Kiedy i jak sadzić drzewa i krzewy owocowe

1
Jabłoń
Co może być lepszego niż owoce w własnego ogrodu? Dlatego warto sadzić drzewa i krzewy owocowe.

Drzewa i krzewy owocowe przydadzą się w każdym ogrodzie. Oczywiście nie musimy od razu zakładać sadu, ale posadzenie kilku drzewek zapewni nam pyszne i zdrowe owoce.

Sadzenie drzew i krzewów owocowych nie jest trudne, warto jednak spełnić kilka warunków, by mieć pewność, że nasze sadzonki przyjmą się i będą obficie owocować.

Kiedy sadzić drzewa i krzewy owocowe

Do wyboru mamy dwa terminy sadzenia drzew i krzewów owocowych:

  • jesień – od października do pierwszych mocniejszych przymrozków (w praktyce – nawet do połowy listopada). Ta pora jest polecana jako najbardziej korzystna. Rośliny posadzone jesienią ukorzenią się przed zimą i wiosną będą gotowe do wegetacji.
  • wczesna wiosna (zanim drzewka wypuszczą pąki) –  wiosną mamy kolejną szansę. Ten termin jest polecany szczególnie dla gatunków wrażliwych na mróz, takich jak morele, czy brzoskwinie, a także grusze. Sadząc rośliny wiosną, musimy pamiętać o ich regularnym podlewaniu.

Przeczytaj też: Jak sadzić iglaki - praktyczne porady

Wybór miejsca pod drzewa i krzewy owocowe

Drzewa i krzewy owocowe powinniśmy sadzić w nasłonecznionym miejscu – im więcej słońca będą miały owoce podczas dojrzewania, tym będą smaczniejsze.

Ponadto miejsce powinno być osłonięte przed wiatrem (szczególnie jest to ważne w przypadku drzewek i krzewów bardziej wrażliwych na temperaturę, takich jak morele, brzoskwinie, nektarynki, winorośl). Natomiast powinniśmy unikać sadzenia drzew w zagłębieniach terenu (dłużej utrzymują się w nich niskie temperatury) oraz na podmokłych i ciężkich glebach.

Przygotowanie gleby pod drzewa i krzewy owocowe

Drzewa i krzewy owoce preferują lekkie, przepuszczalne gleby, bogate w próchnicę. Przed posadzeniem drzew, glebę należy odchwaścić i przekopać – najlepiej z kompostem.
Warto też sprawdzić odczyn gleby, bo poszczególne gatunki mają różne wymagania dotyczące kwasowości. I tak:

  • odczyn zbliżony do obojętnego (pH 6,8 do 7,4) preferują czereśnie, wiśnie, śliwy, morele, brzoskwinie, orzechy włoskie
  • lekko kwaśny (pH 6,2 do 6,7) - jabłonie, grusze, porzeczki
  • bardziej kwaśne (pH 5,5 do 6,2) - maliny, truskawki i agrest
  • bardzo kwaśne (pH 3,8 do 4,8) - borówki amerykańskie (przy pH 6 i wyższym w ogóle przestają rosnąć).

Odczyn gleby dość łatwo sprawdzić kwasomierzem i w razie potrzeby – odpowiednio zakwasić, np. torfem. Jeśli chcemy pH podwyższyć, należy przemieszać ziemię np. z wapnem, kredą, czy nawozem wapniowo-magnezowym.

Polecamy: Śliwy w ogrodzie - uprawa, pielęgnacja, przycinanie, odmiany

Wybór sadzonek drzew owocowych i krzewów

Oczywiście wybór gatunku zależy od tego jakie owoce lubimy i chcemy mieć w ogrodzie, jednak bez względu na gatunek, sadzonki powinny wyglądać „zdrowo” – nie powinny na nich występować uszkodzenia, szkodniki, a system korzeniowy powinien być prawidłowo rozwinięty. Każda sadzonka powinna mieć etykietkę z informacja o gatunku i podkładce (drzewa owocowe często są szczepione na podkładkach).

Ponadto najlepiej kupować drzewka odpowiedniej wielkości – czyli nie niższe niż 120 cm (a brzoskwinie i śliwy – 140 cm). Średnica pnia powinna wynosić dla większości gatunków 12 mm, dla śliw i czereśni – 14 mm, a brzoskwini i moreli – 15 mm.

Sadzenie drzew i krzewów owocowych

Drzewa i krzewy powinniśmy sadzić nieco głębiej niż rosły w szkółce (na pniu przeważnie widać dokąd sięgała ziemia) – drzewa na głębokości o 2-3 cm większej, a krzewy – 5-8 cm. Pod sadzonkę trzeba wykopać odpowiedni dołek – tak, aby zachować właśnie głębokość sadzenia i dać miejsce korzeniom.

Dołek warto wypełnić wodą, a kiedy ta wsiąknie – umieścić sadzonkę i zasypać ziemią, mocno udeptując (przed posadzeniem sadzonkę warto umieścić w wiadrze z wodą). Zasypując ziemię, zwróćmy uwagę, czy drzewko jest ustawione prosto. Możemy je też wspomóc palikiem. Po posadzeniu  pamiętajmy o podlaniu rośliny.

Przeczytaj też: Czym się różnią pigwowiec i pigwa i jakie mają zastosowanie

Pamiętajmy o zachowaniu odległości między roślinami

Posadzone drzewka i krzewy szybko urosną. Dlatego ważne jest, żeby zostawić dla nich miejsce. I tak:

  • odmiany karłowe drzew sadzi się co 2-3 m,
  • półkarłowe – co 3-4 m,
  • wysokopienne – co 6-8 m.

Mniejszych odległości wymagają krzewy – sadzi się je co 1-2 m. Takie odległości powinniśmy też zachować od budynku oraz płotu.

Oceń artykuł
4,25 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także