Kiwi w ogrodzie i na balkonie, czyli jak uprawiać aktinidię

0
Aktinidia - owoce
Aktinidia to ciekawe pnącze - wygląda dekoracyjnie, rośnie szybko, a niektóre z jej odmian dostarczają owoców znanych jako kiwi.

Aktinidia to dekoracyjne pnącze, które można uprawiać w ogrodzie i na balkonie. Dwie jej odmiany dostarczają owoców znanych jako kiwi, ale w Polsce można tylko uprawiać "mini kiwi" - czyli aktinidię ostrolistną oraz ozdobną aktinidię pstrolistną.

Owocowe i ozdobne pnącza

Zafascynowani egzotycznymi roślinami, coraz chętniej uprawiamy je w domu, na balkonie i w ogrodzie. Jedną z takich roślin jest między innymi aktinidia, która w ostatnich latach zdobyła wyjątkową popularność. Rodzaj liczy sobie kilkadziesiąt gatunków, ale w uprawie spotykanych jest zaledwie kilka z nich: aktinidia smakowita, aktinidia chińska, aktinidia ostrolistna i aktinidia pstrolistna. Dwa pierwsze gatunki rodzą duże, smaczne i wartościowe owoce, znane pod nazwą kiwi, ale nie nadają się do uprawy w naszym klimacie, gdyż mają wysokie wymagania termiczne i są wrażliwe na niskie temperatury. W ogrodzie możemy natomiast posadzić dwa pozostałe gatunki – aktinidię ostrolistną oraz aktinidię ostrolistną, które nie tylko dobrze znoszą mrozy i są mało wymagające, ale też mogą wydawać jadalne, smaczne i wartościowe owoce. Wprawdzie nie przypominają one dorodnego kiwi, a raczej duży agrest, ale ich smak może nas naprawdę miło zaskoczyć.

Przeczytaj też: Jak wyhodować w domu awokado z pestki

Mini kiwi, czyli aktinidia ostrolistna

Jeśli planujemy uprawę rośliny ze względu na owoce, powinniśmy zdecydować się na aktinidię ostrolistną, która jest okazałym, szybko rosnącym pnączem (dorasta do ok. 5-10 m). Musimy jednak pamiętać, że aktinidia jest to roślina dwupienna, która zawiązuje owoce tylko wtedy, gdy blisko siebie rosną co najmniej dwa egzemplarze różnej płci (na 8 roślin żeńskich powinna przypadać co najmniej jedna roślina męska). Odmiany należy dobrać w taki sposób, aby kwitły w tym samym czasie, bo w przeciwnym razie nie dojdzie do zapylenia i zawiązania owoców (w zależności od odmiany rośliny kwitną od maja do czerwca). Kiedy z braku miejsca możemy pozwolić sobie tylko na jedną roślinę, poszukajmy odmiany obupłciowej, która posiada zarówno kwiaty męskie jak i żeńskie (np. odmiana „Issai” - słabo rosnąca, średnio wytrzymała na mróz, wydająca zielone, niewielkie, ale smaczne owoce).

Jak uprawiać aktinidię ostrolistną

Aktinidia ostrolistna to duże i silnie rosnące pnącze (ok. 5-10 m dł.), dlatego wymaga dla siebie sporo miejsca. Urośnie na każdej typowej glebie ogrodowej, ale oczekuje słonecznego i ciepłego stanowiska, osłoniętego od wiatru. Nie lubi pełnego słońca, dlatego lepsza będzie dla niej wystawa zachodnia lub południowo-zachodnia niż południowa.
Ze względu na intensywny wzrost, aktinidia oczekuje też systematycznego nawożenia, najlepiej mieszankami wieloskładnikowymi z podwyższoną zawartością azotu.
Pnącze płytko się korzeni, dlatego nie jest zbyt odporne na suszę i oczekuje stale lekko wilgotnej gleby (ale nie podmokłej). Pomimo dostatecznej mrozoodporności, aktinidii nie należy sadzić w miejscach odsłoniętych ani w zastoiskach mrozowych, gdyż może przemarznąć. Jeśli chcielibyśmy zebrać z rośliny zadowalające plony, musimy też pamiętać o systematycznym cięciu i odpowiednim prowadzeniu pnącza.

Dowiedz się też: Jak wyhodować i uprawiać ananas jadalny

Pnącze ozdobne – aktinidia pstrolistna

Podobne wymagania uprawowe posiada także drugi gatunek aktinidii – aktinidia pstrolistna. Ze względu na bardzo małe i szybko opadające owoce oraz piękne, duże liście, przebarwiające się na biały lub różowy kolor, roślina uprawiana jest raczej jako pnącze ozdobne niż użytkowe. Znakomicie wygląda na ażurowych ogrodzeniach, płotach i na altanach, ale może także zdobić ściany budynków, o ile podeprzemy jej pędy solidną konstrukcją. Jeśli posiadamy duży balkon lub taras, możemy pokusić się również o uprawę aktinidii w pojemniku. Dla rośliny należy wybrać bardzo dużą donicę i wypełnić ją dobra ziemią kompostową, a następnie ustawić  w miejscu widnym, osłoniętym i zacisznym.

Pnącza na balkon

Do uprawy na balkonie należy wybrać odmiany aktinidii o jak najmniejszej sile wzrostu (np. aktinidia ostrolistna „Issai” lub aktinidia pstrolistna np. „Adam”), dodatkowo korygując ich rozmiar przez systematyczne cięcie. Należy też pamiętać, że pnącze rośnie silnie, a więc wymaga solidnych podpór. W przeciwieństwie do roślin spędzających zimę w gruncie, aktinidie rosnące w pojemniku są bardziej narażone na mróz oraz przesuszenie, dlatego na zimę trzeba osłonić ich pędy włókniną, a donicę słomianą matą. Pojemnik dobrze jest też ustawić na płycie styropianu, co odizoluje dno donicy od zimnego podłoża. Podczas odwilży rośliny trzeba też delikatnie podlewać, dzięki czemu nie ucierpią z powodu suszy.

Dowiedz się: Jak uprawiać pnącza na balkonie i jakie pnącza warto posadzić

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, ,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także