Kiedy i jak sadzić dalie i jak rozmnażać georginie z bulw, sadzonek i nasion

0
Dalie
Dalie możemy samodzielnie rozmnożyć, i to na kilka sposobów.

Podpowiadamy, jak samodzielnie rozmnożyć dalie (georginie) oraz kiedy powinno się je sadzić do doniczek i do gruntu.

Kwitnące dalie to rośliny obok których nie da się przejść obojętnie. Jeśli jednak mają pojawić się w naszych ogrodach, trzeba pozyskać do uprawy ich sadzonki lub bulwy. Można kupić je u producenta lub centrum ogrodniczym, ale można też spróbować rozmnożyć rośliny samodzielnie.

Podpowiadamy: Jak uniknąć błędów w uprawie dalii

Rozmnażanie dalii przez podział karp

Najłatwiejszym sposobem na pozyskanie nowych roślin jest podział rozrośniętych karp korzeniowych tuż przed wiosennym sadzeniem do gruntu (rany po cięciu zabezpiecza się węglem drzewnym). Każda nowa sadzonka powinna posiadać co najmniej 2-3 widoczne i zdrowe oczka oraz kilka dorodnych bulw korzeniowych, co zapewni jej dobry start.

Sadzonki pędowe dalii – kiedy i jak je zrobić

Innym, bardziej efektywnym sposobem na rozmnażanie dalii jest pozyskiwanie z nich sadzonek pędowych. W tym celu roślinę mateczną wysadzamy już w marcu, a nawet pod koniec lutego, umieszczając karpę w donicy i ustawiając w ciepłym (ok. 14-16°C), jasnym pomieszczeniu.

Gdy wyrastające z karpy pędy osiągną ok. 8-10 cm wysokości, ścinamy je u podstawy lub wyłamujemy z tzw. „piętką” (takie są najlepsze), zanurzamy końcówkę pędu w ukorzeniaczu i umieszczamy płytko (na głębokość ok. 3 cm) w doniczce wypełnionej żyznym, przepuszczalnym podłożem. Na doniczkę o doniczkę średnicy ok. 10 cm powinny przypadać po 3-4 rośliny.

Doniczkę okrywamy perforowaną folią i przenosimy do jasnego, ciepłego pomieszczenia (ok. 18-20°C). Po ukorzenieniu sadzonek (zwykle po ok. 2-3 tygodniach) rośliny przesadzamy do pojedynczych doniczek i umieszczamy w jasnym, ale nieco chłodniejszym pomieszczeniu (temp. około 15°C).

Kiedy sadzonki podrosną, a temperatury na zewnątrz się ustabilizują (czyli pod koniec maja), młode rośliny sadzimy na miejsce stałe w ogrodzie lub do doniczek na balkonie. Pamiętajmy jednak, że przed wysadzeniem musimy je zahartować, czyli stopniowo (przez kilka, kilkanaście dni przyzwyczajać do warunków zewnętrznych).

Podpowiadamy też: Jak uprawiać dalie w doniczkach - na balkonach i tarasach

Rozmnażanie dalii z nasion

Najbardziej kłopotliwą i nie dającą pewności powtórzenia przez potomstwo cech odmianowych rośliny matecznej, ale jednocześnie najefektywniejszą metodą rozmnażania dalii jest wysiew nasion. Nasiona sieje się do skrzynek na przełomie marca i kwietnia w wilgotną, przepuszczalną ziemię kompostową, okrywa folią perforowaną i umieszcza w ciepłym miejscu.

Po wschodach folię z doniczek się zdejmuje, a kiedy siewki wytworzą po 2-3 liście właściwe, pikuje rośliny do osobnych doniczek i po minięciu wiosennych przymrozków, wysadza do gruntu.

Kiedy i jak sadzić dalie do gruntu

Bez względu jednak na to, jaką metodę uprawy lub rozmnażania wybierzemy, dalie musimy w odpowiedni sposób posadzić w ogrodzie. Zwyczajowo rośliny sadzi się do gruntu w połowie lub pod koniec maja, dzięki czemu nie będą im zagrażać późnowiosenne przymrozki, na które są wrażliwe.

Pod ich uprawę należy przeznaczyć ciepłe, słoneczne stanowisko oraz żyzną, próchniczą, przepuszczalną, ale stale lekko wilgotną glebę, najlepiej wzbogaconą wcześniej dobrze rozłożonym kompostem. Na rabacie rośliny sadzimy niezbyt głęboko, przykrywając je jedynie kilkucentymetrową warstwą ziemi (ok. 5-8 cm).

Podpowiadamy: Jak uprawiać begonie bulwiaste, jak i kiedy je sadzić

Z czym sadzić dalie

Dalie mogą być wykorzystywane do tworzenia kompozycji ogrodowych z innymi roślinami ozdobnymi (np. liliowcami, rudbekiami, liliami, mieczykami, ostróżkami, jeżówkami, cyniami, aksamitkami), ale najlepiej prezentują się posadzone w grupach lub na obwódkach (odmiany karłowe).

W jakich odległościach sadzić dalie

Sadząc dalie w grupach należy zachować między roślinami odpowiednie dla danej grupy odmianowej odległości, gdyż posadzone zbyt gęsto będą się wzajemnie zacieniały i staną się bardziej podatne na choroby grzybowe. Dlatego też:

  • dalie odmian karłowych sadzi się w rozstawie ok. 20 x 30 cm,
  • dalie odmian niskich w rozstawie ok. 50 x 60 cm,
  • dalie odmian wyższych w rozstawie ok. 70/80 x 70/80 cm.

Kiedy i jak posadzić dalie, żeby wcześniej zakwitły

Tak uprawiane dalie zakwitną latem, ale można się też doczekać ich kwiatów znacznie wcześniej bo nawet już późną wiosną (koniec maja-czerwiec). W tym celu karpy należy posadzić do doniczek w marcu i przechować do wiosny (połowa maja) w umiarkowanie ciepłym (ok. 10-15°C), ale bardzo jasnym pomieszczeniu, systematycznie, lecz umiarkowanie podlewając.

Musimy tylko pamiętać, że rośliny potrzebują bardzo dużo światła, w przeciwnym razie zaczną się wyciągać i deformować, co mocno je osłabi, dlatego jeśli nie dysponujemy odpowiednim pomieszczeniem, poczekajmy z uprawą dalii do wiosny i posadźmy rośliny od razu w gruncie.

Polecamy też: Egzotyczne i piękne iksje i podpowiadamy, jak je uprawiać

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także