Kiedy sadzić i jak uprawiać borówkę amerykańską

0
Borówka amerykańska
Borówka amerykańska to wyjątkowo długowieczny krzew owocowy, a przy tym jest łatwa w uprawie.

Borówka amerykańska dostarcza pysznych i zdrowych owoców. Nie ma dużych wymagań, a jej krzewy owocują przez ponad 20 lat.

Borówka amerykańska, zwana borówką wysoką (Vaccinium corymbosum L.) jest łatwa w uprawie, wygląda dekoracyjnie i rodzi słodkie owoce zbliżone w smaku i z wyglądu do leśnych jagód. Pochodzi z klimatu podobnego do polskiego, zatem doskonale czuje się w naszej części Europy. Raz posadzona będzie cieszyć owocami przez kilkadziesiąt lat.

Borówka amerykańska ma kilkanaście odmian. Od małych i karłowatych, do dużych, dorastających nawet do 2 m wysokości. W ogrodach najczęściej uprawiane są odmiany wysokie, jako że są łatwiejsze w pielęgnacji i rodzą więcej owoców. Uprawę borówki rozpoczęto w USA w początkach XX wieku. Tuż po drugiej wojnie światowej przybyła do Europy. Za żelazną kurtynę przedostała się w latach 70. Ubiegłego wieku, jednak w tej części Europy prawdziwa moda na nią trwa dopiero od kilku lat.

Podpowiadamy też: Jak uprawiać jagodę kamczacką, która owocuje już w maju

Borówka amerykańska - roślina na pokolenia
Borówka amerykańska znakomicie czuje się w polskich ogrodach, gdyż pochodzi z podobnej strefy klimatycznej. Wytrzymuje mrozy do -25ºC, a jej kwiaty są odporne na wiosenne przymrozki. Jedyne wymagania jakie mają krzewy, to odpowiednio przygotowane stanowisko, nawożenie, podlewanie w okresach suszy i cięcia prześwietlające korony. Nie są kłopotliwe w uprawie, a dobrze prowadzone owocują niezwykle obficie.

Sadząc borówki należy dokładnie przemyśleć wybór stanowiska, bowiem w tym samym miejscu rośliny spędzą przynajmniej dwadzieścia lat. Owocować zaczynają po trzech latach od posadzenia.

Gdzie sadzić borówkę amerykańską

Borówki najbardziej lubią stanowiska słoneczne i osłonięte od wiatru. Nie tolerują zasadowej gleby. Gleba pod borówki amerykańskie musi mieć kwaśny odczyń (pH 3,8-4,8).To jeden z podstawowych warunków powodzenia jej uprawy.

Ponadto podłoże dla borówki amerykańskiej powinno być przepuszczalne, próchnicze, żyzne, zatrzymujące jak największą ilość wilgoci.

Polecamy: Sposoby na zakwaszenie ziemi. Jak zrobić to dobrze

Warto wybierać miejsce o jak największej podaży promieni słonecznych, bowiem borówka jest wrażliwa na temperaturę gleby. Rośliny najlepiej rosną na gruncie nagrzanym do temperatury ok. 20ºC. Przygotowując stanowisko dla borówek, oprócz silnego nawiezienia ziemi torfem i kompostem, po wykopaniu dołków dla sadzonek (o średnicy ok. 80 cm i głębokości 40 cm) na dno wykopów warto wsypać grubą warstwę kwaśnego torfu lub torfu zmieszanego z korą. Zapewni to dodatkową kwasowość podłoża. Po posadzeniu sadzonek ziemię wokół krzewów należy dokładnie ubić i obficie podlać.

Borówka amerykańska jest odporna na mróz, jednak nowe sadzonki w pierwszym roku warto zabezpieczyć, okrywając na zimę warstwą ściółki.

Kiedy sadzić borówki amerykańskie

Wybierając sadzonki borówek należy zwrócić uwagę, by były dwu, trzyletnie, dobrze ukorzenione, bez objawów chorobowych (plam, przebarwień, nalotów na korze i liściach). Borówki amerykańskie można sadzić wiosną (marzec-kwiecień) lub jesienią (wrzesień-październik). Posadzone jesienią, wymagają okrycia na zimę.

Sprawdź też: Co jest bardziej wartościowe - borówka amerykańska czy czarna jagoda

Uprawa borówek amerykańskich

Borówki wysokich odmian sadzi się co 1,5 m. Odległość między rzędami powinna wynosić ok. 3 m. Odmiany niskie i karłowate można sadzić znacznie gęściej. Krzewy borówek szybko i silnie się rozrastają, jednak mają zwarty pokrój, zatem przy zachowaniu odpowiedniego rozstawu nie będą sobie przeszkadzały.

Jeśli sadzimy sadzonki starsze niż trzy lata, po posadzeniu można wykonać pierwsze cięcie. Najsłabsze pędy usuwamy, pozostałe skracamy o kilka oczek. W kolejnych latach krzewy będą wymagały regularnego cięcia zbyt silnych odrostów.

Ziemię wokół krzewów warto wyściółkować korą, aby zatrzymywała więcej wilgoci. W pierwszych latach ziemię trzeba również regularnie spulchniać i odchwaszczać, potem można między krzewami założyć trawnik.

Podlewanie i nawożenie borówki amerykańskiej

Borówki amerykańskie mają płytki system korzeniowy, zatem wymagają regularnego, obfitego podlewania. Przesuszone słabo owocują. W okresie wegetacji potrzebują także intensywnego nawożenia nawozami azotowymi. W okresach spoczynku i po owocowaniu ziemię warto zasilić nawozami potasowymi i fosforowymi.

Nawożenie azotem należy prowadzić od wczesnej wiosny do końca czerwca, co miesiąc. Bardzo ważne jest utrzymanie kwaśnego odczynu gleby, zatem nie zaszkodzi co jakiś czas podsypywać krzewy kwaśnym torfem i kompostem. Warto też stosować nawozy do roślin kwasolubnych (są także przeznaczone właśnie) Niektórzy ogrodnicy polecają również podlewanie roślin kwasem chlebowym. By go otrzymać, wystarczy zalać pokruszony bochen chleba 10 litrami ciepłej wody i zostawić na kilka dni w ciepłym pomieszczeniu.

Podpowiadamy: Jak zrobić kwaśny kompost - idealny m.in. dla borówek

Przycinanie borówek amerykańskich
Corocznym, obowiązkowym zabiegiem dla każdego hodowcy borówek amerykańskich jest cięcie prześwietlające krzewów, wykonywane wczesną wiosną, dzięki któremu uzyskuje się dużą ilość silnych, jednorocznych, owocujących przyrostów. Cięcia prześwietlające rozpoczynamy w czwartym roku od posadzenia borówek. Usuwamy wszystkie osłabione i uszkodzone pędy oraz umiarkowanie przerzedzamy koronę krzewu. Z cięciem nie należy przesadzać - zbyt intensywne spowoduje zahamowanie wzrostu rośliny i słabe owocowanie.

Jak odmłodzić borówkę amerykańską

Po około 20 latach od posadzenia krzewy borówek trzeba odmłodzić. Pod koniec lutego, najpóźniej na początku marca, należy ogołocić rośliny - wyciąć wszystkie pędy tuż przy ziemi. Wiosną krzewy wypuszczą dużą ilość nowych pędów, z których należy zostawić wyłącznie najsilniejsze. Cięcie korekcyjne prowadzimy w maju i czerwcu. Przez dwa lata po tym zabiegu borówki nie będą owocowały, jednak potem wrócą do formy z początku życia w ogrodzie.

Oceń artykuł
4,43 / 69 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Anita Kowal

Polecamy Ci również

Zobacz także