiaty, przypominają wyglądem kwiaty wspaniałych różaneczników. Rodzaj, do którego klarkia należy liczy sobie ok. 40 gatunków, ale w uprawie spotykane są głównie dwa z nich: klarkia wielkokwiatowa i klarkia wytworna. Obie rośliny kwitną w podobnym czasie i zdobią rabaty przez całe lato (pierwsza od VII-IX, druga VI-VIII), ale bardzo różnią się między sobą wyglądem.

Sprawdź:

Klarkia wielkokwiatowa

Bardziej uniwersalna i ozdobna jest klarkia wielkokwiatowa. Roślina dorasta do ok. 30-60 cm i tworzy liczne, wzniesione, rozgałęzione pędy, gęsto pokryte niewielkimi, zielonymi, lancetowatymi liśćmi. Jej największą ozdobą są duże, czteropłatkowe, kielichowate kwiaty zebrane na szczytach pędów w niewielkie grona. Płatki są aksamitne w dotyku i mają jajowaty lub trójkątny kształt. Każdy z nich posiada też niewielką, ciemną plamkę u nasady (z wyjątkiem niektórych odmian).

Ze względu na swoją dużą popularność klarkia wielkokwiatowa doczekała się wielu odmian ozdobnych o kwiatach jasnoróżowych, ciemnoróżowych, łososiowo-pomarańczowych (np. „Orange Glory”), czerwonych (np. „Brillant”) i dwukolorowych.

Klarkia wytworna

Zupełnie inaczej prezentuje się natomiast klarkia wytworna. Roślina dorasta nawet do 1 m wys. (odmiany mogą być niższe) i tworzy wzniesione, rozgałęzione, czerwono-brązowe, dość cienkie pędy i liczne, szeroko-lancetowate, szarozielone liście z wyraźnym nerwem głównym. Kwiaty gatunku są pojedyncze i nieduże, jednak u odmian zwykle bywają półpełne lub pełne i są złożone z dużych, fantazyjnie pofalowanych, falbankowatych płatków (z daleka wyglądają jak małe różyczki).

Kwiaty wyrastają w kątach liści niemal na całej długości pędów, dlatego czasami gęste liście mogą je częściowo zasłaniać. W zależności od odmiany, kwiaty mogą być białe, jasno i ciemnoróżowe, kremowe, łososiowe, fioletowe i czerwone. Nasiona rośliny najczęściej sprzedawane są jednak w postaci wielokolorowej mieszanki odmianowej, a nie konkretnej odmiany.

Wymagania uprawowe klarkii

Oba gatunki klarkii bardzo się między sobą różnią, ale ich wymagania uprawowe są dość podobne. Rośliny oczekują ciepłego, osłoniętego, słonecznego stanowiska oraz umiarkowanie żyznej, lekko wilgotnej i przepuszczalnej gleby o odczynie zbliżonym do obojętnego.

Posadzone w cieniu lub półcieniu będą słabo kwitły, natomiast uprawiane w zbyt mokrej glebie wytworzą więcej liści niż kwiatów (szczególnie godecja wytworna). Rośliny nie przepadają też za intensywnymi deszczami, które niszczą ich kwiaty oraz silnymi wiatrami, uszkadzającymi ich pędy.

W sezonie godecje warto nawozić niewielkimi dawkami płynnych nawozów wieloskładnikowych dla roślin kwitnących (należy unikać nawozów z duża zawartością azotu, które będą sprzyjać rozwojowi liści, zamiast kwiatów).

Dla klarkii warto znaleźć miejsce nasłonecznione, ale osłonięte od wiatru.
Dla klarkii warto znaleźć miejsce nasłonecznione, ale osłonięte od wiatru. PippiLangstrumpf - pixabay.com

Wysiew i rozmnażanie klarkii

Oba gatunki godecji to rośliny jednoroczne. Ich nasiona wysiewa się zwykle w kwietniu lub na początku maja wprost do gruntu, a po wschodach przerywa, pozostawiając jedną roślinę na 15-20 cm (odm. niższe) lub 30-40 cm (odm. wyższe). Nasiona można też wysiewać w marcu na rozsadnik lub pod osłonami. Wtedy jednak siewki wymagają pikowania, ale ponieważ są wrażliwe na uszkodzenia systemu korzeniowego, należy przenosić je do doniczek bardzo ostrożnie, a na miejsce stałe wysadzać razem z grudka ziemi otaczającą korzenie. Młode klarkie wytworne warto też uszczykiwać, dzięki czemu lepiej się rozkrzewią.

Jak wykorzystać klarkie w ogrodzie

W zależności od gatunku i odmiany rośliny mają nieco inne zastosowanie w ogrodzie. Najbardziej uniwersalne są niewysokie godecje wielkokwiatowe, które znakomicie wyglądają w grupach i nadają się do tworzenia kompozycji kwiatowych oraz kwietników. Można również wykorzystywać je jako obwódki, uprawiać w pojemnikach oraz ścinać do wazonu.

Nieco inne zastosowanie mają natomiast wysokie odmiany godecji wytwornej. Najlepiej prezentują się w jednogatunkowych grupach, ale mogą też tworzyć tło dla kompozycji z niższych roślin. Ładnie wyglądają posadzone pod ścianą domu lub na tle ogrodzenia. Ich cienkie pędy lubią się pokładać, dlatego rośliny mogą wymagać podwiązania do palików.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl